תוכנית ליצמן: מענקים לרוכשי דירות יד שנייה בפריפריה

השר הציג את בפני ועדת הכספים של הכנסת את תוכניתו להאצת שוק הנדל"ן כמנוף ליציאה מהירה מהמשבר

השר יעקב ליצמן. "עידוד הבנייה ופיתוח התשתיות למגורים ישמרו על יציבות הענף" (אתר הכנסת)
השר יעקב ליצמן. "עידוד הבנייה ופיתוח התשתיות למגורים ישמרו על יציבות הענף" (אתר הכנסת)

מענקים לרוכשי דירות יד שנייה בפריפריה; הגדלת גובה המשכנתאות הניתנות לזכאים לרכישת דירה בפריפריה; הגדלת סבסוד הפיתוח ביישובי הפריפריה; הגדלת כוח העבודה בענף הבנייה - תוספת של 15,000 עובדים זרים ו-15,000 עובדים פלסטינים; תוכנית חומש לתשתיות, תחבורה וניקוז; תוכנית לתקצוב כיתות לימוד כחלק ממימוש הסכמי גג – זוהי "תוכנית ששת הצעדים" של שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן, תוכנית להאצת הבנייה כמנוף יציאה ממשבר הקורונה.

תוכנית ליצמן: מענקים לרוכשי דירות יד שנייה בפריפריה

התוכנית הוצגה היום (ג') בפני ועדת הכספים של הכנסת, ומטרתה להאיץ את הבנייה ובתוך כך לייצר מקומות עבודה רבים במשק, לעודד תעשייה מקומית ולסייע לכלכלה ולמשק הישראלי כמנוע צמיחה מרכזי. מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, יאיר פינס, הדגיש בוועדה כי התוכנית מקדמת ארבעה מהלכים עיקריים:

1. הגברת התחרותיות והגדלת הכנסות מדינה מאזורי הביקוש
2. השקעה בפיתוח ותשתיות במרכז ובפריפריה
3. ייעול ושכלול כלי הלוואות ומענקים בפריפריה
4. רפורמות מבניות.

"עידוד הבנייה ופיתוח התשתיות למגורים ישמרו על יציבות הענף, ויסייעו בשמירת מקומות עבודה ויצירת חדשים במקצועות תומכים", כך נמסר לוועדה. עוד נמסר כי תוכנית הדיור של השר, המתבססת על שיווק דיפרנציאלי לפי אזורים שונים, עתידה להכניס לקופת המדינה 4-3 מיליארד שקל. אלה עיקריה:

- באזורי "יוקרה" יונהגו מכרזי כל המרבה במחיר
- באזורי ביקוש - דיור בר השגה במחיר אחיד לרוכש ותחרות על הקרקע
- בפריפריה - דיור במחיר מופחת במסלולים שונים ותחרות על ערך קרקע מפותחת.

ההטבות לפריפריה, כך על פי ההערכות, צפויות להסתכם בהוצאה של כחצי מיליארד שקל.

תוכנית ליצמן: מענקים לרוכשי דירות יד שנייה בפריפריה

במצגת הוצגו נתונים שונים ולפיהם ענף הבנייה מהווה 6.4% מהתמ"ג בישראל, היקף האשראי השנתי של ענף הבנייה בישראל עומד על כ-88 מיליארד שקל ומועסקים בו יותר מ-208,000 עובדים באופן ישיר, כ-100,000 עובדים זרים ופלסטינים וכ-165,000 מועסקים עקיפים בתעשיות תומכות.
השר ליצמן ציין כי על מנת להתמודד עם האתגרים השונים מתחייבת סדרה של השקעות ממשלתיות הנוגעות לתשתיות ההכרחיות, לצורך הקמת יחידות דיור חדשות ואכלוסן.

לעיון במצגת המלאה – לחצו כאן

קראו עוד במרכז הנדל"ן

רוצים לדעת עוד על נדל"ן בכלל ועל התחדשות עירונית בפרט? פודקאסט "החזית העירונית" ממתין לכם. האזינו לפרק האחרון - פרק 12 עם אילי בר ועו"ד תמר עדיאל זכאי

כתבות נוספות שיעניינו אותך
  • © כל הזכויות שמורות
search