להורדת אפליקציה

בהמשך לפרסום מאתמול (ב'): המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה את תמ"א 41

"תוכנית המתאר הארצית המקיפה לתשתיות משק האנרגיה לשנים 2030 ו-2050" תועבר לאישור הממשלה החדשה, כשזו תוקם • "תקדם תהליכים משמעותיים בצורה טובה ומהירה"

יו"ר המועצה הארצית, מרדכי כהן (משרד המשפטים)
יו"ר המועצה הארצית, מרדכי כהן (משרד המשפטים)

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה, לראשונה מאז קום המדינה, תוכנית מתאר ארצית שתספק מענה לצורכי האנרגיה הלאומיים של ישראל לטווח הבינוני והארוך – תמ"א 41. כפי שפרסמנו אתמול (ב'),המועצה דנה היום בהמלצות הוולנת"ע, בדרך לאישור התוכנית ולהעברתה להחלטת הממשלה, לכשזו תקום.

התוכנית, "תוכנית מתאר ארצית מקיפה לתשתיות משק האנרגיה לשנים 2030 ו-2050", עוסקת בהגדלת ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת, שמירת רצועות תשתית אנרגיה משותפות לייעול השימוש בקרקע ושילוב כלל תוכניות משק האנרגיה לתוכנית אחת מקיפה. היא אושרה על ידי המועצה הארצית, בראשות מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, והיא נהגתה בעקבות יוזמה משותפת של משרד האנרגיה ומנהל התכנון.

התוכנית מדגישה את חשיבות ייצור האנרגיה המתחדשת בדו-שימוש בקרקע ובשטחים מבונים, מאגדת את תוכניות המתאר הארציות העוסקות בגז טבעי, בחשמל ובדלקים, מייעדת שטחים עבור אתרים לייצור חשמל באנרגיה מתחדשת, מסדרונות להולכת חשמל ותשתיות אנרגיה, ומסמנת אזורים לבחינת תכנון של מנהרות לתשתיות ארציות

התוכנית מדגישה את חשיבות ייצור האנרגיה המתחדשת בדו-שימוש בקרקע ובשטחים מבונים באמצעות הנחיות ותיעדוף. כמו כן, התוכנית מאגדת את תוכניות המתאר הארציות העוסקות בגז טבעי, בחשמל ובדלקים, וכן מייעדת שטחים עבור אתרים לייצור חשמל באנרגיה מתחדשת, מסדרונות להולכת חשמל ותשתיות אנרגיה, ומסמנת אזורים לבחינת תכנון של מנהרות לתשתיות ארציות. נציין כי הוולנת"ע בישיבתה האחרונה החליטה לערוך שינויים בתוכנית, שצמצמו את היקף המתקנים הפוטו-וולטאיים הקרקעיים ל-15,700 דונם.

בהודעת משרד הפנים נכתב כי "עקרונות התוכנית יאפשרו לתכנן מתקני אנרגיה ולהקימם תוך שמירת אמינות אספקת האנרגיה למשק הישראלי מחד, וצמצום מרבי של השפעות סביבתיות וייעול השימוש בקרקע מאידך".

אימוץ התוכנית הינו מרכיב חשוב בהגעה ליעדים שקבעה ממשלת ישראל להגדלת היעד לייצור מאנרגיות מתחדשות ל-30% בשנת 2030, והפחתה של 80% בפליטות גזי החממה במשק עד 2050, זאת תוך שמירה על אמינות האספקה ועל משק אנרגיה אמין, נקי ובר השגה"

מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי: "תוכנית המתאר הארצית לתשתיות האנרגיה תאפשר את פיתוח משק האנרגיה בישראל באופן יעיל ומקצועי, ותקדם תהליכים משמעותיים בצורה טובה ומהירה. התוכנית מציגה חזון של תמהיל ייצור חשמל נקי וירוק יותר, שמפחית את הפליטות לאוויר, וכן תמונה כוללת של כלל תשתיות האנרגיה לטווח הבינוני והארוך. אימוץ התוכנית הינו מרכיב חשוב בהגעה ליעדים שקבעה ממשלת ישראל להגדלת היעד לייצור מאנרגיות מתחדשות ל-30% בשנת 2030, והפחתה של 80% בפליטות גזי החממה במשק עד 2050, זאת תוך שמירה על אמינות האספקה ועל משק אנרגיה אמין, נקי ובר השגה".
 
יו"ר המועצה הארצית ומנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן: "לראשונה מציעה תמ"א 41 ראייה כוללת של מסדרונות החשמל הארציים, שמירת שטחים עבורם וצמצום השפעות על הסביבה. נוסף על כך, מתוך הבנה שיש לקדם מנהרות תשתית משותפות לטובת ייעול משאב הקרקע, מקדמת התוכנית את האפשרות לכך. צמצום ההשפעה על הסביבה, לצד עידוד אנרגיה מתחדשת, מאפשרים לתוכנית המתאר הארצית להיות בשורה של ממש".

התוכנית מאתרת שטחים לאנרגיה מתחדשת בדגש על אנרגיית שמש, תוך הכוונה לייעול השימוש בקרקע והקמת המתקנים בדו-שימוש מעל גגות מבנים, מאגרי מים, שטחי חקלאות ועוד, זאת לצד איתור שטחים למתקנים קרקעיים. מנהל התכנון רואה חשיבות רבה בקידום אנרגיה מתחדשת כחלק מראייה אסטרטגית כוללת להתמודדות עם שינויי האקלים"

מנכ"לית מנהל התכנון, דלית זילבר: "תוכנית המתאר הארצית לתשתיות האנרגיה מתווה ראייה כוללת לקידום תשתיות אנרגיה, בדגש על אנרגיה מתחדשת. התוכנית מאתרת שטחים לאנרגיה מתחדשת בדגש על אנרגיית שמש, תוך הכוונה לייעול השימוש בקרקע והקמת המתקנים בדו-שימוש מעל גגות מבנים, מאגרי מים, שטחי חקלאות ועוד, זאת לצד איתור שטחים למתקנים קרקעיים. מנהל התכנון רואה חשיבות רבה בקידום אנרגיה מתחדשת כחלק מראייה אסטרטגית כוללת להתמודדות עם שינויי האקלים".

קראו עוד במרכז הנדל"ן

כל ההרצאות, הדיונים והפאנלים של פסגת הנדל"ן 2021 מחכים לכם עכשיו באתר! לחצו כאן!

כתבות נוספות שיעניינו אותך
  • © כל הזכויות שמורות
search