search

אושרה תמ"א 24/4 למתקני כליאה: תאפשר הקמת 8 בתי כלא חדשים

המועצה הארצית לתכנון ובנייה העבירה לאישור הממשלה את התוכנית, שתאפשר הקמת מתקנים שיכילו עד 8,000 אסירים • "תאפשר שיפור תנאי המחיה הירודים בבתי הסוהר"

בית סוהר שיקמה
בית סוהר שיקמה

שמונה מתקני כליאה חדשים כמענה לצורכי הכליאה בישראל עד לשנת 2040 – כך החליטה היום (ג') המועצה הארצית לתכנון ובנייה, במסגרת אישור תוכנית המתאר הארצית למתקני כליאה, תוכנית תמ"א 24/4, שתועבר עתה לאישור הממשלה. אשכול כליאה מוגדר כמתחם הכולל כמה מתקני כליאה לסוגים שונים של אסירים, ברמות ביטחון שונות, לרבות בית מעצר ומתקנים משלימים, כגון תחנת משטרה ובית משפט. תפיסת האשכולות הינה תפיסה מעודכנת של השב"ס שנמצאה כיעילה יותר מבחינה תפקודית, תפעולית וביטחונית.

התוכנית מסמנת ארבעה אתרי אשכולות כליאה חדשים, שניים מהם בצפון (חלופיים אחד לשני) ושניים בדרום הארץ (חלופיים גם הם אחד לשני). אתרים אלו נקבעו לאחר שנבחנו כ-80 חלופות, בהתאם לשיקולים כגון נגישות טובה, קרבה לאוכלוסייה, קרבה לבתי משפט ועוד – על פי המדיניות העכשווית המעדיפה הקמת מתקני כליאה בסמוך לריכוזי אוכלוסייה, בשל התרומה של קרבה זו לשיקום האסירים. עורכת תוכנית המתאר הארצית היא האדריכלית דורית שפינט ממשרד גורדון אדריכלים ומתכנני ערים.

 

באזור הצפון שני האתרים המוצעים הם אתר שגיא, הסמוך לדופן הדרומית של אזור התעשייה שגיא 2000 הסמוך למגדל העמק, ואתר כרמל בצומת עתלית, על כביש מס' 4. באזור הדרום מוצעים גם כן שני אתרים, אשר רק אחד מהם מיועד למימוש: אתר פלוגות, הממוקם מערבית לקריית גת ובסמוך לאזור תעסוקה מתוכנן, ואתר חרוב, הנמצא דרומית לקריית מלאכי.

לנוכח מצבם הירוד של חלק ממתקני הכליאה, וכחלק מהמענה הנדרש לעמידה בצורכי הכליאה בישראל לשנת 2040, היעדר הרלוונטיות של חלק מהאתרים המוגדרים סטטוטורית כמיועדים למתקני כליאה, הוחלט על עדכון זה לתמ"א 24, אשר אושרה בשנת 1982.

האתרים החדשים מתוכננים להחליף בתי כלא קיימים שאינם תואמים את הסטנדרטים המודרניים, כמו גם מתקנים קטנים ומיושנים שבהם תנאי המחיה של האסירים ירודים, וכן אתרים שמקומם אינו תואם את התפיסה הקיימת בשב"ס כיום. כיום אמון השב"ס על 30 מתקנים (בתי מעצר ובתי סוהר), וכמחצית מהמתקנים הקיימים אינם מתאימים לתפקוד הנדרש מבחינת שטח לאסיר ותנאי מחיה. 

כך, במסגרת התוכנית, מתוכנן להתבטל בית המעצר שקמה שבדרום, וכן בתי המעצר דמון וקישון שבצפון. באזור המרכז בית המעצר תל אביב, "אבו כביר", סומן כאתר לביטול מותנה אשר יבוטל עם הפעלת אתר שורק. התוכנית ממורה על ביטולם של עוד ארבעה אתרים אחרים.

לביטול בתי המעצר ומתקני הכליאה השונים במסגרת התוכנית - תשעה בסך הכול, כולל האתרים לביטול מותנה - חשיבות נוספת, ולא מבוטלת בפני עצמה: פינוי הקרקעות, כמובן. במדינה שבה מצוקת הקרקעות גדולה, בטח ובטח באזורי הביקוש, כל שטח מפונה יאפשר בנייה חדשה, וכך נכון גם לגבי בתי המעצר המיועדים לביטול, ובראשם אלו בתל אביב ובירושלים.

ראש מטה הדיור הלאומי ויו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, זאב בילסקי, ציין כי "תוכנית המתאר הארצית למתקני כליאה תאפשר שיפור תנאי המחיה הירודים בבתי הסוהר לאור הגידול במצבת האסירים הפליליים בישראל. ללא קידום מתקני כליאה חדשים אנו עלולים למצוא עצמנו שוב ושוב במצב של שחרור אסירים עקב צפיפות, ועל כן ישנה חשיבות רבה באיתור שטחים נוספים וקידום מתקני כליאה כחלק מהתוכנית האסטרטגית והכפלת האוכלוסייה בעשורים הקרובים".

יותר מ-50 הרצאות, 80 דוברים, 3 אולמות ו-1,500 משתתפים. 100% פרקטיקה, 100% חומר מעשי.
שריינו כבר עכשיו מקום באירוע המקצועי של ענף הנדל"ן ב-7 בנובמבר - פסגת הנדל"ן 2019. להרשמה - https://pisganadlan2020.nadlancenter.co.il/

קראו עוד במרכז הנדל"ן

האירוע המקצועי של הענף חוזר! פסגת הנדל"ן 2021, עם עשרות הרצאות מקצועיות – והשיא: השקת מדד ההתחדשות העירונית החמישי! השנה חוזרים למתכונת שכולנו התגעגענו אליה: כנס פיזי! שריינו כבר עכשיו מקום באירוע הגדול של הענף, ב-4 במאי
רוצים להצטרף אל מאות המשתתפים באירוע? לחצו כאן

כתבות נוספות שיעניינו אותך
  • © כל הזכויות שמורות