תוכנית לשכונה חדשה עם 5,000 דירות ביישוב הדרוזי אושרה להפקדה בוותמ"ל

הוותמ"ל אישרה להפקדה את תוכנית משרד השיכון ביישוב אבו סנען שבגליל המערבי, שתכלול גם יותר מ-20 אלף מ"ר למסחר ותעסוקה. במקביל אישרה הוועדה המחוזית צפון את תוכנית המתאר ליישוב, שכוללת תוספת של יותר מ-6,000 דירות

שיתוף הכתבה
הדמיה של התוכנית באבו סנאן שבגליל (יובל קדמון אדריכלים ואורצקי אדריכלים)הדמיה של התוכנית באבו סנאן שבגליל (יובל קדמון אדריכלים ואורצקי אדריכלים)

הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור ( ותמ"ל ), בראשות נתן אלנתן, אישרה אתמול (ד') להפקדה תוכנית להקמת שכונת מגורים בצפון היישוב הדרוזי אבו סנאן שבגליל המערבי, עם 4,900 יחידות דיור חדשות.התוכנית, ביוזמת משרד הבינוי והשיכון ובשיתוף פעולה עם מועצה מקומית אבו סנאן, ממוקמת בצפון היישוב ובצמידות דופן למרקם הקיים, בשטח של כ-1165 דונם.

התוכנית כוללת כ-4,900 יחידות דיור חדשות שיוקמו ברובם במבני מגורים בני 2-6 קומות וכ-400 יחידות לתיירות ומאפשרת הקמה של עד 470 דיוריות. התכנון מאפשר לממש גודלי דירות מגוונים בהתאמה למגוון קבוצות אוכלוסייה ומשקי בית שונים.

נוסף ליחידות הדיור, התוכנית שמה דגש על מרחב ציבור עם חזית פעילה לעידוד הליכתיות ופעילות קהילתית לאורך הרחוב הראשי, ומייצרת חיבוריות מקסימלית בין השכונה החדשה לשכונות הסמוכות ולשטחים הפתוחים העוטפים. כמו כן, התכנית כוללת תוספת של כ-148,000 מ"ר למבני ציבור, שטחי ציבור פתוחים חדשים בסך של כ- 75 דונם, תוספת של כ-20,400 מ"ר עבור מסחר ותעסוקה, וכ-20,700 מ"ר עבור שטחי תיירות בעירוב שימושים. התוכנית נערכה ע"י חברה מתכננת יובל קדמון אדריכלים בשיתוף אדר' גיא אורצקי מאורצקי אדריכלים.

יו"ר מטה התכנון הלאומי ויו"ר הותמ"ל, נתן אלנתן: "התכנית כוללת פתרונות דיור מגוונים ומציעה תוספת משמעותית של אלפי יח"ד שיסייעו בצמצום משבר הדיור ביישובי הדרוזים והחברה הערבית. התכנון מייעל את השימוש בקרקע ומייצר שטחי ציבור איכותיים לתושבים".

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון , יהודה מורגנשטרן: "אני שמח ונרגש לבשר על תוכנית חדשה שתיתן מענה רחב לצורכי החברה הדרוזית והחברה הערבית בכלל. התכנית שאושרה תביא לבניית כ-4,900 יחידות דיור חדשות שמתאימות למגוון משקי בית. נוסף על כך, התוכנית כוללת שכונה ייעודית לחיילי מילואים ויוצאי צבא והקמת מבני ציבור ושטחי תיירות. אני בטוח כי קידום וביצוע התכנית יחזק את היישוב וייתן מענה לתושבים הוותיקים והחדשים באבו סנאן". 

מתכננת הוותמ"ל במינהל התכנון, אדר' סיגי בארי: "הדיון בתוכנית אבו סנאן מהווה אבן דרך משמעותית ומוכיחה כי הותמ"ל לא נרתעת מתכנון הכרוך באתגרים תכנוניים רבים. תוך שיתוף פעולה של משרד השיכון והבינוי והרשות המקומית, התכנית קשובה לצרכי התושבים ומציעה פתרונות מותאמים לקהילה ולמגוון קבוצות אוכלוסייה". 

תוכנית המתאר מוסיפה 6,000 דירות: "התפתחות הישוב לעשורים קדימה" 

בתוך כך, הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה צפון, הפקידה אתמול גם את תוכנית המתאר הכוללנית ליישוב. התוכנית שהובלה על ידי לשכת התכנון במחוז צפון, בשיתוף פעולה עם המועצה המקומית ובליווי ועדת היגוי בין-משרדית, קובעת מסגרת תכנונית כוללת לישוב לעשורים הבאים, ומהווה בסיס להכנה ולאישור של תוכניות מפורטות התואמות אותה. התוכנית מוסיפה כ-1,400 דונם לתחום הפיתוח של הישוב הקיים ותוספת של כ-6,200 יחידות דיור, כולל מאות יחידות דיור בקרקעות מדינה, שייתנו מענה ליעד אוכלוסייה של כ-26,500 תושבים (הכפלה של האוכלוסייה הנוכחית).

בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת תוספת של כ-140,000 מ"ר עבור שטחי מסחר ותעסוקה במרכז היישוב ולאורך כביש 70, נוסף על כ-150,000 מ"ר לשימושי תעסוקה שישולבו באזורי המגורים.

מתכננת מחוז צפון במינהל התכנון, דקלה פרץ: "שמחה שהגענו לרגע הזה אחרי שנים של עבודה מול המועצה המקומית. זו תוכנית חשובה, המאפשרת את התפתחות הישוב לעשורים קדימה. על מנת לקדם את התוכנית, נדרשנו לאתר שטח פתוח מיוחד. הרכב הבעלויות בישוב ובסביבתו הביאו לתהליך מורכב וארוך. בסופו של דבר הצלחנו להביא להפקדה תכנית הכוללת פתרונות מגורים מגוונים למחוסרי דיור על קרקעות מדינה וכן על העלויות פרטיות".


כל יום בשעה 17:00- חמש הכתבות החשובות ביותר בתחום הנדל"ן מכל האתרים אצלכם בנייד!
לחצו כאן להצטרפות לתקציר המנהלים של מרכז הנדל"ן!

תגובות

הוספת תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.message }}
{{ comment.writer }}{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.writer }}{{ reply.date_parsed }}
הראה עוד
תגיות:ותמ"למשרד השיכוןהגלילמנהל התכנון
הכתבות הנצפות ביותר

 
מחפש...