"המטרה שלי היא להפוך את גבעתיים לעיר הכי מבוקשת למגורים במטרופולין"

האדריכל שגיא תמרי מונה למהנדס העיר גבעתיים לפני כחצי שנה, ובריאיון באולפן מרכז הנדל"ן סיפר על ההחלטה למגן את כל מבני הציבור בעיר, מדוע התוכנית הבניינית שאושרה לאחרונה מביאה את המתכון הנכון בעיניו, ועל התדמית של העיר: "לגבעתיים יצא שם של עיר מנומנמת שלא קורה בה כלום, אבל דברים יתחילו לרוץ מעכשיו"

שיתוף הכתבה

לפני חצי שנה מונה האדריכל שגיא תמרי לתפקיד מהנדס העיר גבעתיים. נדמה שתמרי לא יכול היה לבקש, או לא לבקש, תקופה כה סוערת להיכנס לתפקיד, עם תחילת מלחמת חרבות ברזל שמלווה אותנו גם בימים אלו. בריאיון באולפן מרכז הנדל"ן סיפר תמרי על התקופה המורכבת בה נכנס לתפקיד, על תוכנית ההתחדשות הבניינית בעיר שלפני כחודשיים אושרה בוועדה המחוזית, ועל השם שיצא לגבעתיים בקרב יזמים ואדריכלים כעיר לא פשוטה.    

"בסופו של יום ה-7 באוקטובר היה הקטליזטור להיכרות שלי עם העיר, כי הוא יצר אצלי את הצורך להכיר את העיר הכי מהר שאפשר, בעיקר את מבני הציבור שלה", אמר תמרי. "בעצם חודש אחרי המלחמה ראש העיר רן קוניק לקח החלטה שהוא ממגן את כל מבני הציבור בעיר - החלטה נכונה בעיניי. בסוף פברואר סיימנו למגן את כל גני הילדים, יש לנו 90 גני ילדים בעיר. מחצית מהם היו ממוגנים, בחלק השבחנו מיגון שהיה קיים ובחלק אחר יצרנו מיגון מאפס. עכשיו עוברים למגן את בתי הספר והמבנים הקהילתיים".  

ה-7 באוקטובר הוכיח לנו גם כמה חשוב נושא ההתחדשות העירונית.
לגבעתיים היה שם של עיר שלא קורה בה כלום, או לפחות ככה אמרו לי כשהתחריתי על התפקיד. מצאתי עיר עם כ"כ הרבה יוזמות, הכי לא מנומנמת. ראש העיר אומר שגבעתיים היא העיר הכי מתוכננת בארץ ואני מאוד מסכים איתו, או לפחות בדרך לשם. לפני כמה שנים העיר לקחה פסק זמן מהוצאת היתרים לתמ"א 38, ונעשתה בחינה בכלל העיר לאילו אזורים צריך ללכת בכיוון של התחדשות מתחמית ובאילו אזורים התחדשות עירונית מגרשית יותר. 

"התוכנית שעברה לאחרונה קובעת כי לא כל פרויקט בהתחדשות עירונית צריך ללכת למתחם, כי אחרת זה לוקח לנו שנים לחדש ערים. הפתרון שהגענו אליו הוא משולב: גם מתחמית וגם מגרשית, והכל בהתאם לסיטואציה המרחבית שאותו מבנה או אזור נמצא בו. התוכנית שהיא מגרשית נמצאת במרכז העיר, גבעת קוזלובסקי היא הנקודה הכי גבוהה בכל המטרופולין, לא רק בגבעתיים, ויש שם נוף מרהיב. 

 

גבעתיים (שאטרסטוק)

 

"אם ראש העיר לא היה תופס את זה בזמן לפני כמה שנים טובות, הנוף כבר היה מושחת. מספיק בניין אחד שעולה בכמה קומות יותר, ואתה לא רואה את הסקיי ליין של ת"א. האזור הזה מרגש, נכס אסטרטגי ברמת המטרופולין, לא רק ברמת העיר, אחד המקומות שנותנים את הנוף הכי יפה של קו המגדלים של המטרופולין והעוצמה שלו". 

תמרי פירט על תוכנית ההתחדשות הבניינית בעיר: "בגדול הבנייה אצלנו ברוב העיר היא קרקע פלוס 6 פלוס קומה חלקית, אבל מה שמיוחד בתוכנית הזאת - לדעתי הראשונה במחוז ת"א שיוצאת ככה - שהיא תוכנית עסקית לגמרי. המגרשים מתחלקים לעד 750 מטר, בין 750 מטר לדונם ומעל דונם, וכל אחד מהם מקבל את זכויות הבנייה שלו בהתאם לתכסית של קווי הבניין. התוכנית היא תוכנית אדריכלית אמיתית שמייצרת קשר בין גובה הבניין לחתך הרחוב". 

לגבעתיים יצא לאורך השנים שם של עיר לא פשוטה ליזמים ואדריכלים שעוסקים בהוצאת היתרים. 
"
יש נסיבות מקלות בנושא כיוון שהעיר עסקה בלתכנן את עצמה ולקבוע מדיניות תכנון, אז היא התלבטה בתוך עצמה. היום הגענו למתכון הנכון ביותר והדברים יתחילו לרוץ מעכשיו, גם תפיסתית. בסוף כדי לבנות עיר כמו שצריך, צריך לייצר את המשולש הזה: תושבים-יזם-עירייה, והעירייה צריכה לנצח על כל זה, אבל היזם הוא שותף בלתי נפרד בבניית העיר, והמטרה שלי היא שנהפוך להיות העיר הכי מבוקשת למגורים במטרופולין". 


כל יום בשעה 17:00- חמש הכתבות החשובות ביותר בתחום הנדל"ן מכל האתרים אצלכם בנייד!
לחצו כאן להצטרפות לתקציר המנהלים של מרכז הנדל"ן!

תגובות

הוספת תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.message }}
{{ comment.writer }}{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.writer }}{{ reply.date_parsed }}
הראה עוד
הכתבות הנצפות ביותר

 
מחפש...