"מנהל התכנון שבוי בידי גופים אינטרסנטים שמנצלים את מצב החירום, בלי להבין את ההשלכות"

יו"ר איגוד מהנדסי ואדריכלי הערים צחי כץ, תקף את מנהל התכנון בחריפות בעקבות פנייתו אתמול ליושבי ראש הוועדות המקומיות בבקשה ליישם תקנות לאכלוס מהיר. על תקנות הפטור מהיתר לממ"ד אמר: "עלולות להפוך תושבים לעברייני בנייה". מנהל התכנון: "התקיים דיון מעמיק עם השלטון המקומי והתקנות פורסמו לציבור"

שיתוף הכתבה
יו"ר איגוד מהנדסי הרים ומהנדס העיר מודיעין, צחי כץ (שיר נוימן)יו"ר איגוד מהנדסי הרים ומהנדס העיר מודיעין, צחי כץ (שיר נוימן)

יו"ר איגוד מהנדסי ואדריכלי הערים, האדריכל צחי כץ, תקף היום (ה') בחריפות את מנהל התכנון ומטה התכנון הלאומי, שפנו אתמול ליושבי הראש ולמהנדסי הוועדות המקומיות לתכנון ובנייה, וביקשו מהם ליישם תקנות המאפשרות לאכלוס מבנים ודירות חדשות בזמן המלחמה, גם אם לא הושלמו כל תנאי ההיתר. "נראה שמינהל התכנון שבוי בידי גופים אינטרסנטים שמפעילים לחצים ומנצלים את הזדמנות במצב החירום, כדי לקצר הליכים מבלי להבין את המשמעויות ארוכות הטווח", אמר כץ בתגובה לפנייה שפרסם היום. 

"הנפקת תעודת גמר לאכלוס בניין היא ההבטחה כי התושבים נכנסים להתגורר בבניין חדש עומד בתקנות הבטיחות", אמר כץ. "אחריותם וסמכותם הבלעדית של מהנדסי הערים היא לדאוג כי התושבים כאמור יכנסו לבניין ראוי למגורים. מהנדסי ערים, במסגרת שיקול הדעת שלהם, מאפשרים במקרים חריגים איכלוס בניינים בזמן דוחק – למשל לקראת חגים ולקראת פתיחת שנת לימודים, זאת בתנאים מסויימים, כל עוד אין פגיעה בבטיחות הבניין ובאיכות חיי התושבים, תוך מתן אפשרות לקבלנים או ליזמים אורכות להשלמת אותם תנאים, בכפוף להתחייבות משפטית, ערבות בנקאית וקביעת מועד לסיום השלמת התנאים". 

עוד לדבריו, "אפשרות זאת קבועה בתקנות התכנון והבנייה. ותמוה כי מינהל התכנון פעל להסדרת תקנות בנושא, וכי מרכז שלטון מקומי, פורום ה-15 ואיגוד מהנדסי ערים היה צריך להאיר את עיניו במכתב שיצא בתחילת השבוע שהתקנות קיימות ומיושמות. נראה שמינהל התכנון שבוי בידי גופים אינטרסנטים שמפעילים לחצים ומנצלים את הזדמנות במצב החירום, כדי לקצר הליכים מבלי להבין את המשמעויות ארוכות הטווח".

לדבריו, "ברור מעל לכל ספק שהתקופה בה אנו נמצאים היא אירוע חריג ועל כן מהנדסי הערים יפעלו כפי שהם פועלים בשגרה בזמנים דוחקים ויאפשרו דחיית השלמת תנאים כאמור, על מנת לאפשר איכלוס של הדירות. איגוד מהנדסי ערים תומך בקיצור הליכים בירוקרטיים, כפי שנדרש במצבי חירום".

ראש מטה התכנון נתן אלנתן ומנכ''ל מנהל התכנון רפי אלמליח (אביגיל מתתוב, דוברות מנהל התכנון)ראש מטה התכנון נתן אלנתן ומנכ''ל מנהל התכנון רפי אלמליח (אביגיל מתתוב, דוברות מנהל התכנון)

יו"ר האיגוד כץ גם פנה בקריאה למינהל התכנון להיוועץ איתו טרם פרסום תקנות תכנון ובנייה, "במיוחד במצב בו אנו נמצאים, על מנת שההחלטות שמתקבלות לא יהוו פגיעה בטווח הארוך ויטעו את הציבור. ולראייה תקנות הפטור מממ"ד שנחתמו אתמול על ידי שר הפנים, ללא היוועצות במהנדסי ערים, וקיימת אפשרות שבעת הקמת הממ"דים בפטור התושבים לא יעמדו בכללי הבנייה ויהפכו בעל כורחם לעברייני בנייה. היוועצות מוקדמת הייתה מונעת מצב זה".

ממינהל התכנון נמסר כי ""בניגוד לדבריו של מר צחי כץ שאיננו משמש כבר כמהנדס עיר ואיננו בתפקיד של מקבל החלטות (אך עדיין משמש כיו"ר איגוד מהנדסי הערים, א"ק),  מינהל התכנון ומטה התכנון הלאומי קיימו דיון מעמיק עם השלטון המקומי, ובמועצה הארצית בה חברים נציגי השלטון המקומי, וכן התקנות פורסמו להערות הציבור. במקום לבקר, מינהל התכנון מזמין לנהל דיאלוג אמיתי ומקצועי מתוך מטרה אחת והיא טובת אזרחי ישראל".

במנהל התכנון קוראים ליישום תקנות לאכלוס מהיר: "פוטנציאל של 20 אלף יח"ד"

אתמול פנו ראש מטה התכנון הלאומי נתן אלנתן ומנכ"ל מנהל התכנון רפי אלמליח, ליושבי הראש ולמהנדסי הוועדות המקומיות לתכנון ובניה, וביקשו מהם ליישם תקנות שכבר קיימות, המאפשרות להעניק תעודות גמר לצורך אכלוס מבנים בתקופת המלחמה, גם אם לא הושלמו כל תנאי ההיתר, וזאת על מנת לאפשר אכלוס מהיר של אלפי דירות הכוללות מרחבים מוגנים. בהתאחדות הקבלנים מעריכים כי יישום התקנות יאפשר אכלוס של כ-20 אלף יח"ד חדשות בתוך מספר שבועות.

"אנו מבקשים להדגיש את החשיבות המיוחדת בשימוש בסמכויות אלה בתקופת המערכה 'חרבות ברזל' נוכח המצב המיוחד בעורף המעלה צורך דחוף באכלוס מבנים חדשים הכוללים פתרונות מיגון תקניים, וזאת הן לשם מתן מענה לאזרחים הרבים שבתיהם נפגעו במהלך המלחמה, והן לצורך מתן פתרונות דיור ממוגנים לאזרחים המתגוררים כיום במבנים שאינם כוללים פתרונות מיגון תקניים", כתבו השניים.

על פי תקנה 99 לתקנות הרישוי אשר תוקנה כעת, רשות רישוי רשאית לתת תעודת גמר, אם שוכנעה כי המבנה נושא הבקשה ניתן בהתאם להיתר הבנייה, למעט פרטים הטעונים השלמה אשר לא הושלמו במועד הגשת הבקשה מטעמים שפורטו על ידי מבקש הבקשה, אך הוא ראוי לשימוש גם לפני השלמתם של אותם פרטים. לפיכך נקבע כי רשות הרישוי רשאית לתת תעודת גמר גם אם לא הושלמו כל תנאי ההיתר, אם המבנה ראוי לשימוש גם לפני השלמת התנאים האמורים.

"בשל מצב המלחמה בו אנו מצויים בימים אלו, אנו סבורים כי קיימת חשיבות מיוחדת בשימוש בסמכויות הנתונות לרשות הרישוי ולמהנדס הוועדה המקומית בהתאם להוראות תקנה 99 בכלל, ובהתאם לתקנה 99(5) בפרט. זאת הן נוכח הצורך הדחוף במבנים בהם קיים מרחב מוגן תקני והן נוכח מצב המלחמה בו אנו מצויים הכרוך בגיוס מילואים רחב היקף ובמצב מיוחד בעורף בכל הארץ, וכפועל יוצא מכך בעבודה במתכונת מצומצמת ברשויות רבות, נסיבות המקשות על השגת אישורים ומילוי תנאים שנקבעו בהיתרי בנייה לצורך קבלת תעודת גמר".


כל יום בשעה 17:00- חמש הכתבות החשובות ביותר בתחום הנדל"ן מכל האתרים אצלכם בנייד!
לחצו כאן להצטרפות לתקציר המנהלים של מרכז הנדל"ן!

תגובות

הוספת תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.message }}
{{ comment.writer }}{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.writer }}{{ reply.date_parsed }}
הראה עוד
תגיות:מנהל התכנוןמרכז השלטון המקומיצחי כץהיתר בנייהאיגוד המהנדסיםנתן אלנתןחרבות ברזל
הכתבות הנצפות ביותר

 
מחפש...