להורדת אפליקציה

הופקדו תוכניות לבניית 11 אלף דירות ברובע שדה דב

עוד כוללות התוכניות המקודמות על שטח שדה התעופה שפונה בצפון תל אביב 180 אלף מ"ר תעסוקה, 90 אלף מ"ר מסחר ו-90 אלף מ"ר נוספים למלונאות

מאת - כתב תוכן
הדמיות מתחם 2 – רובע דב. קרדיט: ארי כהן-מיכאל וינד אדריכלות ובינוי ערים.
הדמיות מתחם 2 – רובע דב. קרדיט: ארי כהן-מיכאל וינד אדריכלות ובינוי ערים.

כפי שדיווחנו במרכז הנדל"ן, היום  (ד', 15.6) דנו בשתי התוכניות הנותרות ברובע שדה דב והוחלט כי יאושרו להפקדה, זאת בנוסף לתוכנית מתחם אשכול בחלק הדרומי שאושרה לפני שנתיים. שני המתחמים שוכנים במרכז רובע שדה דב, על שטח נמל התעופה שהתפנה.

את התוכניות יזמה רשות מקרקעי ישראל בשיתוף עם עיריית תל אביב-יפו. אלה כוללות מתחמי מגורים לצד מבנים למסחר, תעסוקה ומבני ציבור, מלונאות,  טיילות, שבילי הולכי רגל ופארקים ושוכנות בצפון תל אביב לאורך רחוב אבן גבירול ובין הרחובות לוי אשכול, מרק שאגאל ותחנת הכח רידינג ומתפרשות על שטח כולל של כ-963 דונם.

היקפי הבניה בתוכנית מתחם 3 – צפון הרובע - כוללים כ-4,028 יח"ד בתמהיל דיור מגוון, כ-29,000 מ"ר לתעסוקה, כ-23,000 מ"ר למסחר, פארק ציבורי כ-154 דונם, שטח ציבורי פתוח כ-11 דונם, כיכר עירונית כ-430 מ"ר ועוד, מוסדות ציבור, דרכים ושבילי הליכה. הצפיפות הממוצעת בתחום התכנית היא כ-42 יח"ד לדונם נטו.

היקפי הבניה בתוכנית מרכז הרובע  כוללים כ-7,120 יח"ד בתמהיל דיור מגוון המתאים למגוון אוכלוסיות (כ-769,900 מ"ר בנוי) של מגרשים עירוניים סביב חצר משותפת בבנייה מרקמית עד 9 קומות אשר יוצרת בנייה גבוהה של מגדלים בגובה משתנה של כ-18-20 קומות ושל 25-45 קומות. כמו  כן הוחלט כי  כ-25% מיחידות הדיור יהיו קטנות; לצד המגורים יהיו כ-147,000 מ"ר לתעסוקה, כ-65,000 מ"ר למסחר, וכ-87,000 מ"ר למלונאות. הצפיפות הממוצעת בתחום התכנית היא כ-50 יח"ד לדונם נטו.

תכנית המתאר הכוללת ברובע דב היא 16,000 יח"ד מהן 6,900 בדיור מכליל לרבות דיור להשכרה במחיר מופחת, דירות קטנות, דיור מוגן וכיוצ"ב.

הבינוי בשכונות מבוסס על מתחמים עירוניים היוצרים את מערך הרחובות והשטחים הפתוחים בתחום התכנון. המגרשים מורכבים משני טיפוסי מבנים: בנייה מרקמית מלווה רחוב בגובה של כ- 9 קומות ובנייה מגדלית בפיזור ובגובה של בין 40 -20 קומות.

הבינוי כולל מגוון יחידות דיור, במגוון גדלים וצורות מגורים וכן מאות יחידות דיור בהישג יד אשר חלקן שווק כבר בתכנית מתחם אשכול.

פארק במקום שדה תעופה

 עוד לפי התוכנית יוקם "פארק המסלול" בתוואי מסלול הטיסה שפעל בשדה התעופה שהיה קיים בעבר. לאורך פארק המסלול ממוקמים מבני הציבור של השכונה הצפונית.  

בין השכונות לחוף הים ממוקם "הפארק החופי" -  פארק המהווה חלק מרצף חוף הים והשטחים הפתוחים שלאורכו. רצף זה מתווסף להמשכיות הפארקים וחופי הרחצה לאורך קו החוף של העיר והמחוז בכלל.

עוד כוללות התכניות רשת רחובות עירוניים, שבילים, ומעברים המקשרים בין הפארקים ובינם לבין רחוב אבן גבירול והשכונות שממזרח לו ויוצרים מערך עשיר ומגוון של קשרים בין העיר לים.

התכניות המוצעות מיישמות את מטרת התכנית המתארית להפחית את השימוש ברכב פרטי בתחומה, על ידי הגברת השימוש בתחבורה ציבורית, בשבילי אופניים והדגשת תנועת הולכי הרגל.

רחוב אבן גבירול המגיע ממרכז העיר וממשיך לכיוון צפון מהווה את עמוד השדרה של הרובע ברוחב 45 מ'. הרחוב כולל את תוואי הקו הירוק של הרכבת הקלה אשר נמסר השנה לידי נת"ע לקידום התוואי בפועל. ברחוב מתוכנן עירוב שימושים הכולל מגורים, מסחר, ותעסוקה. הפעילות לאורכו והשימושים מאפיינים את הרחוב במתכונתו החדשה כציר עירוני עיקרי בעיר משלוב מסחר מגורים תעסוקה ומלונאות.

לדברי רפי אלמליח, מנהל אגף בכיר לתכנון ופרויקטים ברשות מקרקעי ישראל "אני מברך על הפקדת שתי התכניות ברובע דב, ונרגש לראות את פירות עמלנו לאחר שנים רבות של עשייה ופינוי שדה התעופה. התכניות מציעות רובע אורבני ושוקק חיים שישלב בין כ- 11,150 יח"ד במגוון סוגים ותמהילי דיור, עסקים, מלונאות ומערכות תשתית מתקדמות שבבסיסן התייעלות אנרגטית. התכניות מציגות תכנון מהשורה הראשונה שיאפשר את הגברת האיכויות העירוניות בצפון העיר, תוך יצירת רצף עירוני בין השכונות הקיימות לרובע דב, חוף הים והעיר הרצליה בשילוב אמצעי תחבורת המונים ורשת דרכים להולכי רגל".

גילי טסלר, מנהלת התכנון במרחב תל אביב ברשות מקרקעי ישראל  הוסיפה כי "היא מברכת על ההחלטה להפקיד את התכנית. המאמצים המשותפים של העירייה ורמ"י בקידום בתכנון והפיתוח ברובע זה ובכלל מוכיחים את עצמם שוב ושוב. יצירת השכונה מהווה נדבך עירוני חשוב כחלק משלים ומקשר לאורך החוף המכיל היצע מגורים גדול ומגוון, וכן שטחים רבים פתוחים ובנויים לטובת הציבור."   צפוי דיון נוסף  בנושאים המשלימים.

תכנון וניהול הפרויקט למתחם בצפון הרובע ( מתחם3) בוצע ע"י משרד "מנעד אדריכלים" בהובלת אדר' יאיר אביגדור ואדריכל רונן כינורי וניהול הפרויקט - מירב לוי והילה פרסר.

תוכנית מתחם מרכז הרובע (מתחם2) תוכננה על ידי האדריכלים ארי כהן ומיכאל וינד ממשרד "ארי כהן-מיכאל וינד אדריכלות ובינוי ערים".

'פסגת הנדל"ן אילת'- ועידת בכירי הנדל"ן יוצאת לדרך!
לפרטים והרשמה: לחצו כאן

כתבות נוספות שיעניינו אותך
  • © כל הזכויות שמורות
search