עלייה שנתית של 2.6% במחירי הדירות - אך "התמתנות בקצב העלייה"

ביחס לקצב עליית המחירים בתחילת העשור – כך על פי הלמ"ס • מדד הדיור בחודשים ספטמבר-אוקטובר עלה ב-0.6%, ואילו מדד הדירות החדשות ירד בשיעור זהה

מחירי הדירות עולים מאז תחילת 2019 - למרות ירידה במחירי הדירות החדשות (שאטרסטוק)
מחירי הדירות עולים מאז תחילת 2019 - למרות ירידה במחירי הדירות החדשות (שאטרסטוק)

"התמתנות בקצב עליית המחירים ביחס לתחילת העשור, עד כדי ירידות מחירים בשלושת הרבעונים האחרונים של שנת 2018; החל בשנת 2019 התחדשו עליות המחירים השנתיות". כך קובעת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בפרסום החודשי שלה שפורסם היום (א') באשר למדד מחירי הדירות.

המדד עצמו עלה בחודשים ספטמבר-אוקטובר 2019 ב-0.6%. יש לציין כי בחודש שעבר פרסמה הלשכה על עלייה של 0.2% במדד, ביחס לחודשים אוגוסט-ספטמבר, אך החודש עדכנה את הנתון וקבעה כי המדד לא עלה כלל בחודשים אלו. ביולי-אוגוסט עלה המדד ב-0.1%, כך שהמדד לא יורד כבר כמעט חצי שנה ברציפות.

מבחינת הפילוח למחוזות, מחוז חיפה הוא היחיד שבו נרשמה ירידה במדד מחירי הדיור – ירידה של 0.4%. שאר המחוזות הציגו עלייה במחירים, והמחוז המוביל מבחינה זו היה מחוז תל אביב, עם עלייה של 1.2%. 

הלמ"ס מציינת כי מהשוואת העסקאות שבוצעו בתקופה הנוכחית, לעומת התקופה המקבילה אשתקד (ספטמבר-אוקטובר 2018), עלו מחירי הדירות ב-2.6%. מהשוואת העסקאות לפי מחוז, בין ספטמבר-אוקטובר 2019 לספטמבר-אוקטובר 2018, לא נמצא מחוז שבו לא נרשמה עלייה במדד. המחוז הבולט גם כאן הוא מחוז תל אביב, עם 3.4%. עלייה מפתיעה נרשמה במחוז צפון, שם המדד עלה ב-2.8% בהשוואה לאשתקד.

נציין כי דווקא בנתוני המדד הנוגעים לדירות החדשות, המגמה בחודשים ספטמבר-אוקטובר האחרונים הייתה הפוכה מהמגמה בנוגע למדד הכללי: מחירי הדירות החדשות באותם חודשים ירדו ב-0.6%, ובהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד – ירדו ב-5.4%. מהלמ"X נמסר עוד כי כמות העסקאות שבוצעו בתמיכה ממשלתית (עסקאות מחיר למשתכן) והשתתפו בחישוב מדד מחירי הדירות החדשות, מהווה 52.5% בחודשים ספטמבר-אוקטובר 2019, בהשוואה ל-50.2% בין אוגוסט לספטמבר.

מגמה מעורבת בגידול מספר המשרות הפנויות בענפי הבינוי

הלמ"ס פרסמה היום גם את נתוני המשרות הפנויות בענפי הבינוי, ושם מתגלה מגמה מעורבת – שממשיכה את המגמה שפורסמה בחודש שעבר. על פי נתוני הלמ"ס, עלה מספר המשרות הפנויות עבור בוני בתים, בנאים ומניחי בטון ב-13% בשלושת החודשים ספטמבר-נובמבר 2019, בהשוואה לשלושת החודשים אוגוסט-אוקטובר 2019. בחודש שעבר פרסמנו כאן כי מספר המשרות הפנויות במקצועות אלו עלה ב-44%.

לעומת זאת, מספר המשרות הפנויות עבור רצפים, סתתים, טייחים, מסגרים, עובדי שלד בתחום הבנייה ירד ב-12%, זאת לאחר ירידה של 15% שפורסמה בחודש שעבר. נזכיר כי בסוף אוקטובר האחרון עמד מספר המשרות הפנויות בענפי הבינוי על 9,281 – המספר הנמוך ביותר מאז אמצע 2015, אך נדמה כי חלה התאוששות מסוימת מאז.

קראו עוד במרכז הנדל"ן

רוצים לדעת עוד על נדל"ן בכלל ועל התחדשות עירונית בפרט? פודקאסט "החזית העירונית" ממתין לכם. האזינו לפרק האחרון - פרק 12 עם אילי בר ועו"ד תמר עדיאל זכאי

כתבות נוספות שיעניינו אותך
  • © כל הזכויות שמורות
search