הערים של משה כחלון: שיאניות ההגרלות של דירות מחיר למשתכן

73 ישובים השתתפו עד כה בתוכנית הדגל של שר האוצר ועד כה שווקו קרקעות להקמת 73,423 דירות • מיהן הערים שבהן שווקו הכי הרבה דירות מחיר למשתכן

שיאניות ההגרלות של דירות מחיר למשתכן
שיאניות ההגרלות של דירות מחיר למשתכן

73 ישובים - במרכז הארץ, בדרומה ובצפונה - השתתפו עד כה בתוכנית הדגל של שר האוצר משה כחלון, מחיר למשתכן. העיר שבה קמות ומוקדמות כרגע הכי הרבה דירות מחיר למשתכן היא אשקלון. לפי נתוני משרד השיכון, יזמים וקבלנים רכשו עד כה קרקעות ל-5,138 דירות מוגרלות ומסובסדות באשקלון, רובן המוחלט בשכונת עיר היין, מתחם המגורים החדש המוקם בחלקה הצפון-מזרחי של העיר, שם אמורה לקום שכונת מגורים שתכלול 11,466 יח"ד.

במקום השני נמצאת ראש העין, עתודת הקרקע הזמינה והגדולה ביותר של אזור המרכז, שם שווקו עד כה 4,059 דירות מחיר למשתכן. במקום השלישי בירת הנגב באר שבע, שם שווקו עד כה בהצלחה קרקעות ל-4,021 דירות. 

שלושת הישובים נכללו בהסכמי הגג שנחתמו בין משרד האוצר לרשות המקומית והבטיחו תקציבי ענק לפיתוח השכונות החדשות - באשקלון נחתם באוקטובר 2015 הסכם להקמת 28 אלף דירות, בראש העין נחתם ביולי 2014 הסכם ל-18,500 אלף דירות ובבאר שבע נחתם באוקטובר 2015 הסכם ל-12 אלף דירות.

המספרים ששווקו עד כה באותן ערים במסגרת מחיר למשתכן רחוקים עדיין מאוד מאותו יעד, אבל מדובר בסה"כ בכמות לא מבוטלת של 13,218 דירות מוגרלות, כמעט 20% מכלל הקרקעות לדירות ששווקו עד כה במסגרת מחיר למשתכן.  

במסגרת מכרזי מחיר למשתכן משווקת המדינה קרקעות מסובסדות, והקבלנים מצידם מתחרים על מחיר בנוי למ"ר הזול ביותר שישווק למחוסרי דיור. עד כה שווקו קרקעות להקמת 73,423 דירות ולשליש מהן (כ-25 אלף דירות) התקבל היתר בנייה והן נבנות בפועל (כולל מסירה של אלפי דירות בודדות). ב-11 ערים שווקו כבר קרקעות להקמת למעלה מ-2,000 דירות מחיר למשתכן (ראו אינפו). האתגר הגדול באכלוס מאסה גדולה כל כך של דירות הוא בעיקר בישובים שצומחים במהירות שיא, כמו טירת הכרמל (2,845 דירות, ביישוב הכולל כיום 20 אלף תושבים) וחריש (2,479 דירות, ביישוב הכולל היום כמה אלפי תושבים). כשלונות של לא מעט מכרזי מחיר למשתכן שיצאו בשנה האחרונה ולא זכו ליהענות מצד קבלנים מלמדים שגם הקבלנים חוששים. 

ב-15 ישובים, מתוך 73 היישובים שנכללים בתוכנית, שווקו קרקעות להקמת פחות מ-100 דירות בסה"כ של מחיר למשתכן. בנימינה היא הקטנה ביותר, עם פרויקט של 18 דירות מסובסדות בלבד, בגני תקווה הוגרלו 22 דירות (במסגרת הסכמים שעשה האוצר עם קבלנים לשיווק דירות מחיר למשתכן גם בפרויקטים רגילים) ובנשר הוגרלו 32 דירות.

 

אנשי נדל"ן, בואו לשמוע ולהשמיע את דעתכם. הצטרפו לקבוצת הפייסבוק רק נדל"ניסטים ותיחשפו לתכנים בלעדיים לתעשייה

 

קראו עוד במרכז הנדל"ן

כתבות נוספות שיעניינו אותך
  • © כל הזכויות שמורות
search