להורדת אפליקציה

הופקדה בוועדה המחוזית צפון: התוכנית להקמת רובע עירוני חדש לצד המרכז הרפואי לגליל; 1,170 יח"ד חדשות

השטח הבנוי של המרכז הרפואי לגליל יורחב פי חמישה מהשטח הבנוי כיום • שטחי התוכנית ממוקמים בשני אזורי שיפוט שונים - חבל אשר ונהריה

אורי אילן, יו"ר הוועדה לתכנון ובנייה מחוז צפון (יח"צ)
אורי אילן, יו"ר הוועדה לתכנון ובנייה מחוז צפון (יח"צ)

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז צפון, בראשות אוֹרי אילן, פרסמה להפקדה את תוכנית "משולש בן עמי" שביוזמת רשות מקרקעי ישראל. מטרת התוכנית היא הקמת רובע עירוני חדש שישלב מגורים ותעסוקה מסביב למרכז הרפואי לגליל. כמו כן, במסגרת התוכנית יורחב השטח הבנוי של המרכז הרפואי לגליל ויוגדלו זכויות הבניה פי ארבע מהקיים. 

התוכנית, "משולש בן עמי" היא על שטח כולל של כ-1,000 דונם, והיא ממוקמת במזרח העיר, בין כביש 89 הישן לכביש 89 החדש, בסמוך למרכז הרפואי לגליל. מדובר על שטח שהוא מעתודות הקרקע האחרונות לפיתוח שנותרו בנהריה. ההחלטה בדיון להפקדה בוועדה המחוזית התקיימה במרץ האחרון, כעת לאחר שגם מולאו כל תנאי ההפקדה, התוכנית פורסמה להפקדה. 

התוכנית כוללת כ-1,770 יחידות דיור שייבנו במבנים שישלבו מגורים תעסוקה ומסחר בגובה של 24-11 קומות תוך יצירת מרקם עירוני שישלב לתוכו את המרכז הרפואי. בנוסף, התוכנית כוללת כ-500 דירות שיוקצו עבור דיור מוגן, כ-200 יחידות מלונאות שישמשו את בית החולים וכ-200 דירות שיוקצו עבור דירות קטנות וישמשו למגורי סגל וסטודנטים. 

בנוסף ליחידות דיור, התוכנית כוללת למעלה מ-500,000 מ"ר לטובת שטחי תעסוקה (ביו רפואית) ומסחר שיהוו עוגן כלכלי לעיר נהריה, לתושבי הסביבה וישמשו גם את צרכי המרכז הרפואי. כמו כן, התוכנית כוללת את הרחבתו של המרכז הרפואי לגליל, בכ-60 דונם וכ-480,000 מ"ר בינוי חדש. מדובר בהגדלת שטח הבינוי פי ארבעה מהשטח הבנוי הקיים במרכז הרפואי שכיום עומד על כ-105,000 מ"ר. המרכז הרפואי החדש צפוי לכלול מבני אשפוז חדשים בגובה של 24 קומות כל אחד. 

הדמיית תוכנית "משולש בן עמי (א. ג. איזן אדריכלים) 

התכנון הנוכחי מורכב, זאת בשל תחומי השיפוט השונים הנמצאים בשטחי התוכנית. מתוך דברי ההסבר לתוכנית: "התוכנית חלה על שני מרחבי תכנון חבל אשר ונהריה ושני תחומי שיפוט העיר נהריה והמועצה האזורית מטה אשר, לפיכך נערכה התוכנית בתאום עם העיר נהריה והמועצה האזורית מטה אשר, וקודמה במקביל בשני מרחבי התכנון".

בהיבט התחבורתי, התוכנית כוללת שדרוג משמעותי של התחבורה הציבורית ע"י חיבור בין המתחם לכביש 89. זאת, באמצעות הקמת ציר מטרונית על כביש 89 והקמת מסוף תחבורה ציבורית שישרת את כלל הגליל המערבי, כך שיהיה ניתן להימנע מכניסה למרכז נהריה ברכב הפרטי. 

יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובניה צפון, אוֺרי אילן: "תוכנית 'משולש בן עמי' היא נדבך עירוני משמעותי במרקם המחבר בין נהריה למרחב הכפרי הסובב והיא אחת התכניות החשובות  שתוכננו בשנים האחרונות במחוז הצפון.  

הרובע החדש חובק את המרכז הרפואי לגליל ומאפשר לו לגדול ולהתרחב בצורה משמעותית ובה בעת, מציע את כל מגוון השימושים העירוניים - מגורים, מוסדות, תעסוקה בילוי, נופש ופנאי שישלימו את הפיתוח המואץ המתוכנן לנהריה  לקראת הכפלתה.

התכנית הזו היא עדות חיה ליכולת המופלאה של המרחב הכפרי והמרחב העירוני להתאחד ולשתף פעולה, למצוא שפה משותפת ולייצר יחד צמיחה כלכלית וחברתית. לטובת כל תושבי האזור.

תוכנית 'משולש בן עמי' מקדימה את התוכנית להקמת אזור תעשייה חדש בצומת כברי, שעם השלמת התכנון והביצוע  של כביש 6 צפון ומסילת הברזל המתוכננת לאורכו והשלמת קווי המטרונית מחיפה לצומת כברי, ישנו את המציאות ויכינו את הגליל המערבי להיות אחד האזורים המבוקשים והמצליחים ביותר בישראל".

'פסגת הנדל"ן אילת'- ועידת בכירי הנדל"ן יוצאת לדרך!
לפרטים והרשמה: לחצו כאן

כתבות נוספות שיעניינו אותך
  • © כל הזכויות שמורות
search