חולון, פתח תקווה ומי עוד? המדינה חתמה על הסכמים להאצת התחדשות עירונית עם 6 ערים

במסגרת ההסכמים תממן המדינה ב-120 מיליון שקלים פיתוח תשתיות עבור פרויקטים בהיקף של לפחות 15 אלף דירות. עוד בין הערים החותמות: קריית גת, רמלה, אשקלון ויהוד. עבור כל דירה שעבורה יינתן היתר, תקבל הרשות המקומית מענק של 25 עד 30 אלף שקל

שיתוף הכתבה
מימין: ראש עיריית יהוד אמנון סעד, שר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף ומנכ"ל הרשות להתחדשות אלעזר במברגר (ברונו שרביט, לע"מ)מימין: ראש עיריית יהוד אמנון סעד, שר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף ומנכ"ל הרשות להתחדשות אלעזר במברגר (ברונו שרביט, לע"מ)

הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, יחד עם החשב הכללי במשרד האוצר, חתמו ביום ה' על הסכמי מסגרת להאצת מיזמי התחדשות עירונית , בהיקף של 120 מיליון שקלים, עם שש רשויות מקומיות: קריית גת, חולון, פתח תקווה, רמלה, יהוד ואשקלון. החתימה, נעשתה במעמד שר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף. על פי הרשות להתחדשות, הסכמי המסגרת צפויים לממן פיתוח תשתיות למיזמי התחדשות עירונית בהיקף של כ-15 אלף יחידות דיור חדשות.

הסכמי המסגרת נחתמים בין הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית לבין רשויות מקומיות אשר בהן יש מלאי תכנוני רחב, ואולם קיים קושי בהוצאת היתרי בניה בשל מחסור בתקציב הנדרש לפיתוח תשתיות. שש ההסכמים מתווספים להסכמים מול 12 רשויות מקומיות שמולן כבר חתמה הרשות על הסכמים מסוג זה בעבר.

במסגרת ההסכמים נקבע כי הרשות המקומית תקבל מענק כספי בגובה של 25 אלף עד 30 אלף שקלים לכל יחידת דיור חדשה שתקבל היתר בניה במסגרת פרויקט התחדשות בתחומי העיר, כאשר כל עיר שחותמת על הסכם מסגרת בעלת מלאי תכנוני של 2,500 יחידות דיור לפחות בפרויקטים של התחדשות עירונית .

"תהליכים של התחדשות עירונית , הכרוכים בתוספת בינוי ובתוספת אוכלוסייה בתחומי הרשות המקומית, מחייבים מתן מענה לצורכי ציבור. ההסכמים פותרים מצב של העדר משאבים מספיקים בידי הרשויות המקומיות למימון צורכי הציבור, ובמיוחד בערים בהם נקבעה מדיניות של  פטור מהיטל השבחה למיזמי התחדשות עירונית", מסרה הרשות בהודעה שהוציאה בנושא. עוד נמסר כי "המימון יינתן לרשות המקומית כנגד הוצאת היתרי בנייה בפרויקטים של פינוי ובינוי, וישמש לביצוע תשתיות המצויות בזיקה ישירה לתהליכי ההתחדשות העירונית שבתחומה. תשתיות אלו ייבחרו על ידי צוות היגוי שבראשות מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, מתוך רשימת תשתיות שתגיש כל רשות מקומית".

"הסכמי המסגרת שינוי את המציאות בכל הנוגע להוצאת היתרים"

יצחק גולדקנופף, שר הבינוי והשיכון: "הסכמי המסגרת עליהם חתמנו היום, הם חלק ממדיניות רחבה אותה אנו מובילים, לקידום של התחדשות עירונית בכל רחבי הארץ, לטובת כלל האוכלוסייה. מלבד תוספות של עשרות אלפי יחידות דיור ברחבי מדינת ישראל, ההתחדשות העירונית מביאה איתה יתרונות גדולים לתושבי השכונות המתחדשות, באמצעות כוחות השוק ולא מכיסם של התושבים, לצד הכנסת משפחות חדשות לשכונות הוותיקות.

מימין: סמנכ"לית הרשות להתחדשות עינת גנון, רה"ע רמלה מיכאל וידל ושר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף חותמים על הסכם המסגרת להתחדשות רמלה (ברונו שרביט, לע"מ)מימין: סמנכ"לית הרשות להתחדשות עינת גנון, רה"ע רמלה מיכאל וידל ושר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף חותמים על הסכם המסגרת להתחדשות רמלה (ברונו שרביט, לע"מ)


"האפשרות של משפחות להתרחב בתוך שכונותיהן, חיזוק המבנים למצבי רעידות אדמה, מיגון הדירות וחידוש התשתיות של כלל השכונה, הם רק חלק מאותם היבטים שיכולים להביא לשינוי עמוק וחיובי בעיר. התחדשות עירונית היא אחת מהדרכים העיקריות של מדינה להגביר את חוסנה של האוכלוסייה, ולכן במיוחד בתקופה זו, אנו משקיעים מאמצים רבים בתחום".

אלעזר במברגר, מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית: "הסכמי המסגרת להתחדשות עירונית שינו את המציאות בכל הנוגע להוצאת היתרי בניה לפרויקטים של פינוי בינוי בישראל, כאשר ממציאות של כ-2,000 יחידות דיור לפרויקטים של פינוי בינוי בשנה, הגענו להיקף של כ- 22,000 יח"ד רק בשנתיים החולפות. ההסכמים יצרו פתרון למצוקה אמיתית שהייתה קיימת ברשויות המקומיות, אשר לא קיבלו בעבר תמיכה ממשלתית כלשהי לטובת התמודדות עם צמיחת האוכלוסייה בשכונות המתחדשות. הצורך הזה, לצד המנגנון התחרותי שנקבע במסגרת הסכמים, יצרו תמריץ אדיר להוצאת ההיתרים בדחיפה מצד הרשות המקומית ובלוח זמנים קצר. ההצלחה המוכחת של ההסכמים הקודמים הביאה אותנו להחלטה להרחיב את מעגל ההסכמים לרשויות מקומיות נוספות המחזיקות פוטנציאל היתרי בנייה משמעותי, ואשר יצטרפו כעת למעגל הרשויות המקומיות המובילות את הפעילות בתחום".

יהודה מורגנשטרן, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון : "צרכיה של האוכלוסייה הצומחת בישראל דורשים מענה שאותו אנו פועלים לתת במגוון של דרכים וסביבות מגורים שונות. השותפות עם הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מרחיבה את סל פתרונות המגורים הקיימים בארץ, ומייצרת סינתזה בין אזורי הבנייה החדשה ומרכזי הערים הוותיקים, בהשוואת איכות החיים באזורים השונים לטובת כלל תושבי העיר וותיקים וחדשים כאחד״.

ישי בן אלי, סגן החשב הכללי, משרד האוצר: "ההסכמים שנחתמו היום ובעבר תפקידם לעודד את הרשויות לקידום והאצת ההיתרים בכלל ובעיקר בתקופה בה אנו נתונים וכן לסייע בחידוש התשתיות ומבני הציבור שיתמכו את הדיור וכבר התוצאות נראות בשטח".
כל יום בשעה 17:00- חמש הכתבות החשובות ביותר בתחום הנדל"ן מכל האתרים אצלכם בנייד!
לחצו כאן להצטרפות לתקציר המנהלים של מרכז הנדל"ן!

תגובות

הוספת תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.message }}
{{ comment.writer }}{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.writer }}{{ reply.date_parsed }}
הראה עוד
תגיות:הרשות הממשלתית להתחדשות עירוניתחולוןאשקלוןפתח תקווהרמלהקריית גתיהוד
הכתבות הנצפות ביותר

 
מחפש...