אופקים: הופקדה תוכנית מפורטת למרכז האזרחי החדש.

המרכז החדש, בלב העיר, יציע תוספת שימושים למסחר ולתעסוקה ומבני ציבור כלל עירוניים – ביניהם מרכז אומנויות חדש.

ראש עיריית אופקים, איציק דנינו (עיריית אופקים)
ראש עיריית אופקים, איציק דנינו (עיריית אופקים)

"מרכז אזרחי עכשווי ונגיש" בלב העיר אופקים, שיוסיף זכויות בנייה בעשרות אלפי מטרים רבועים: הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז הדרום אישרה לאחרונה להפקדה את התוכנית המפורטת למרכז האזרחי "לב אופקים", מרכז כלל עירוני בין השכונות הוותיקות בעיר, אשר יציע מבני ציבור עירוניים, בשילוב מסחר, תעסוקה ושטחים פתוחים.

התוכנית, שאותה יזמו והגישו רשות מקרקעי ישראל והוועדה המקומית לתכנון ובנייה אופקים, משתרעת על פני כ-39.1 דונם. היא מציעה 9,954 מ"ר שטחי תעסוקה, 8,334 מ"ר מבני ציבור – וביניהם מרכז אומנויות חדש, ועוד 4,526 מ"ר מסחר. הבינוי במרכז העיר ישמור על המצב הקיים, ויכלול מבנים בני שתיים עד ארבע קומות.

התוכנית כוללת תוספת שימושים למסחר ותעסוקה ולמבני ציבור כלל-עירוניים; יצירת קישוריות בין השכונות שממזרח לרחוב הרצל וממערבו באמצעות צירים ירוקים החוצים את המגרש ומנגישים את מבני הציבור ואת הפונקציות הכלל עירוניות הממוקמות בו"

"התוכנית נועדה לשנות את תוכנית 'מרכז אופקים' מספר 123/03/23, במטרה לעבות את השימושים העירוניים וליצור מרכז אזרחי עכשווי ונגיש", נכתב בדברי ההסבר, "זאת באמצעות ביטול ושינוי הייעודים לתחבורה, ויצירת חזית מסחרית פעילה ('חזית עם הוראה מיוחדת') לאורך רחוב הרצל; ביטול השטח למרכז תחבורה והסטת השטח המיועדת לחניה ציבורית לחלקו האחורי של המגרש; יצירת חזית עירונית נגישה לשימוש ציבורי לאורך רחוב הרצל, כולל שימושים מעורבים של מסחר, הסעדה, תרבות ופנאי; וכן מדרכה רחבה ומוצללת עבור הולכי הרגל, שביל אופניים וקישוריות לשטח ציבורי באמצעות מעברים ממזרח למערב בלב המתחם המתוכנן.

עוד כוללת התוכנית עירוב שימושים - תוספת שימושים למסחר ותעסוקה ולמבני ציבור כלל-עירוניים; יצירת קישוריות בכיוון מזרח-מערב, בין השכונות שממזרח לרחוב הרצל וממערבו באמצעות צירים ירוקים החוצים את המגרש ומנגישים את מבני הציבור ואת הפונקציות הכלל עירוניות הממוקמות בו; הסדרת מבנה המתנ"ס בית יד לבנים".

בדרום השטח קיימים כיום שלושה מבני ציבור בנויים, על פני שטח כולל של כ-8.5 דונם. התוכנית כוללת גם הקמת מרכז אומנויות חדש, ומבנה ציבורי נוסף בסמוך

השטח ממוקם בין הרחובות הרצל, שרת, השקד, ובית וגן. בדרומו קיימים כיום שלושה מבני ציבור בנויים, על פני שטח כולל של כ-8.5 דונם - היכל תרבות, מועדון פיס לנוער והמתנ"ס. כאמור, התוכנית כוללת גם הקמת מרכז אומנויות חדש, ומבנה ציבורי נוסף בסמוך. שטחי המסחר והתעסוקה יוקמו בשני מבנים שביניהם קיימת זיקת הנאה לציבור. העורכת הראשית של התוכנית היא אדריכלית עדנה לרמן, ממשרד לרמן אדריכלים ומתכנני ערים.

נזכיר כי בימים אלו מקודמת תוכנית התחדשות עירונית לאורך רחוב הרצל, הרחוב המרכזי בעיר ומהעוגנים של תוכנית "לב אופקים". תוכנית ההתחדשות מיועדת בין היתר להפיכת הרחוב לשדרה העסקית המרכזית של העיר, ולייצר מסגרת תכנונית להתחדשות עירונית, תוך שימת דגש על שילוב שימושים שונים של מסחר, מגורים ותעסוקה לאורך הרחוב. באמצע חודש פברואר האחרון נערך בעיר מפגש שיתוף ציבור מיוחד, שבו נכחו בעלי עסקים, דיירים ובעלי נכסים ברחוב.

קראו עוד במרכז הנדל"ן

כתבות נוספות שיעניינו אותך
  • © כל הזכויות שמורות
search