מאפריל 2016: 23,000 דירות נגרעו ממלאי הדירות שנמצאות בידי המשקיעים

מכירות המשקיעים, שדווקא עלו בפברואר האחרון ב-4%, עמדו על 1,800 דירות – ורכישות המשקיעים על 1,200 בלבד (ירידה של 12% בהשוואה לינואר)

פחות ופחות דירות נמצאות בידי משקיעי הנדל"ן (שאטרסטוק)
פחות ופחות דירות נמצאות בידי משקיעי הנדל"ן (שאטרסטוק)

אט-אט הולך ומצטמצם מלאי הדירות שנמצא בידי משקיעי הנדל"ן בישראל: מנתוני אגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר שפורסמו היום (ד') עולה כי מכירות המשקיעים בפברואר 2020 – כפי שקורה כבר תקופה ארוכה, כמעט מדי חודש – היו גבוהות מרכישות המשקיעים בחודש זה, וזאת למרות עלייה מסוימת בשיעור המכירות בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2019.

בהתאם לכך, מלאי הדירות בידי המשקיעים הוסיף לרדת – מגמה שנמשכת מאז אפריל 2016, כך שבמהלך פברואר נגרעו ממנו 620 דירות. מאז החלה מגמת הירידה, נגרעו מהמלאי כ-23,000 דירות. באגף הכלכלנית הראשית מציינים כי הירידה במלאי הדירות הקיפה את כל האזורים למעט תל אביב, שבו נרשמה תוספת זעומה של כ-40 דירות למלאי. "יש לציין כי מאחר שחלק לא מבוטל מרכישות המשקיעים באזור ת"א בחודשים האחרונים מתרכז בדירות הנמכרות 'על הנייר', הרי שבפועל מדובר בירידה במלאי הנוכחי", מצוין בסקירה.

מאפריל 2016: 23,000 דירות נגרעו ממלאי הדירות שנמצאות בידי המשקיעים

על פי הסקירה, מכירות המשקיעים בחודש פברואר הסתכמו ב-1,800 דירות - גידול של 4% בהשוואה לפברואר אשתקד. רכישות המשקיעים בחודש פברואר הסתכמו ב-1,200 דירות, ירידה של 10% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד וירידה של 12% בהשוואה לחודש הקודם. בפילוח גאוגרפי נמצא כי הירידה ברכישות המשקיעים הקיפה את מרבית האזורים, למעט אזור ת"א ואזור ירושלים. כשיעור מסך העסקאות עמד משקל המשקיעים ברמה הארצית על כ-13%, ירידה של שתי נקודות האחוז לעומת פברואר אשתקד.

יציבות במספר רוכשי דירה ראשונה בשוק החופשי; עלייה קלה בקרב משפרי הדיור

על פי נתוני אגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר הסתכמו הרכישות של דירה ראשונה בפברואר 2020 ב-4,700 דירות. מתוך כמות זו, כ-3,300 דירות נרכשו בשוק החופשי - ירידה של 1% בהשוואה לפברואר אשתקד. בפילוח גאוגרפי בולט אזור המרכז, עם ירידה של 12% ברכישות אלו. "יש לציין כי מאוקטובר האחרון נרשמת ירידה חדה ברכישות הזוגות הצעירים בשוק החופשי באזור המרכז", נכתב בסקירה, "למעט חודש ינואר שבו נרשמה עלייה מתונה".

רכישות משפרי הדיור בחודש פברואר הסתכמו ב-3,400 דירות, עלייה של 2% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. בפילוח גאוגרפי בולטים אזורי ירושלים וחדרה בירידה משמעותית (19% ו-22% בהתאמה). באזור חדרה זהו החודש השלישי ברציפות שבו נרשמת ירידה בשיעורים דו-ספרתיים ברכישות בסגמנט זה. מנגד, באזור ת"א ובאזור רחובות נרשם גידול ברכישות משפרי הדיור בשיעורים של 15%-20%.

מאפריל 2016: 23,000 דירות נגרעו ממלאי הדירות שנמצאות בידי המשקיעים

בפילוח בין רכישת דירות חדשות לדירות יד שנייה על ידי משפרי הדיור, ניכרת מגמת עלייה בשיעור הדירות החדשות הנרכשות. בפברואר האחרון היוו רכישות אלו כ-44% מרכישות משפרי הדיור, זאת לעומת 32% בפברואר אשתקד ו-27% בפברואר 2018. מספר חודשי המדף של הדירות הנמכרות על ידי משפרי דיור עלה בחודש פברואר ל-21.5 חודשים, פרק זמן הארוך בחצי שנה בהשוואה לפברואר אשתקד.

קראו עוד במרכז הנדל"ן

רוצים לדעת עוד על נדל"ן בכלל ועל התחדשות עירונית בפרט? פודקאסט "החזית העירונית" ממתין לכם. האזינו לפרק האחרון - פרק 12 עם אילי בר ועו"ד תמר עדיאל זכאי

כתבות נוספות שיעניינו אותך
  • © כל הזכויות שמורות
search