"מתן ארכה של כ-40 יום ביחס למועד מסירת דירה, במטרה לנטרל מחלוקות"

זאת בנוגע לחוזי מכר שבהם נקבע תאריך מסירת הדירה בין 18/03/2020 לבין 31/12/2020 • הקבלנים זועמים: "התחמקות מקוממת של ממשלת ישראל"

השר יעקב ליצמן. "פתרון לטובת כל הצדדים" (אתר הכנסת)
השר יעקב ליצמן. "פתרון לטובת כל הצדדים" (אתר הכנסת)

האם נמצא הפתרון לדילמת העיכוב במסירת דירות בשל משבר הקורונה? משרד הבינוי והשיכון מציע "לקבוע מנגנון של מתן ארכה של כ-40 יום ביחס למועד המסירה, במטרה לנטרל מחלוקות בין הרוכשים ליזמים", נכתב בהודעה. "מספר הימים הסופי ייקבע בהתאם לנתונים המעודכנים כאשר תתקבל החלטה סופית בנושא". ההמלצה של המשרד - בנוגע לחוזי מכר שבהם נקבע תאריך מסירת הדירה בין 18/03/2020 לבין 31/12/2020.

על פי בדיקה שביצע המשרד בנוגע למועדי מסירה צפויים של מתחמי מחיר למשתכן, אשר מהווים נתח משמעותי מתחום הבנייה החדשה בישראל, נמצא כי "משבר הקורונה עתיד להביא לעיכוב בהשלמת הפרויקטים למשך תקופה של בין 70 ל-90 ימים בממוצע". הנתונים צוינו בתשובת שר הבינוי והשיכון החדש, ח"כ יעקב ליצמן, לשאילתה שהגיש ח"כ משה ארבל.

משבר הקורונה פגע בציבור גדול. הפתרון שלנו לוקח בחשבון את הצורך לאזן בין הרוכשים מחד והקבלנים מאידך, לטובת כל הצדדים"

נזכיר כי על פי חוק המכר יזם נדרש לפצות רוכש על כל יום איחור לאחר 60 ימי איחור - 150% משווי שכר הדירה באזור בשמונת החודשים הראשונים ו-125% עד למסירת הדירה בפועל. אם נקבע בחוזה המכר סכום גבוה יותר מהקבוע בחוק, האמור בחוזה יגבר.
 
בהתאם לכך, עמדת משרד הבינוי והשיכון היא כי יש ליצור מנגנון אשר ינטרל, במידת האפשר, את המחלוקות בין מוכרים לבין רוכשי דירות, בכל הקשור לאיחורים במסירת הדירות, על ידי קביעה של תקופת הארכה קצובה. ממונה חוק המכר אף התבטא בעניין בהרצאת זום מיוחדת למרכז הנדל"ן לפני כשבועיים, שם אמר כי "ככל הנראה בסופו של דבר תהיה מעין 'חלוקה בנטל' בין היזמים לרוכשים". 

עמדה זו הוצגה לצוות בין-משרדי בראשותו של עו"ד ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, העוסק בהשפעות משבר הקורונה על חיובים חוזיים שונים, בהם גם איחורים במסירת דירות"

במשרד הבינוי והשיכון מדגישים כי המטרה אינה להכריע בשאלת "כוח עליון" או בשאלת קיומו של סיכול, אלא לייתר את ההכרעה בסוגיה. "עמדה זו הוצגה לצוות בין-משרדי בראשותו של עו"ד ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, העוסק בהשפעות משבר הקורונה על חיובים חוזיים שונים, בהם גם איחורים במסירת דירות. מטרת הצוות לספק פתרונות לבעיות אשר עלו אגב המשבר".
 
השר ליצמן: "משבר הקורונה פגע בציבור גדול. רוכשי הדירות נמצאים בראש מעייננו ואנו חייבים לדאוג להם. לצד זאת יש גם מעסיקים, וביניהם גם קבלנים, שנפגעו ואיבדו מכספם בתקופה זו. הפתרון שלנו לוקח בחשבון את הצורך לאזן בין הרוכשים מחד והקבלנים מאידך, לטובת כל הצדדים".

נוכח משבר הקורונה והשפעותיו על שוק הנדל"ן, מתן ארכה קצובה למסירת הדירה מהווה פתרון הוגן ונכון לטובת כלל הנוגעים בדבר"

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, אלעזר במברגר: "עמדת המשרד נועדה לקדם התערבות מקדימה ומונעת בשוק, על מנת לנטרל ככל האפשר סכסוכים בין רוכשים לקבלנים. נוכח משבר הקורונה והשפעותיו על שוק הנדל"ן, מתן ארכה קצובה למסירת הדירה מהווה פתרון הוגן ונכון לטובת כלל הנוגעים בדבר".

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, מסר בתגובה: "תקופת עצירת העבודות ברוב אתרי הבנייה עד כה הייתה ממושכת הרבה יותר מ-90 ימי עבודה, והיא תולדה של החלטות הממשלה וההגבלות שנוצרו בשל הקורונה. כמו בעולם כולו, מדובר באירוע שלו הקבלנים הבונים את ישראל לא נערכו, לא צפו אותו ואינם אשמים בו. נשיאת בית המשפט העליון, כבוד השופטת, אסתר חיות עצמה, הגדירה אותו כאירוע לא צפוי שאותו לא חזו גם רואי שחורות. גם רוכשי הדירות אינם אשמים באירוע הזה, ואינם צריכים לספוג את הנזק שנגרם להם. 

הצעת משרד הבינוי והשיכון היא התחמקות מקוממת של ממשלת ישראל מלקיחת אחריות על מעשיה. לא ייתכן שהקבלנים יידרשו לפצות רוכשי דירות בגין עיכובי הקורונה. אם זה לא כוח עליון, אינני יודע כוח עליון מהו"

הצעת משרד הבינוי והשיכון היא התחמקות מקוממת של ממשלת ישראל מלקיחת אחריות על מעשיה. בניגוד למגזרי עסקים רבים אחרים במשק, שדרשו מהממשלה לפצות את בעלי העסקים בהם ואכן פוצו, אנחנו, בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ, לא דרשנו פיצויים כלשהן, אולם לא ייתכן שהקבלנים יידרשו לפצות רוכשי דירות בגין עיכובי הקורונה. אם זה לא כוח עליון, אינני יודע כוח עליון מהו. אנו דורשים שהממשלה תכריז על תקופה זו כאירוע כוח עליון ותקבע בתיקון חקיקה את ההחלטה, ולא תסתפק בנייר עמדה שישלח את כל הנפגעים לבית משפט. אנו דורשים שהמדינה תפצה בעצמה את רוכשי הדירות על תקופת איחור הבנייה הצפויה בשל הנזקים שנגרמו להם עקב עצירת הבנייה".

קראו עוד במרכז הנדל"ן

כתבות נוספות שיעניינו אותך
  • © כל הזכויות שמורות
search