עוד אלפי דירות במגזר הערבי: 6,000 יח"ד חדשות בבאקה אל גרבייה

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה אישרה את התוכנית להרחבת העיר הסמוכה לוואדי ערה, בשטח של כ-4,500 דונם • "חשיבות תכנונית וציבורית ותרומה לפיתוח העיר"

אבו גוש. עוד אחד מיישובי המגזר שבו מקודמת תוכנית חדשה למגורים (שאטרסטוק)
אבו גוש. עוד אחד מיישובי המגזר שבו מקודמת תוכנית חדשה למגורים (שאטרסטוק)

עוד אלפי יחידות דיור לטובת הטיפול במצוקת הדיור במגזר הערבי: הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה, אישרה השבוע תוכנית להגדלת אחוזי הבנייה למגורים ושטחי הציבור בעיר באקה אל גרבייה הסמוכה לוואדי ערה. מדובר בתוספת של כ-6,000 יחידות דיור לכלל היישוב. התוכנית, ביוזמת עיריית באקה אל גרבייה, חלה על שטח של כ-4,500 דונם וכוללת את כל תחום השטח המאושר בתוכניות למגורים בבאקה אל גרבייה. 

מטרת התוכנית, כך על פי מנהל התכנון, היא להגדיל את צפיפות יחידות הדיור מ-6 יח"ד לדונם ל-8 יח"ד לדונם נטו, וכן להגדיל את זכויות הבנייה בכל אזור המגורים המאושר בעיר מ-65% כפי שהוא כיום ל-160%. נוסף על כך, התוכנית מאפשרת הגדלת אחוזי בנייה בשטחי ציבור מאושרים בתוכניות ל-200%, "כדי לאפשר ניצול טוב ויעיל יותר של השטחים המיועדים למבנים ומוסדות ציבור וכן תוספת זכויות בנייה בשטחים המאושרים לייעודי ספורט ונופש". 

"לתוכנית חשיבות תכנונית וציבורית, ותרומה לפיתוח העיר ולהגדלת הצפיפות", אומרים במנהל התכנון. "היא משתלבת בסביבתה בהיבטים של עיבוי וציפוף של המרקם העירוני הקיים ויצירת פוטנציאל משמעותי לתוספת יחידות דיור הקיים בתחומי העיר, למטרת ניצול מיטבי וייעול השימוש בקרקע. מדובר בחידוש מרכז העיר, ומהלך המאפשר התחדשות עירונית לטובת תושבי המקום וכן מתן מענה תכנוני למצוקת הדיור במקום".

בתוכנית שאושרה בוועדה המחוזית, בראשות איתמר בן דוד, נקבע מנגנון לבחינת כושר הנשיאה של התשתיות העירוניות הקיימות: על פי הגדרותיה, אחת לחמש שנים מיום אישור התוכנית יוגש לוועדה המקומית דו"ח שבמסגרתו ייבחנו מערכות המים, הביוב, מערכת הדרכים והחניות ומבני הציבור, בהתייחס למספר יחידות הדיור החדשות שיינתן להן היתר מכוח תוכנית זו. כמו כן, ייבחן במסגרת בדיקה זו הצורך בשדרוג תשתיות אלו, בהתאם לקצב יישום התוכניות, וייקבעו יעדים לשדרוגן - בד בבד עם הגידול ביחידות הדיור החדשות אשר ייבנו מכוח תוכנית זו.

התוכנית הוכנה בהתאם לעקרונות תוכנית המתאר הכוללנית לעיר באקה אל גרבייה, אשר הוועדה המחוזית החליטה על הפקדתה בסוף יוני האחרון, ואשר מציעה תכנון כולל של העיר באקה אל גרבייה ליעד אוכלוסייה של 50,000 נפש.

נזכיר כי לאחרונה נרשמת תנופה משמעותית בקידום תוכניות למגורים במגזר הערבי – בעיקר מכיוון הוותמ"ל. זו אישרה לאחרונה תוכניות שיוסיפו כ-13 אלף יחידות דיור ליישובי המגזר, מהיישוב הבדואי רהט שבדרום, דרך אבו גוש הסמוך לירושלים ועד לטמרה שבגליל המערבי.

קראו עוד במרכז הנדל"ן

רוצים לדעת עוד על נדל"ן בכלל ועל התחדשות עירונית בפרט? פודקאסט "החזית העירונית" ממתין לכם. האזינו לפרק האחרון - פרק 12 עם אילי בר ועו"ד תמר עדיאל זכאי

כתבות נוספות שיעניינו אותך
  • © כל הזכויות שמורות
search