גארי ברנט מדבר לראשונה: "חוכרי הנכסים בטלביה לא יקבלו את הקרקע בחינם, לחלקם קשה לקבל את זה"

לראשונה מאז ביצע את עסקת הענק לרכישת קרקעות הכנסייה בירושלים, בעלי חברת הנדל"ן אקסטל חושף את הצעותיו לכ-1,000 משקי הבית החוכרים: "הנחנו הצעה נדיבה על השולחן. 5,000 שקלים למ"ר תמורת בעלות מלאה"

שיתוף הכתבה
איש העסקים גארי ברנט (אקסטל)איש העסקים גארי ברנט (אקסטל)

ארבעה חודשים לאחר שביצע עסקת ענק שהדהימה את עולם הנדל"ן הישראלי, ורכש את קרקעות הכנסייה היוונית-אורתודוכסית במרכז ירושלים, איש העסקים ויזם הנדל"ן היהודי-אמריקאי גארי ברנט, בעליה של חברת הנדל"ן אקסטל, חשף הערב לראשונה (א') את הצעתו לקרוב 1,000 מחוכרי הדירות הבנויות בשטח. זאת, במסגרת שיחה פתוחה שקיים עם עיתונאים.

לדבריו, במהלך שיחות שהחלו אנשיו לקיים עם קבוצות של חוכרי דירות הבנויות על קרקעות הכנסייה לשעבר, "הנחנו הצעה על השולחן, לפיה כל אחד מחוכרי הדירות יוכל לרכוש את הבעלות המלאה בנכס, תמורת תשלום של 5,000 שקלים למטר בנוי, וזאת במקום 45 אלף שקל למ"ר שהוא שווי השוק הנוכחי בנכסים מסוג זה. מדובר בהצעה נדיבה".

בשיחה הזכיר ברנט את ירידת השווי החדה שעמה מתמודדים כיום חוכרי הדירות בקרקע, על רקע התקרבות מועד סיומם של הסכמי החכירה של קק"ל מול הכנסייה, בשנים 2051-2052, וחוסר הוודאות לגבי עתיד השטח. "ערכי הנכסים ירדו בצורה דרמטית, הם כבר היום 40%-45% פחות מנכסים דומים שאינם בחכירה, וככל שהשנים נוקפות, שווי הדירות הולך ויורד. בעוד ששווי השוק של דירות באזור נקבע לפי מפתח של 45 אלף שקך למ"ר, העסקאות האחרונות שנעשו במתחם מלמדות על שווי של 25 אלף שקל למ"ר. כשיישארו פחות מ-25 שנים כבר נגיע לירידת שווי של 60%".

"אין לנו כוונה לפנות אנשים מבתיהם, אבל זה לא אומר שניתן להם את הקרקע בחינם, ולחלק מהדיירים שעמם אנחנו בקשר קשה לקבל את זה. הם יכולים להחליט לא להתפשר ושהם רוצים הכל, אבל לדעתי בעוד כמה שנים ירידת הערך של דירותיהם תהיה כל כך חדה, שהם יהיו חייבים לשתף פעולה"


לכן, לדבריו, מי שייענה להצעתו יבצע עסקה משתלמת: "מי שישלם את אותם 5,000 שקל למ"ר, יזכה באופן מיידי בעליית שווי של 20 אלף שקל למ"ר", הסביר.

עסקה של 750 מיליון שקל

חברת הנדל"ן האמריקאית אקסטל, שבבעלות ברנט רכשה בחודש ינואר האחרון את אדמת הפטריארכיה היוונית-אורתודוקסית במרכז ירושלים מחברת ניות קוממיות השקעות - שבבעלות קבוצת משקיעים בהובלת משפחת בן דוד - בסכום של 750 מיליון שקל. על הקרקע בנויים כיום כ-1,000 יחידות דיור וכן בתי מלון, מבני ציבור ומוסדות, שטחים פתוחים, ולמעלה מתריסר מגרשים לפיתוח. הקרקע מוחכרת לקרן קיימת לישראל עד 2051, עם אופציה להארכה בתנאי השכרה מחודשת על בסיס שווי השוק.

מיקום קרקעות הכנסיה שבבעלות ניות, הן בשכונות מרכז העיר המבוקשות בהן טלביה וניות. במקום נחתם לפני עשרות שנים הסכם חכירה בין קק"ל לכנסייה, אך זה מסתיים בשנת 2051, ואז ייאלצו אלפי התושבים לנהל מו"מ מול הבעלים על חידוש חוזי החכירה. כבר היום ישנו קושי רב לרכוש דירות באזור, והדירות שנמכרות סופגות ירידת ערך משמעותית בשל חוסר הוודאות.

לשאלה האם החל לשאת ולתת בנושא עם החוכרים השיב: "התחלנו בשיחות עם שלוש קבוצות דיירים והצגנו להם את ההצעות שלנו. אין לנו כוונה לפנות אנשים מבתיהם, אבל זה לא אומר שניתן להם את הקרקע בחינם, ולחלק מהחוכרים שעמם אנחנו בקשר קשה לקבל את זה. במקביל, אנחנו בוחנים אפשרויות לביצוע מיזמי פינוי-בינוי עם חלק מהדיירים וקק"ל. זה יכול להיות Win-Win לכל הצדדים המעורבים".

לשאלה האם יש נכונות מצד החוכרים לקבל את הצעתו השיב: "אנחנו כרגע בדיונים מול שלוש קבוצות. יש יחידים שאנחנו יודעים ששמחים על ההצעה. יש דיירים שיכולים להחליט לא להתפשר ושהם רוצים הכל, אבל לדעתי בעוד כמה שנים ירידת הערך של דירותיהם תהיה כל כך חדה, שהם יהיו חייבים לשתף פעולה".

לשאלה האם החלה אקסטל בתהליכים לפיתוח הקרקעות הפנויות באזור השיב ברנט כי "מדובר עדיין בשלב מוקדם מאד. התחלנו לשוחח עם עיריית ירושלים. לא ניתן לומר שהתחלנו לקדם תוכניות בשטח".

ולבסוף נשאל ברנט האם ישקול עסקה שבמסגרתה יוכל להתחיל לקדם תוכנית בניה בשטח כבר כעת, במקום להמתין לסוף תקופת החכירה של קק"ל ב-2051, וזאת בתמורה להענקת הבעלות לחוכרים במקום, והשיב כי "כרגע אין סיכוי שזה יקרה מבחינה עסקית. גם אם קק"ל תחליט שהיא מסכימה לעסקה כזו, היא לא קובעת מה ניתן לבנות בשטח, רק הממשלה קובעת, ועד שתחל בנייה בשטח – זה יכול לקחת הרבה זמן.

"בינתיים אנחנו מנסים להיות הוגנים כלפי כל הצדדים. אנחנו מציעים עסקה הוגנת לכולם, שבה כולם יכולים לצאת שמחים".


כל יום בשעה 17:00- חמש הכתבות החשובות ביותר בתחום הנדל"ן מכל האתרים אצלכם בנייד!
לחצו כאן להצטרפות לתקציר המנהלים של מרכז הנדל"ן!

תגובות

הוספת תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.message }}
{{ comment.writer }}{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.writer }}{{ reply.date_parsed }}
הראה עוד
תגיות:קק"לירושליםאקסטלגארי ברנטקרקעות הכנסייה היווניתטלביה
הכתבות הנצפות ביותר

 
מחפש...