10,000 מקומות תעסוקה חדשים במזרח ירושלים? תוכנית מע"ר מזרח אושרה להפקדה

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה החליטה על קידום התוכנית ליצירת מרכז עסקים ראשי באזור, לאחר שנים רבות של עיכובים

ראש העיר משה ליאון על רקע הדמיית מע"ר מזרח (הדמיה: עדן - החברה לפיתוח כלכלי בירושלים)
ראש העיר משה ליאון על רקע הדמיית מע"ר מזרח (הדמיה: עדן - החברה לפיתוח כלכלי בירושלים)

האם סוף-סוף יכולים תושבי מזרח ירושלים להביט בתקווה אל עתיד תעסוקתי טוב יותר באזור מגוריהם? הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה בירושלים אישרה אתמול (ב') להפקדה את תוכנית המתאר "מע"ר מזרח", לאחר שנים רבות של עיכובים וסחבת. התוכנית הוצגה רשמית עוד בשנת 1999, אך מאז לא קודמה באופן משמעותי. כעת, עם הפקדתה, ייתכן שהיא תתממש ותצא אל הפועל.

מעיריית ירושלים נמסר כי התוכנית שאושרה כוללת כמה שינויים בתפר שבינה לבין תוכנית מתאר סמוכה, תוכנית ואדי ג'וז, "וזאת על מנת לאפשר קידום מהיר של שטחי תעסוקה, מסחר ומלונאות חדשים במזרח העיר". התוכנית המאושרת להפקדה מצטרפת לשורה של תוכניות המקודמות בימים אלו במזרח ירושלים, כמו תוכנית אב ראס אל עמוד אשר אושרה לאחרונה ומיושמת בימים אלה, ותוכנית מתאר ואדי ג'וז האמורה, שצפויה לעלות לאישור הוועדה בחודשים הקרובים. 

מטרת תוכנית מע"ר מזרח, כפי שנכתב באתר עדן – החברה לפיתוח כלכלי בירושלים, היא הפיכת האזור "למתחם תיירותי-עסקי מרכזי מוביל לאוכלוסייה הערבית ולכלל הציבור בירושלים, ולגורם מרכזי בזירה העסקית והתרבותית, כנהוג בערי הגדה כגון רמאללה ובית לחם". התוכנית משתרעת על פני 827 דונם בין דרך שכם במערב, רחוב סולטן סולימן בדרום, רחוב מוקדס במזרח ו-ואדי קדרון בצפון מזרח. השטח המיועד נמצא צפונית לעיר העתיקה, ובדרומה נמצא שער שכם.

לאחר שנים ארוכות של הזנחה, עשינו היום צעד נוסף בדרך לחיזוק הכלכלה בירושלים בכלל ובמזרח העיר בפרט. התוכנית שאושרה להפקדה תביא בשורה גדולה למזרח ירושלים, תגדיל את היקף התעסוקה בה, ותביא לצמיחה משמעותית"

התוכנית כוללת שטחים למסחר, למשרדים, לבתי מלון, למגורים ולצורכי ציבור. היא מציעה תוספות בנייה בשטח כולל של 139 אלף מ"ר – 24,000 מ"ר למגורים, 56,000 מ"ר למשרדים, 36,000 מ"ר למלונות ו-23,000 מ"ר למבני ציבור. כל השטחים המבונים הללו יתווספו על השטחים הקיימים כיום, כך שלאחר השלמת התוכנית יכלול המתחם שטח בנוי בהיקף של 577,000 מ"ר.

בהודעת עיריית ירושלים נכתב כי "קידומן של תוכנית המתאר מע"ר מזרח ותוכנית המתאר לוואדי ג'וז יביא ליצירת כ-10,000 מקומות תעסוקה איכותיים במזרח העיר, ויכניס לקופה הציבורית עשרות מיליוני שקלים מהיטלי השבחה, ארנונה ומיסים". 

ראש העיר משה ליאון אמר בעקבות אישור הפקדת התוכנית: "לאחר שנים ארוכות של הזנחה, עשינו היום צעד נוסף בדרך לחיזוק הכלכלה בירושלים בכלל ובמזרח העיר בפרט. התוכנית שאושרה להפקדה תביא בשורה גדולה למזרח ירושלים, תגדיל את היקף התעסוקה בה, ותביא לצמיחה משמעותית בתחומי המסחר והמלונאות".
 

קראו עוד במרכז הנדל"ן

רוצים לדעת עוד על נדל"ן בכלל ועל התחדשות עירונית בפרט? פודקאסט "החזית העירונית" ממתין לכם. האזינו לפרק האחרון - פרק 12 עם אילי בר ועו"ד תמר עדיאל זכאי

כתבות נוספות שיעניינו אותך
  • © כל הזכויות שמורות
search