להורדת אפליקציה

יהוד: מארגנות קבוצת הרכישה סקיי סנטר נקנסו ב-1.7 מ' שקל

משרד הבינוי והשיכון הודיע שהטיל את הקנס בשל "מאפיינים יזמיים רבים" בהתנהלותן של המארגנות - קבוצת גולדשטיין יזמות ונכסים (92) ונעם מרכזים מסחריים

ממונה חוק המכר, עמית גריידי (יח"צ)
ממונה חוק המכר, עמית גריידי (יח"צ)

משרד הבינוי והשיכון הודיע הבוקר (ד') כי הטיל קנס בסך 1.7 מיליון שקל על מארגנות קבוצת הרכישה "סקיי סנטר" ביהוד – החברות קבוצת גולדשטיין יזמות ונכסים (92) ונעם מרכזים מסחריים. זאת במסגרת הליך מנהלי שניהל ממונה חוק המכר, עמית גריידי, מול המארגנות. על פי ההודעה, נמצא כי התנהלותן של שתי החברות "כללה מאפיינים יזמיים רבים, ובהתאם לכך נקבע כי הפרו את חוק המכר".

בספטמבר 2020 פתח ממונה חוק המכר בהליך מנהלי מול החברות, לאחר שעלה חשד כי הפרו את הוראות סעיף 2 לחוק המכר בכך שגבו כספים מרוכשי משרדים מבלי לספק להם בטוחות חוק מכר

על פי הודעת המשרד, בספטמבר 2020 פתח ממונה חוק המכר בהליך מנהלי מול החברות, לאחר שעלה חשד כי הפרו את הוראות סעיף 2 לחוק המכר בכך שגבו כספים מרוכשי משרדים מבלי לספק להם בטוחות חוק מכר. ההליך המנהלי ארך כארבעה חודשים, והסתיים שלשום באופן רשמי.

"תוצאות ההליך המנהלי העלו כי החברות פעלו כמארגנות קבוצת רכישה, והחשד התמקד במאפיינים היזמיים שלהן בפרויקט", נכתב בהודעת המשרד. "נוסף על כך, נמצא כי במערך ההסכמים הכולל מול הרוכשים נקבע כי המארגנות יהיו הגורם היחיד בנציגות הקבוצה וכל הסמכויות הרלוונטיות לקידום הפרויקט ניתנו להן. כך לדוגמה חתמו החברות על הסכם קבלן מבצע, קבעו את גורמי המקצוע המלווים ואף קבעו מחיר מקסימום לחברי קבוצת הרוכשים.
 
נציין כי במסגרת ההליך המנהלי נעשו ניסיונות לתקן את הפרות החוק, אך לצערנו החברות לא עמדו בכך. לכן, ובהתאם לממצאים הוחלט, במשרד הבינוי והשיכון להטיל כל החברות עיצום כספי בגין הפרת חוק המכר. כעת בכוונת הממונה לוודא כי המארגנות יתקנו בהקדם את כלל הפרות החוק".

נזכיר כי באוגוסט 2019 הטיל משרד הבינוי והשיכון עיצום כספי בסך ארבעה מיליון שקל על קבוצת הרכישה יונייטד שרונה, בטענה שזו "מכרה את הדירות בפרויקט מבלי להעניק לרוכשים את ההגנות הקבועות בחוק". שנה מאוחר יותר, באוגוסט האחרון, הופחת הקנס ל-600,000 שקל בלבד, זאת לאחר שהקבוצה יישמה במלואו מתווה פשרה שהציע המשרד.

"עמדת ממונה חוק המכר במשרד הבינוי והשיכון בנושא קבוצות רכישה ומקרים שבהם המארגנים הינם יזמים, הינה כי לא כל פרויקט אשר מציג את עצמו כקבוצת רכישה, הוא אכן כזה על פי מהותו", מדגישים במשרד הבינוי והשיכון. "המבחן לעניין זה איננו אופן הצגת הקבוצה, כי אם מערכת היחסים המשפטית שבין כלל הצדדים לפרויקט, כפי שהיא עולה מהמערכת ההסכמית אשר נחתמה.

ישנם מקרים שבהם מארגן של קבוצת רכישה ייחשב כיזם המוכר דירות, על כל המשתמע מכך. במסגרת בחינה זו נבדקת בין היתר מידת שליטתו של הגורם המארגן בפרויקט אל מול חברי הקבוצה, במטרה לקבוע עד כמה השליטה בפרויקט היא של מארגן הקבוצה, ואינה מצויה, הלכה למעשה, בידי חברי קבוצת הרכישה"

בהתאם לכך ישנם מקרים שבהם מארגן של קבוצת רכישה ייחשב כיזם המוכר דירות, כמשמעות מונח זה בחוק המכר, על כל המשתמע מכך. במסגרת בחינה זו, של מהות הדברים, נבדקת בין היתר מידת שליטתו של הגורם המארגן בפרויקט אל מול חברי הקבוצה במטרה לקבוע עד כמה השליטה בפרויקט, כפי שהיא עולה ממערך ההסכמים שבבסיס הפרויקט ו/או מהפרקטיקה הנהוגה בו, היא של מארגן הקבוצה, ואינה מצויה, הלכה למעשה, בידי חברי קבוצת הרכישה".

מתחם "סקיי סנטר" הוא קמפוס עסקים ומסחר בדרום-מזרח יהוד-מונוסון, לא רחוק מכביש 40. מדובר במתחם בן כ-36,000 מ"ר בנויים, המשתרעים על פני 7.5 דונמים. המתחם יורכב מקומת מסחר שמעליה ייבנה בניין משרדים בן עשר קומות, וכן משלושה מרתפי חניה.

קראו עוד במרכז הנדל"ן

כל ההרצאות, הדיונים והפאנלים של פסגת הנדל"ן 2021 מחכים לכם עכשיו באתר! לחצו כאן!

כתבות נוספות שיעניינו אותך
  • © כל הזכויות שמורות
search