למ"ס: כמה שווה דירה ממוצעת בעשירון העליון ומה גובה המשכנתא?

סקירת הוצאות משקי הבית ל-2017: מהו ההחזר החודשי של המשכנתא בעשירונים השונים • כמה הון עצמי פנוי לדיור

כמה שווה דירה ממוצעת בעשירון העליון ומה גובה המשכנתא?
כמה שווה דירה ממוצעת בעשירון העליון ומה גובה המשכנתא?

סקירת הוצאות משקי הבית של הלמ"ס לשנת 2017 כללה גם נתונים על שוק המשכנתאות לדיור. הסקירה השוותה בין שווי הדירות לפי עשירוני הכנסה, בין ההון העצמי הפנוי לדירה, בין יתרת המשכנתא וההחזר החודשי המשתנה ועוד. מהנתונים עולה, כי ככל שעולים בעשירונים כך עולה שווי הדירה ובהתאם יתרת המשכנתא שנותרה לתשלום עליה, וגם ההחזר החודשי. גם ההון העצמי הפנוי לדיור עולה מן הסתם בין העשירונים. 

כך, שווי הדירה הממוצע (ערך הנקי – שווי הנכס בניכוי המשכנתא) בעשירון העליון היה 2.181 מיליון שקל - פי 2.1 מממוצע הערך הנקי לדירה בעשירון התחתון שעמד על 1.06 מיליון שקל. 

ככל שמשק הבית נמצא בעשירון הכנסה גבוה יותר כך סך הונו העצמי הפנוי לדיור גבוה יותר: בעשירון העליון 3.1 מיליון שקל - פי 7.5 מממוצע ההון העצמי הפנוי לדיור בעשירון התחתון שעמד על 414,729 שקל. 

יתרת ההתחייבות למשכנתאות והלוואות לדיור בעשירון העליון הייתה כ-545 אלף שקל - פי 2.8 מזו שבעשירון התחתון – כ-196 אלף שקל. יתרת המשכנתא הממוצעת או ההלוואה לדיור מהווה כ-20% מסך ממוצע שווי הדירה במרבית העשירונים.


גם ההחזר החודשי של המשכנתא עולה עם העלייה בעשירוני ההכנסה. ההחזר בעשירון התחתון עמד על 1,541 שקל ב-2017, לעומת 5,938 שקל בעשירון העליון. 

לחדשות נדל"ן, עדכונים יומיומיים, דעות וניתוחים, הורידו את אפליקציית מרכז הנדל"ן

אנשי נדל"ן, בואו לשמוע ולהשמיע את דעתכם. הצטרפו לקבוצת הפייסבוק רק נדל"ניסטים ותיחשפו לתכנים בלעדיים לתעשייה

קראו עוד במרכז הנדל"ן

רוצים לדעת עוד על נדל"ן בכלל ועל התחדשות עירונית בפרט? פודקאסט "החזית העירונית" ממתין לכם. האזינו לפרק האחרון - פרק 12 עם אילי בר ועו"ד תמר עדיאל זכאי

כתבות נוספות שיעניינו אותך
  • © כל הזכויות שמורות
search