כשנה וחצי לאחר האישור להפקדתה: אושרה תוכנית המתאר הכוללנית לעיר נשר

התוכנית כוללת תוספת של 10,500 יחידות דיור, בדרך ל-68,700 תושבים, ועוד כ-1,318,000 מ"ר עבור שטחי תעסוקה ומסחר • כ-45,500 מ"ר יוקצו במסגרתה עבור שטחי ציבור ופארק מטרופוליני

העיר נשר ומפרץ חיפה (שאטרסטוק)
העיר נשר ומפרץ חיפה (שאטרסטוק)

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה אישרה את תוכנית המתאר הכוללנית לנשר – כשנה וחצי לאחר שאושרה להפקדה. התוכנית, שקודמה על ידי האגף לתכנון מקומי במנהל התכנון ובעיריית נשר, כוללת תוספת של כ-10,500 יחידות דיור, שייתנו מענה להיקף אוכלוסייה של 68,700 תושבים עד שנת 2040.

נוסף על יחידות הדיור, התוכנית כוללת תוספת של כ-1,318,000 מ"ר עבור שטחי תעסוקה ומסחר, וכן 45,500 מ"ר עבור שטחים לצורכי ציבור. בחלק המערבי של העיר התוכנית מציעה הקמת אזור תעסוקה חדש במקום אתר מחצבה "4 וחצי", שכבר לא נמצא בשימוש.  

בשל התנאים הטופוגרפיים של היישוב, התכנון המוצע כולל בין היתר דרגנועים שיחברו בין שכונות העיר ושטחי התעסוקה, וכן גשרים בין מתחם התעסוקה במחצבה 4.5 לרכבל חיפה ולטכניון"

"התוכנית שמה דגש על חיזוק העירוניות, באמצעות פיתוח מע"ר (מרכז עסקים ראשי) לאורך הרחובות דרך השלום ודרך בר יהודה כמרחב ציבורי שוקק, רציף ומגוון הנשען על מערכת הסעת המונים", נכתב בהודעת מנהל התכנון. "בשל התנאים הטופוגרפיים של היישוב, התכנון המוצע כולל בין היתר דרגנועים שיחברו בין שכונות העיר ושטחי התעסוקה, וכן גשרים בין מתחם התעסוקה במחצבה 4.5 לרכבל חיפה ולטכניון.

כמו כן, התוכנית מציעה פיתוח והעצמה של מוקדי תיירות קיימים וחדשים בעיר, בהם פיתוח הפארק המטרופוליני בבריכות נשר ופיתוח שני מוקדי תיירות נוספים - פארק הגשרים בנחל קטיע, ומתחם קמפינג ותיירות במחצבת חרייבה הממוקמת בלב פארק הכרמל. בהיבט התחבורתי כוללת התוכנית הקמת כביש עוקף חדש לנשר, צירי מערכת הסעת המונים ונתיבי תחבורה ציבורית וכן מיקום חדש לתחנת הרכבת העתידית - רכבת העמק, בסמוך למרכז העיר". 

העיר נשר הינה חלק ממטרופולין חיפה, ושוכנת במורדות המזרחיים של הכרמל. אוכלוסיית העיר מונה כיום כ-26,000 אלף נפש. נשר הוקמה בשנת 1952 באמצעות איחוד של השכונות תל חנן, בן דור וגבעת נשר, והוכרזה כעיר בשנת 1995. שטח השיפוט שלה עומד על 12,821 דונם, וחלק נכבד ממנו (כ-35%) מוגדר כגן לאומי, "פארק הכרמל". התוכנית נערכה על ידי אדריכלית דורית שפינט ממשרד גורדון אדריכלים ומתכננים.

התוכנית מכוונת את עיקר תוספת יחידות הדיור החדשות לעיר באמצעות התחדשות עירונית בשכונות הוותיקות, וחיזוק המרקם העירוני הקיים על ידי תוספת שטחי תעסוקה ומסחר בלב העיר. נוסף על כך התוכנית שומרת על עתודות הפיתוח של העיר לשנים קדימה, אך קובעת שהפיתוח בשטחים אלו ייעשה באופן מדורג וצמוד דופן לפיתוח הקיים"

מתכננת מחוז חיפה במנהל התכנון, ליאת פלד, ציינה כי "התוכנית מכוונת את עיקר תוספת יחידות הדיור החדשות לעיר באמצעות התחדשות עירונית בשכונות הוותיקות, וחיזוק המרקם העירוני הקיים על ידי תוספת שטחי תעסוקה ומסחר בלב העיר. נוסף על כך התוכנית שומרת על עתודות הפיתוח של העיר לשנים קדימה, אך קובעת שהפיתוח בשטחים אלו ייעשה באופן מדורג וצמוד דופן לפיתוח הקיים, ובממשק עם שטחי הטכניון הצמוד לעיר". 

קראו עוד במרכז הנדל"ן

כתבות נוספות שיעניינו אותך
  • © כל הזכויות שמורות
search