הלמ"ס: היחס בין ההיצע לביקוש בענף הבנייה מוסיף לרדת - 1.5 בלבד

כך ברבעון השלישי של השנה – לעומת 1.6 ברבעון השני ו-2.2 ברבעון הראשון של 2019 • בקרב בוני בתים למגורים, עובדי גימור ועובדי שלד היחס נמוך מ-1

היחס בין ההיצע לביקוש ממשיך לרדת (שאטרסטוק)
היחס בין ההיצע לביקוש ממשיך לרדת (שאטרסטוק)

היחס בין היצע המשרות לביקוש בענפי הבנייה המשיך לרדת – גם ברבעון השלישי של שנת 2019: על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו היום (ב'), היחס ברבעון זה הגיע ל-1.5 בלבד – כלומר על כל משרה פנויה בענפי הבנייה מתמודד רק אדם וחצי, בממוצע. כזכור, פרסמנו בסוף אוקטובר האחרון כי יחס זה ירד ברבעון השני של השנה ל-1.6, לאחר שברבעון הראשון עמד על 2.2 – כך שלמעשה מדובר בירידה של יותר מ-30% ביחס בין ההיצע לביקוש בין הרבעון הראשון לרבעון השלישי של 2019.

כאשר בוחנים מקצועות ספציפיים בתחום הבנייה, מגלים תמונה עגומה עוד יותר: על פי נתוני הלמ"ס, בקרב בוני בתים למגורים, מניחי לבנים, יוצקי בטון, עובדי גימור, עובדי שלד, רצפים ומניחי אריחים וטייחים, היחס בין ההיצע לביקוש נמוך מ-1 - כלומר מספר המשרות הפנויות במקצועות אלו עולה על מספר המבקשים לעבוד.

יש לציין כי בניגוד לנתונים אלו, היחס בין ההיצע לביקוש בתעשייה ובבינוי גם יחד עלה ל-2, לעומת 1.8 ברבעון השני, דבר המלמד על כך שבתעשייה המצב טוב בהרבה. נתון זה הוא אחד הגבוהים בשנתיים האחרונות. מספר המשרות הפנויות בקרב עובדים מקצועיים בתעשייה ובבינוי עלה ל-20.6 אלף משרות בממוצע לחודש, לעומת 19.4 אלף משרות פנויות ברבעון השני 2019. 

הביקוש לעובדים בבנייה היווה כ-25% מכלל הביקוש לעובדים מקצועיים בתעשייה ובבינוי. המבוקשים ביותר היו בוני בתים למגורים, יוצקי בטון, עובדי שלד, רצפים ומניחי אריחים וטייחים (שכאמור מתמודדים עם יחס נמוך מ-1 בין ההיצע לביקוש), מניחי לבנים, סתתים ועובדים בגימור בטון.

דווקא בקרב העובדים הלא מקצועיים המצב נראה אחרת: על פי הלמ"ס, היחס בין ההיצע לביקוש ברבעון השלישי של השנה בקרב פועלים בלתי מקצועיים בכרייה, בבנייה, בתעשייה ובהובלה עלה ל-3.9, לעומת 3.5 ברבעון השני של השנה. מדובר בבשורה חשובה, שכן היחס ברבעון השני שיקף ירידה ביחס לרבעון הראשון של 2019, אז הוא עמד על 4.4.

קראו עוד במרכז הנדל"ן

רוצים לדעת עוד על נדל"ן בכלל ועל התחדשות עירונית בפרט? פודקאסט "החזית העירונית" ממתין לכם. האזינו לפרק האחרון - פרק 12 עם אילי בר ועו"ד תמר עדיאל זכאי

כתבות נוספות שיעניינו אותך
  • © כל הזכויות שמורות
search