חזרה
להורדת אפליקציה

תוכנית הדגל של הכשרת היישוב הופקדה היום בוותמ"ל: מתחם בן גוריון ברמלה שיכלול כ-3,082 דירות

את התוכנית הגישה הכשרת הישוב התחדשות עירונית יחד עם עיריית רמלה • הרווח הגולמי: כ- 270 מיליון שקל לכלל הפרויקט • בתוכנית: 3,082 דירות חדשות במקום 528 דירות ישנות

עודכן לאחרונה:
עופר נמרודי, מנכ"ל חברת הכשרת היישוב _ורדי כהנא)

הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (הוותמ"ל) בראשות היו"ר עו"ד שלומי הייזלר, אישרה היום להפקדה את התוכנית להתחדשות עירונית, במתחם בן-גוריון בדרום העיר רמלה, בתום דיון שארך כשלוש שעות. ההחלטה באה לאחר שחברת הכשרת היישוב דיווחה בתחילת החודש כי היא תגיש את התב"ע יחד עם עיריית רמלה, את התב"ע עבור המתחם כבר במהלך חודש ינואר.

כפי שדיווחנו אתמול, אל הדיון בהפקדת התוכנית הוזמנו בין היתר מתכנן מחוז מרכז במנהל התכנון, גיא קפלן, מתכננת הוות"ל, נאוה אלינסקי רדאעי, שלל בעלי תפקידים במנהל התכנון, ראש עיריית רמלה מיכאל וידל, מהנדסת העיר ז'אנה סולובייצ'יק, ראש המנהלת להתחדשות עירונית גיל פכט, מנכ"ל החברה היזמית, חברת הישוב החדש, דניאל נמרודי, האדריכלים עדן בר וראם מאיר ממשרד בר לוי אדריכלים, המשמשים כעורכי התוכנית, ובעלי תפקידים נוספים.

הדמית הפרויקט (משרד בר-לוי-דיין אדריכלים ומתכנני ערים)

התוכנית כוללת הריסת 528 יח"ד קיימות ובניית 3,082 יחידות דיור חדשות, מהן הקמה של 2,482 יחידות דיור חדשות ו- 600 יחידות דיור בשלב המיועד לעיבוי וחיזוק),בבנייה המשלבת בתוכה עירוב שימושים של מסחר בשטח של כ- 7,500 מ"ר משרדים בשטח של כ-6,055 מ"ר, מבני ציבור ושטחים פתוחים. 

הפרויקט משתרע על שטח של כ-160 דונם, בין הרחובות יהודה שטיין, שדרות בן גוריון, שדרות דוד רזיאל ו-א.ס. לוי ברמלה, וייבנה בשישה שלבים. כשלב ראשון במימוש התוכנית, הכשרה התחדשות מקדמת כיום הקמה של כ- 2,100 דירות חדשות, מהן 1,650 דירות המתוכננות לשיווק על ידי הכשרה התחדשות.

במסגרת הדו"ח המיידי שהחברה הוציאה בתחילת החודש, נכתב כי החברה מעריכה ששיעור הרווח הגולמי מהפרויקט יעמוד על כ-270 מיליון שקל, וכי הרווח הגולמי הצפוי בגין שלב א' בלבד שיכלול 270 דירות, הוא כ-50 מיליון שקל.

שלב א' בפרויקט 'בן גוריון' ברמלה הוא אחד מ- 4 הפרויקטים הכלולים בהתקשרות האסטרטגית של הכשרת הישוב עם קבוצת מנורה-מבטחים עליה דיווחה הכשרת הישוב לפני מספר שבועות. במסגרת ההתקשרות של הכשרת הישוב ומנורה, תשקיע מנורה, כשותפה, בהון העצמי של הפרויקט, לצד הכשרת הישוב. 

התוכנית תואמת לתכנית האב שקודמה על ידי הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית והעיריה להתחדשות שכונת בן-גוריון, ומציעה העצמת בינוי לאורך רחוב שטיין בו עתידה לפעול מערכת תחבורה עתירת נוסעים, וצומת הרחובות לוי ורזיאל, הסמוכים לכניסה הדרומית לעיר. במיקומים אסטרטגיים אלה מוצע עירוב שימושים של מגורים מעל קומת מסחר מלווה רחוב ושתי קומות תעסוקה.

בהיבט התחבורתי, התכנית פותחת מספר צירים לאורך ולרוחב השכונה לטובת שיפור הקישוריות העירונית, בנוסף מציעה התוכנית מערכת שבילי אופניים בתוך השכונה המתחברים למערכת העירונית ברחובות הראשיים, התכנית משמרת את השטחים הפתוחים ומערכת השבילים להולכי רגל.

יו"ר מטה התכנון הלאומי ויו"ר הוותמ"ל, שלומי הייזלר: "ממשיכה תנופת ההתחדשות העירונית בוותמ"ל, התוכנית שאושרה היום להפקדה הינה הראשונה ממספר תכניות להתחדשות עירונית בתחום רמלה המקודמות בוותמ"ל, אשר נותנות דגש למרחבים הוותיקים, המשוועים להתחדשות. מדובר בתוכנית המציעה תכנון עירוני עדכני ומגוון שיחזק את העיר רמלה וישדרג את איכות המרחב העירוני והציבורי". 

מנהל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, אלעזר במברגר: "שיתוף הפעולה עם העיריה ליצירת תכנית מתאר להתחדשות עירונית תפורה למידותיה של העיר רמלה, ואשר שימשה בסיס לתכנית שאושרה היום, מוביל לקידום עבודה איכותית עבור התושבים. בעזרתם של כל הגורמים המעורבים החל מהרשות הממשלתית ומוסדות התכנון ועד היזמים והתושבים נצליח להביא למימוש פוטנציאל ההתחדשות של רמלה".

מנכ"ל הישוב החדש, מקבוצת הכשרת הישוב, דניאל נמרודי: "מדובר בפרויקט ברמה תכנונית גבוהה ביותר, עשיר בגינות ציבוריות לרווחת התושבים, שישנה את אופי האזור כולו. אנו מודים לעירייה, לוותמ"ל ולכל המעורבים בקידום הפרויקט".

מיכאל וידל ראש העיר  "רמלה נמצאת בתנופה אדירה של תכנון ופיתוח. רק לפני מספר חודשים הנחנו להפקדה שתי תכניות ראשונות של התחדשות עירונית עם כ- 1,000 יחידות-דיור חדשות וכעת עוד 3,000 יחידות-דיור במתחם בן גוריון. בשלוש השנים האחרונות הפכתי את רמלה לאחת הערים המובילות בהתחדשות עירונית ואני צופה שבשנתיים הקרובות נראה עוד 10,000 יחידות-דיור חדשות מאושרות במסגרת ההתחדשות העירונית.  

לצד זאת, מגה-פרויקטים לאומיים כמו מעבר הבקו"ם לעיר, הקמת הקריה הרפואית, "הקו החום, "מהיר לעיר", הקמת טרמינל 6 (רג"מ) ועוד, מחזקים את מעמדה של רמלה כבירת השפלה."

עו"ד גיל פכט ראש המנהלת להתחדשות עירונית עיריית רמלה "עיריית רמלה מקדמת בימים אלו 13,000 יח"ד במתחמים ברחבי העיר. תכנית בן גוריון הינה אחת מהתוכנית הגדולות ברמלה ובכלל בישראל והיא משקפת איזון טוב בין צורך התושבים, העיר והיזם. אחד המרכיבים החשובים שקידמה המנהלת במהלך התהליך מול היזם הינה העבודה החברתית שכללה, שיתופי ציבור ועבודה לחיזוק התושבים והנציגויות בתהליך. בשנתיים האחרונות התכנית עברה מהפך בזכות עבודה מאומצת של העירייה והיזם, בהובלת צוות הותמ"ל בראשות מתכננת הותמל אדר' סיגי בארי והסגנית אדר' רות רז שמולביץ " 

יהונתן חיים, מנהל מחלקת תכנון ועיצוב אורבני, עיריית רמלה, “אין ספק שלאחר מאמצים רבים הצלחנו לייצר תכנית התואמת למדיניות תכנונית שאישרנו לכל שכונת בן גוריון. הצלחנו לייצר שלד אורבני של רחובות ושבילים המאפשר חיבורים טובים יותר להולכי הרגל במתחם ובשכונה כולה. התכנית מאפשרת יצירת מרחב ציבורי שלם המשלב שטחים פתוחים לצד מבני ציבור, בנוסף, התכנית מחזקת את רחובות יהודה שטיין (הרחוב בו עובר הקו החום) ורחוב דוד רזיאל (הכניסה לעיר) בתוספת משמעותית של זכויות בניה למגורים, תעסוקה ומסחר רציף לאורך הרחובות"

כל יום בשעה 17:00- חמש הכתבות החשובות ביותר בתחום הנדל"ן מכל האתרים אצלכם בנייד!
לחצו כאן להצטרפות לתקציר המנהלים של מרכז הנדל"ן!
כתבות נוספות שיעניינו אותך
  • © כל הזכויות שמורות למרכז הנדל"ן ישראל - סקאלה ד.מ בע"מ Scala Group D.M
search