הקלה לנוטלי המשכנתאות: לא יידרשו עוד לאישור רשות מקומית על היעדר חובות

תיקון במסגרת חוק ההסדרים שעבר בשבוע שעבר בכנסת, ישנה את המצב הנוכחי שנוצר מהלכה של בג"ץ, לפיו לא ניתן לרשום משכנתה במרשם המקרקעין אלא לאחר הצגת אישור עירייה בדבר היעדר חובות ארנונה. הרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין: "המהלך יחסוך בירוקרטיה, וכן את העלויות הכרוכות בהמצאת האישור כולל תשלום אגרה"

שיתוף הכתבה
אילוסטרציה (שאטרסטוק)אילוסטרציה (שאטרסטוק)

הרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין במשרד המשפטים הודיעה הבוקר (א') כי נוטלי משכנתאות לא יידרשו עוד להמציא אישור רשות מקומית להיעדר חובות, על מנת לרשום את המשכנתה במרשם המקרקעין. מדובר בתיקון, שעבר בקריאה שלישית במסגרת חוק ההסדרים בשבוע שעבר.

במסגרת החוק, נערך תיקון למצב החוקי שהיה נהוג עד כה, כחלק מ‏הלכה של בג"ץ משנת 2014 שקבע אז כי אי אפשר יהיה לרשום משכנתה במרשם המקרקעין אלא לאחר הצגת אישור עירייה בדבר היעדר חובות ארנונה. 

"המהלך יחסוך בירוקרטיה, וכן את העלויות הכרוכות בהמצאת אישור העדר חובות לרשויות המקומיות, ובתוך כך, תשלום אגרה לרשויות בגין המצאת האישור, השקעת זמן ועוד", נמסר מהרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין. "מדובר בהקלה רגולטורית נוספת, שיזמה הרשות לקידום שוק הנדל"ן וקידום הזכויות הקניינות של הציבור".

למהלך שותפים משרד המשפטים, הרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין, מחלקת יעוץ וחקיקה (משפט אזרחי) ואגף אסטרטגיה, משרד האוצר, משרד הפנים ומרכז השלטון המקומי. 

מנכ"ל משרד המשפטים, איתמר דוננפלד, אמר כי "מדובר בהקלה רגולטורית משמעותית, שכן בהתאם לפסיקת בג"ץ נדרשו נוטלי המשכנתאות במשך שנים רבות להמציא לטאבו אישור העדר חובות ארנונה לרשויות המקומיות. הקלה זו, הינה תוצר נוסף של עבודת מטה סדורה שמוביל משרד המשפטים במטרה להקל על הנטל הבירוקרטי ולסייע לציבור לממש את זכויותיו בקלות וביעילות. משרד המשפטים ימשיך לפעול להובלת שינויים משמעותיים להנגשת השירות לציבור והקלה על הנטל הבירוקרטי".

לדברי מנהל הרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין, עו"ד דוד שני, "הבקשה לביטול הצורך בהמצאת אישור העדר חובות לרשויות המקומיות כתנאי לרישום משכנתאות עלתה במסגרת שיח שוטף שמקיימת הנהלת הרשות עם הציבור. הצלחת המהלך הינה תוצר של שיח משותף ומתמשך עם מרכז השלטון המקומי, משרדי האוצר והפנים ודיוני עומק בוועדת הפנים של הכנסת. הרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין ושותפיה במחלקת ייעוץ וחקיקה ובמשרד המשפטים ימשיכו לפעול לשיפור קלות עשיית העסקים בישראל והקלה על הנטל הבירוקרטי".


כל יום בשעה 17:00- חמש הכתבות החשובות ביותר בתחום הנדל"ן מכל האתרים אצלכם בנייד!
לחצו כאן להצטרפות לתקציר המנהלים של מרכז הנדל"ן!

תגובות

הוספת תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.message }}
{{ comment.writer }}{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.writer }}{{ reply.date_parsed }}
הראה עוד
תגיות:משרד המשפטיםהרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעיןמשכנתהמרשם המקרקעין
הכתבות הנצפות ביותר

 
מחפש...