חזרה
להורדת אפליקציה

תוכנית אב חדשה לשכונת תלפיות בי-ם: כ-8,600 יחידות דיור ועוד 1.3 מיליון מ"ר לתעסוקה ומסחר

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה אימצה את התוכנית, כמדיניות תכנון לרובע תלפיות המתחדש • ממשיכה את התמורה ואת ההתחדשות שעוברת השכונה בשנים האחרונות • רגעי ההצבעה על אישור התוכנית בוועדה - בכתבה

עודכן לאחרונה:
ההצבעה על תוכנית האב לתלפיות במליאת הוועדה המקומית. " "בשורת ענק לירושלים" (אריה לייב אברמס)

 "בשורת ענק לירושלים": כך מגדירים בעירייה את החלטת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, לאמץ את תוכנית אב תלפיות כמדיניות תכנון לרובע תלפיות המתחדש. האישור לכך ניתן אתמול (ד') בהצבעה במליאת הוועדה, וכעת תועבר התוכנית לוועדה המחוזית לצורך אישורה הסופי כמדיניות תכנון למרחב זה.

במסגרת התוכנית בוצע ארגון מחדש של ייעודי קרקע ויצירת עירוב שימושים מלא – כולל הוספת שטחים בהיקף של 1.3 מיליון מ"ר לתעסוקה, למסחר ומלאכה ולמבני ציבור. כמו כן כוללת התוכנית תוספת של עד 8,600 יח"ד, תוך מתן דגש מיוחד לשילוב דירות קטנות וקביעת תמהיל מגוון כדי לספק מענה לקהלים רחבים ככל הניתן ובמחזורי חיים שונים. את תכנון תוכנית האב החל משרד מולכו אדריכלים.

כדי לתת מענה לצורכי האוכלוסייה העתידית, במתחם יוקמו מבני ציבור וביניהם מבני חינוך (גנים, בתי ספר),בריאות, ספורט ומבני דת, לצד מוקדי תרבות ופנאי, שצ"פים, שדרות וריאות ירוקות נוספות לטובת הציבור. התוכנית כוללת פרק תחבורתי מקיף במטרה לתמוך בתוספת הנסועה והתנועה הצפויות במרחב. 

בהתאמה להשקעה הממשלתית-עירונית בהקמת מערכת הסעת המונים בעיר, תוכנית האב נותנת עדיפות לשימוש בתחבורה הציבורית ולקישור למערכות הסעת המונים, עידוד תנועה לא ממונעת וצמצום השימוש ברכב הפרטי. בתחומי התוכנית ובאזורים הגובלים בה מתוכננים להיסלל שלושה קווים/שלוחות של הרכבת הקלה.

צפו ברגע אישור התוכנית בוועדה המקומית:


 
"מדובר בתוכנית חדשנית ומתקדמת אשר שואבת את השראתה מהגדולות שבערי העולם", נכתב בהודעת עיריית ירושלים, "מתכתבת עם תפיסות אורבניות מתקדמות, ובכללן עירוב שימושים , מרחב ציבורי מזמין ושוקק חיים, הישענות על תחבורה ציבורית, מדרכות רחבות ידיים, רחובות ומשעולים המחברים את התוכנית לכלל מארג חיים שלם, מתקדם, איכותי ותוסס.


 
התוכנית היא מהלך אסטרטגי מהחשובים שידעה העיר, במהלכו תלפיות תשנה את פניה. מייד עם אישור התוכנית היא תהפוך למוקד משיכה ליזמים מרחבי הארץ ומהעיר. תוכנית האב מביטה 20 שנה קדימה ומאפשרת לבעלי עניין וליזמים לתכנן את צעדיהם קדימה בביטחון, תוך הבנה של האפשרויות, אגב שמירה על מרחב ציבורי ועירוני מתוכנן ומוקפד. התוכנית מעודדת ומאפשרת פעילות עסקית ומסחרית נרחבת, שתספק אלפי מקומות עבודה חדשים ואיכותיים, לצד מגורים מתקדמים, מוסדות חינוך ותרבות ואזורי פנאי.
 
התוכנית החדשה מתייחסת לשינויים שחלו באזור בשנים האחרונות, שבמהלכן הפך אזור התעשייה תלפיות ממתחם תעשיית חרושת (Low tech) למתחם מגוון ושוקק חיים הכולל תעסוקה, מסחר ותרבות, ומהווה מוקד משיכה לחברות הזנק (סטארט-אפ),זאת לצד תוספת מגורים ומבני ציבור וחיזוק האזור כמוקד עירוני.
 
תוכנית האב אינה אי בים. במקביל לעבודה על צירי הרכבת הקלה, מקודמים ויקודמו בשנים הקרובות מיזמים תחבורתיים בסביבת תלפיות, כדוגמת ההפרדה המפלסית בדרך חברון (מנהרת אשר וינר),וסלילת המקטע הדרומי של ציר פייר קניג שימשיך את השדרה המרכזית שתקום בתלפיות ותחבר אותה לשדרת משה ברעם, אשר יהווה כניסה ויציאה נוספת למתחם. כמו כן מוקם חניון פייר קניג ואנו מקדמים את הארכת כביש 16 בתוואי תת-קרקעי מצומת בייט לשדרות משה ברעם. 

מיזמים אלו, יאפשרו זרימת תנועה מיטבית לרובע תלפיות המתחדש ולשכונות הסמוכות. לצד זה, חיבור הרכבת הקלה לקווי הרכבת הבינעירונית יהפוך את תלפיות מוקד נגיש לתושבי המדינה כולה. התוכנית מקודמת על ידי עיריית ירושלים, באמצעות הרשות לפיתוח ירושלים, והוגשה לאישור ועדות התכנון לאחר קיום תהליכי שיתוף ציבור מעמיקים עם תושבים במרחב השכונות הסובבות ועם בעלי העסקים והנכסים במתחם".


 
ראש העיר, משה ליאון: "שהחיינו והגיענו ליום הזה. אישרנו פה היום את אחת התוכניות החשובות של ירושלים לשנים הבאות, תוכנית שבה אנחנו בונים עתיד לעיר. תוכנית האב לרובע תלפיות מהווה בשורה אדירה לעיר, והיא דוגמה מצוינת לתכנון מרחב עירוני מתקדם ושוקק חיים, הכולל מסחר ותעסוקה לצד מגורים, מבני ציבור ותרבות פנאי, וזאת תוך ניצול מיטבי של משאב הקרקע המצומצם. 

תוכנית האב לתלפיות היא נדבך חשוב, וחלק מהמדיניות שלנו שנועדה לפתח את כלכלת העיר, לקדם בה את החינוך והתרבות ולהגדיל את מספר יחידות הדיור בשיעור ניכר, באופן שיתאים למגוון רחב של אוכלוסיות. בכך נענה על כלל הביקושים הקיימים, לטובת כלל תושבי העיר והמעוניינים לקבוע בה את ביתם".

כל יום בשעה 17:00- חמש הכתבות החשובות ביותר בתחום הנדל"ן מכל האתרים אצלכם בנייד!
לחצו כאן להצטרפות לתקציר המנהלים של מרכז הנדל"ן!
כתבות נוספות שיעניינו אותך
  • © כל הזכויות שמורות למרכז הנדל"ן ישראל - סקאלה ד.מ בע"מ Scala Group D.M
search