מתחם התיירות בים המלח לוהט: 6 מכרזים שווקו ב-143 מיליון שקל

המכרזים - במסגרת התוכנית להרחבת מתחמי עין בוקק נווה זוהר ולחיבור ביניהם, בדרך ליותר מ-9,000 חדרי מלון • בין הזוכות: פתאל, אפריקה ישראל ואלעד מלונות

הדמיית מתחם המלונות החדש המתוכנן בים המלח (משה ספדיה אדריכלים)
הדמיית מתחם המלונות החדש המתוכנן בים המלח (משה ספדיה אדריכלים)

גם בחודשי החורף הקרירים יחסית, סביבת ים המלח – ובעיקר מתחם המלונות שבחלקו הדרומי – לוהטים: אתמול (א') נסגרו בהצלחה שישה מכרזי רשות מקרקעי ישראל להרחבת שני אזורי המלונות המבוקשים בעין בוקק ובנווה זוהר, תמורת סכום כולל של כ-143 מיליון שקל, כולל הוצאות פיתוח. בין הזוכים במכרזים: חברת מלונות פתאל, חברת מלונות אפריקה ישראל וחברת אלעד מלונות של איש העסקים יצחק תשובה.

המכרזים שנסגרו בהצלחה אתמול הם חלק מתוכנית מתחם התיירות בים המלח, שאושרה באופן רשמי בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה דרום ביוני 2018. התוכנית מיועדת לשדרוג ולהרחבת שני מתחמי המלונות הסמוכים, כמו גם לחיבור פיזי ביניהם, בדרך ליותר מ-9,000 חדרי מלון שיפעלו במתחם בסופו של תהליך.

בשני המתחמים הקיימים מאושרים כיום לבנייה 4,912 חדרים, ומתוכם כ-3,865 חדרים כבר בנויים, ב-15 בתי מלון שונים. התוכנית החדשה למתחם התיירות מציעה קיבולת כוללת של כ-8,302 חדרים, עם אפשרות לתוספת של עד 10% בבתי המלון החדשים, במסגרת תמריץ לבנייה ירוקה, ועוד אפשרות לתוספת של עד 10% בבתי המלון הקיימים, אם ייושמו בהם התנאים ל"תמריצים לקידום מטרות ציבוריות במגרשי המלונות הקיימים", כפי שמגדירה התוכנית, המתייחסים להפסקת שימוש במפלסי בנייה נמוכים, מיגון מפני רעידות אדמה ושיפור חזות כולל. אם אכן יתממשו שתי התוספות הללו, תגיע קיבולת המלונות, החדשים והקיימים, ל-9,046 חדרי מלון. בסך הכול יפעלו במתחם המורחב, על פי התוכניות, 33 בתי מלון.

במתחם יפותחו פעילויות פנאי, נופש ומסחר תיירותי גם מחוץ למלונות, לצד פיתוח המרחב הציבורי ברמה גבוהה. שדרוג המתחמים הקיימים יבוצע בין היתר על ידי שיקום והחלפת תשתיות קיימות, כמו גם על ידי התאמת המרחב הציבורי למקומו הייחודי של המתחם"

המכרזים שנסגרו אתמול בהצלחה כוללים ארבעה מתחמי מלונאות, בשטח כולל של 178,865 מ"ר, והם מיועדים הן להרחבת מתחמי המלונות הקיימים והן לחיבור בין שני המתחמים. "המלונות החדשים באזור הביניים ייבנו בגובה נמוך המותאם לטופוגרפיה ובצפיפות נמוכה יחסית, בהתאם לסטנדרטים של מלונות מובילים בעולם בתחום זה", נכתב בהוראות התוכנית. "במתחם יפותחו פעילויות פנאי, נופש ומסחר תיירותי גם מחוץ למלונות, לצד פיתוח המרחב הציבורי ברמה גבוהה. שדרוג המתחמים הקיימים יבוצע בין היתר על ידי שיקום והחלפת תשתיות קיימות, כמו גם על ידי התאמת המרחב הציבורי למקומו הייחודי של המתחם. חלק מהמלונות הקיימים והחדשים יקבלו תוספת שטחי מסחר לאורך הטיילת, כדי ליצור טיילת פעילה שלאורכה בתי קפה ומסעדות".

שני המתחמים הנוספים הם מתחמים בייעוד מסחר ומשרדים, בשטח כולל של 38,118 מ"ר. שני אלו כוללים מגרשים למלונאות, מרכז כנסים ומרכז מבקרים ומסחר במתחם התיירות, בצמוד למתחם התיירות בעין בוקק ומדרום לו. "מדובר בתוכנית המהווה גידול טבעי של המתחם הקיים", נכתב בתוכנית. "צורת המגרשים תואמת את התוכנית העתידית הכוללת, אך מאפשרת בנייה ופיתוח שלהם עוד טרם אושרה, תוך התאמה למצב הקיים".

לפני שנה: 9 מיליון לבניית 400 חדרים;
כעת: 67 מיליון שקל לבניית 330 חדרים

הזוכות הבולטות במכרזים הן שחקניות מובילות בענף התיירות בישראל – מלונות פתאל, מלונות אפריקה ישראל ואלעד מלונות. פתאל זכתה במתחם אחד, וכך גם אפריקה ישראל. במתחם נוסף, למסחר ומשרדים, זכו יחד החברות ברקליס ישראל אחזקות ומצלר יזמות ובנייה. חברת אלעד מלונות של תשובה זכתה בשלושה מתחמים – שניים להקמת 583 חדרי מלון, ועוד אחד כחלק משטחי המסחר והמשרדים במתחם העתידי.

נזכיר כי אלעד מלונות זכתה באוגוסט 2018 במכרז אחר של רמ"י, להקמת 396 חדרי מלון במתחם עין בוקק עצמו, בשטח כולל של 44,922 מ"ר. כדי להמחיש את הזינוק במחירים נספר כי על הזכייה הקודמת – לפני קצת יותר משנה – שילמה החברה כ-9 מיליון שקל, כולל הוצאות פיתוח. על אחד המגרשים שבהם זכתה החברה אתמול, לבניית 330 חדרים בשטח של 71,701 מ"ר, תשלם החברה יותר מ-67 מיליון שקל.

נראה כי לאחרונה יותר ויותר חברות בענף הנדל"ן מביעות אמון בענף התיירות וצופות המשך במגמת הגידול שלו. רק בשבוע שעבר בישרנו על רכישת מלון הר ציון בירושלים בידי קבוצת עזריאלי, שמתכוונת לשדרג ולהרחיב אותו. החברה ציינה בניתוח מיוחד שהוציאה כי ענף התיירות הוא "ענף גדול ומשמעותי" שזוכה בישראל ובעולם.

היום אף פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את נתוני ענף התיירות בישראלי בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה, ולפיהם נרשמה עלייה של 4.6% בסך הפדיון במלונות בישראל, לעומת התקופה המקבילה אשתקד - בעקבות  עלייה של 1.3% בפדיון ממתארחים ישראלים ועלייה של 9.1% בפדיון מתיירים שהתארחו בבתי המלון. כפי שניתן לראות כאן, הפדיון במלונות ים המלח עלה גם הוא בתקופה זו, ובעיקר מצד ההכנסות מתיירים – שנחשבים לקהל היעד העיקרי של מתחם התיירות המקומי:

דגש נרחב בבנייה ירוקה; פרוגרמה "מכוונת תיירות אקו וספא"

כאמור, התוכנית לשדרוג מתחם התיירות בים המלח אושרה ביוני 2018, על מנת להרחיב ולפתח את המקום "כמתחם ייחודי בקנה מידה בינלאומי, במטרה למצות את הפוטנציאל התיירותי של האזור, על בסיס חוויה תיירותית כוללת, בסביבה מדברית, המהווה מוקד משיכה לתיירות נכנסת ולתיירות פנים, וכן ביצוע הגנות ים המלח", כפי שנכתב בדברי ההסבר לתוכנית. "תפיסת התכנון גובשה על בסיס פרוגרמה תיירותית-כלכלית מכוונת 'תיירות אקו וספא'. עיקריה הם יצירת מתחם תיירותי אחד, פיתוח תואם מדבר בשילוב עקרונות בנייה ירוקה במבנים ובמרחב הציבורי, שימור הנחלים וטיפוחם, יצירת רצועת חוף ציבורית רציפה, רחבה, נגישה ופעילה, עם טיילת לכל אורכה, ונגישות סביבתית בעזרת אמצעי תחבורה סביבתיים לתנועה בתוך המתחם".

עיקרי תפיסת התכנון הם יצירת מתחם תיירותי אחד, פיתוח תואם מדבר בשילוב עקרונות בנייה ירוקה במבנים ובמרחב הציבורי, שימור הנחלים וטיפוחם, יצירת רצועת חוף ציבורית רציפה, רחבה, נגישה ופעילה, עם טיילת לכל אורכה, ונגישות סביבתית בעזרת אמצעי תחבורה סביבתיים לתנועה בתוך המתחם"

התוכנית שמה דגש בבנייה ירוקה: "עיקר ההוראות בנושא מכוונות להתאמת המבנים ושטחי החוץ בין המבנים ושטחי ציבור פתוחים לאקלים הקיצוני ולטופוגרפיה והתאמה למאפייני הנוף הייחודיים לאזור ים המלח. ההוראות הותאמו לסוגי הייעודים השונים המוצעים ולמאפייני הבינוי. מרבית הוראות אלו הן הוראות מחייבות, כחלק בלתי נפרד מהדרישות לרישוי ולאכלוס המבנים, ונועדו להבטיח תנאים משופרים לשהיית תיירים ועובדים".

את התוכנית ניסחה החברה הממשלתית להגנות ים המלח (חל"י), והיא מהווה המשך לתוכניות הגנות החופים בים המלח. צוות התכנון כלל יועצים מ-27 תחומים שונים, והיו חברים בו בין היתר משרד משה ספדיה אדריכלים, חברת דלויט (לונדון) ומשרד עמוס ברנדייס אדריכלות ותכנון עירוני ואזורי.

לאחר שבמשך קרוב ל-20 שנה לא נבנו בתי מלון חדשים באזור, נכנסת תנופה חדשה, בדמות בניית מלונאות, מסחר ואזור נרחב לכנסים. במכרז זה נבנה מודל מיוחד שבו מחיר הקרקע מינימלי וקבוע, והתחרות הייתה על גובה הוצאות הפיתוח, כך שסבסוד המדינה באמצעות החברה להגנת ים המלח ייעשה באופן יעיל וללא בזבוז משאבי ציבור"

שר התיירות, יריב לוין: "לאור הגידול המשמעותי במספר התיירים המגיעים לישראל, אני מברך על תהליך בניית חדרי המלון החדשים בים המלח. מדובר בצעד גדול קדימה, בדרך לשינוי דרמטי באזור. החברות שנכנסות כעת הן בעלות ניסיון ומוניטין, ואני בטוח שהן יתרמו רבות לתנופת הפיתוח התיירותי. לצד הטיילת שכבר הושקה, אנו עתידים לראות שטחי מסחר ובילוי חדשים, ובעיקר תנופה במספר חדרי המלון שיתרמו לתעסוקה ולכלכלה באזור הייחודי הזה".

מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון: "מדובר בבשורה חדשה להפרחת אזור התיירות בים המלח. לאחר שבמשך קרוב ל-20 שנה לא נבנו בתי מלון חדשים באזור, נכנסת תנופה חדשה, בדמות בניית מלונאות, מסחר ואזור נרחב לכנסים. במכרז זה נבנה מודל מיוחד שבו מחיר הקרקע מינימלי וקבוע, והתחרות הייתה על גובה הוצאות הפיתוח, כך שסבסוד המדינה באמצעות החברה להגנת ים המלח ייעשה באופן יעיל וללא בזבוז משאבי ציבור".
 
שמעון (שימי) דניאל, מנכ"ל חל"י: "מדובר באירוע מכונן ומחולל שינוי אזורי. עם סיום עבודות התשתית ולאחר ההשקעות הרבות שביצענו באזור אנו עומדים בפני שלב הקמת מתחם מלונאי עתידי וחדשני אשר ישנה את פני האזור ויהפוך את ים המלח למוקד אטרקטיבי בקנה מידה בינלאומי".

קראו עוד במרכז הנדל"ן

כתבות נוספות שיעניינו אותך
  • © כל הזכויות שמורות
search