בוטלה השביתה הכללית במשק: הסדרה של הבטיחות באתרי הבנייה

בין ההסכמות בין הממשלה להסתדרות: הגדלה משמעותית של תקני המפקחים, הסדרת תחום המנופים, הכנסת מפרט בטיחות למכרזי המדינה, הכנסת עוזרי בטיחות לאתרי הבנייה ועוד

שיתוף הכתבה
בוטלה השביתה הכללית במשק: הסדרה של הבטיחות באתרי הבנייהבוטלה השביתה הכללית במשק: הסדרה של הבטיחות באתרי הבנייה

באופן לא מפתיע בוטלה השביתה הכללית במשק שהוכרזה להתחיל החל ממחר, לאחר הסכמות שאליהן הגיעו שר האוצר משה כחלון ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. היחסים בין השניים קרובים וחיוביים ודי ברור היה שיהיו הבנות בינהם בלי הפעלת "נשק יום הדין", ולכן ההכרזה על ההסכמות בדקה ה-90 לא מפתיעות רבים. 

ויחד עם זאת, יש לברך על הסדרת נושא הבטיחות במקומות העבודה ובענף הבנייה בפרט, שהגיעה לאחר משא ומתן בין ההסתדרות בראשות ניסנקורן, האוצר בראשות כחלון, משרד הבינוי והשיכון בראשות יואב גלנט ומשרד העבודה והרווחה בראשות השר חיים כץ. מתחילת השנה נהרגו 40 פועלים ועוברי אורח כתוצאה מתאונות עבודה באתרי בנייה ועוד 184 נפצעו - ולכן הסדרת התחום משמעותה שמירה על חיי אדם. 

ההסכמות כוללת הפיכת התקן האירופי לפיגומים למחייב, הטמעת החובה לשימוש ברשתות מגן בעת עבודה בגובה, הגדלה משמעותית של תקני המפקחים במינהל הבטיחות בעבודה, הסדרת תחום המנופים, תיקון חקיקה שיאפשר לרשם הקבלנים במשרד השיכון לשלול רישיונות קבלן עקב הפרות בטיחות, הכנסת מפרט בטיחות למכרזי החשב הכללי, הכנסת עוזרי בטיחות לאתרי הבנייה ועוד.

לדברי שר האוצר משה כחלון, "אני שמח שהגענו לסיכומים שמנעו שביתה שהייתה פוגעת במיליוני ישראלים שרוצים ללכת לעבודה ולשלוח את הילדים לגנים ולבתי הספר. המאבק על בטיחות העובדים הוא צודק וכולנו מגויסים. אני מודה לשר העבודה חיים כץ ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן על המאמצים הגדולים להגיע להבנות לטובת כולם".

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן: "מדובר בדבר הנכון והמוסרי שהיה צריך להיעשות כבר מזמן. אני מברך על כך שבסופו של דבר המדינה הכירה בחובתה ובאחריותה להסדיר את הנושא. ההסכמות הן רק תחילת התהליך בדרך לשינוי המציאות אך כבר עתה ברור לכולם כי המהלך ההיסטורי יחסוך תאונות קטלניות רבות בעבודה וימנע היפגעות ומוות של עשרות עובדים מדי שנה. ההסתדרות מחויבת להמשיך וללוות את הצדדים עד שיושלם יישומן המלא של ההסכמות".

שר העבודה והרווחה חיים כץ: "המטרה שלנו היא שהעובדים יגיעו לעבודה, יתפרנסו בכבוד ויחזרו הביתה בשלום. כשקיבלתי את הסמכויות על תחום הבטיחות לפני כשנתיים, מצאתי הזנחה רבת שנים ובכלים שהיו ברשותי התחלתי לפעול ליצירת הרתעה באמצעות חקיקה ושדרוג מצבת כוח האדם הדלה במשרד. אני מאמין שהמחויבות המשותפת  תיצור שינוי משמעותי בתחום הבטיחות בענף הבנייה".

בטיחות בטיחות בטיחות

ההסכמות חולשות על תחומים רבים בבטיחות בעבודה ובאתרי הבנייה בפרט: 

פיגומים ועבודה בגובה: התקן האירופי לפיגומים יהפוך למחייב קבלנים באתרי הבנייה ויוגדר לוח זמנים להשלמת ההטמעה - תוך 6 חודשים יוחלפו כל הפיגומים בגובה של 6 מטר ומעלה ותוך 18 חודשים ייושם התקן על פיגומים בגובה שנמוך מ-6 מטר. פיגומים בגובה 20 מטר ומעלה יחייבו אישור מתכנן.  

רשתות מגן לעבודה בגובה: יוקם צוות מקצועי בהובלת מינהל הבטיחות במשרד העבודה והרווחה ובהשתתפות נציגי ההסתדרות ומשרד הבינוי והשיכון. המלצות הצוות לגבי התקנת רשתות מגן מתאימות באתרי בנייה יוגשו תוך 3 חודשים.

הגברת האכיפה: יוגדל במאות אחוזים מספר תקני המפקחים במינהל הבטיחות בעבודה. תושת אכיפה מוגברת על תקרת שעות העבודה במטרה לצמצם את מקרי התאונה המתרחשים עקב עייפות עובדים. משרד העבודה יקיים מבצע אכיפה מוגברת להבטחת ההקפדה על תקרת שעות העבודה המותרות לפי דין באתרי הבנייה, לרבות של מנופאים.

מנופים: תקודם הצעת חוק להעסקת מנופאים על ידי חברות ייעודיות על מנת לתרום להסדרת השוק ולמנוע שימוש ברישיונות מזויפים. רישיונות  
המנופאים יוחלפו לכאלה הקשים לזיוף ותתווסף גם תמונה למאגר בעלי הרישיון על מנת להקשות על שימוש ברישיון מזויף. תוגבר האכיפה גם על תחזוקת המנופים והבטחת תקינותם, ויוגדל מספר בודקי המנופים המוסמכים בישראל. בנוסף יוגבר הפיקוח להבטחת אתתים מוסמכים.

רשם הקבלנים: תקודם חקיקה עוד במושב הנוכחי של הכנסת שתתן לרשם הקבלנים הסמכות לפסול רישיון קבלנים בשל הפרות בטיחות, לא לחדש, להתלות ולהפעיל את סמכויותיו הנוספות שבחוק, בהתאם להמלצת מנהל הבטיחות במשרד העבודה, וכן סמכות התליית רישיון מיידית בנסיבות חמורות. בנוסף, קבלנים בעלי היסטוריית בטיחות בעייתית לא יוכלו לגשת למכרזי החשב הכללי.

עוזרי בטיחות: תקודם הצעת חוק להכנסת עוזרי בטיחות לאתרי הבנייה, הקובעת כי בכל אתר של בנייה רוויה ימנה הקבלן עוזר בטיחות שיסייע למנהל העבודה באכיפת ענייני הבטיחות באתר. קבלנים בסיווג ג'5 יחויבו במינוי ממונה בטיחות במשרה מלאה.

מכרזים ציבוריים: במכרזי הבינוי של המדינה יוכנס מפרט בטיחות שיוחל תוך 30 יום.

הגברת המודעות הציבורית לנושא הבטיחות: בכפוף להנחיות היועץ המשפטי לממשלה, יועלה קמפיין להעלאת מודעות ציבורית בנושא חשיבות כללי הבטיחות. במהלך הפרסומי, שימומן במשותף על ידי משרד העבודה וההסתדרות, יינתן דגש מיוחד על כללי העבודה בגובה, ועל שימוש ברתמות ובציוד מגן. משרד העבודה יקים עד יוני 2019 קו חם טלפוני ואינטרנטי במינהל הבטיחות על מנת לאפשר דיווח על הפרות של כללי בטיחות באתרי הבנייה.

אחריות מזמין העבודה: שר העבודה יקדם תיקון של תקנות הבטיחות בבנייה לשינוי המצב הקיים כיום שבו מנהל העבודה הוא האחראי הבלעדי לבעיות הבטיחות באתרי בנייה. השינוי יבוצע באמצעות קביעת מדרג אחריות הכולל, בין היתר, את מזמין עבודת הבנייה.

השתלמות בסיסית בתחום הבטיחות: תהיה חובת השתלמות בטיחות לכל עובד באתרי הבנייה. ההשתלמויות יהיו במימון המעסיקים ובאחריותם, תוך הגדרת הגופים המורשים לבצע את ההשתלמות.


כל יום בשעה 17:00- חמש הכתבות החשובות ביותר בתחום הנדל"ן מכל האתרים אצלכם בנייד!
לחצו כאן להצטרפות לתקציר המנהלים של מרכז הנדל"ן!

תגובות

הוספת תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.message }}
{{ comment.writer }}{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.writer }}{{ reply.date_parsed }}
הראה עוד
תגיות:משה כחלוןבטיחות בעבודהתאונות באתרי בנייהענף הנדל"ן ענף הבנייהחיים כץמפקח בטיחותאבי ניסנקורן
הכתבות הנצפות ביותר

 
מחפש...