ארבעה חודשים לאחר שהופקדה: אושרה התוכנית לפיתוח עורף הנמל החדש בחיפה

הוועדה המחוזית חיפה אישרה את התוכנית, שתוקם בשטח בית הספר הטכני של חיל האוויר שנמצא במקום – בח"א 21

נמל חיפה (שאטרסטוק)
נמל חיפה (שאטרסטוק)

אושרה התוכנית לפיתוח עורף נמל חיפה החדש, הוא נמל המפרץ: הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה החליטה היום (ד') לאשר את התוכנית לשימושי עורף נמל המפרץ, על שטחי בח"א 21 – בית הספר הטכני של חיל האוויר. התוכנית ממוקמת בחלקו הצפון מזרחי של שדה התעופה בחיפה, ועל שטחי ביה"ס, וגובלת במזרחה ברחוב יגאל ידין. יש לציין כי האישור מגיע ארבעה חודשים לאחר הפקדת התוכנית על ידי הוועדה המחוזית, בתחילת דצמבר האחרון.

התוכנית הוכנה ביוזמת חברת נמלי ישראל. מדובר בתוכנית מתארית המעבירה את זכויות הבנייה משטחי פארק מורד נחל קישון הסמוך, לשטחי בח"א 21. במנהל התכנון מסבירים כי מהלך זה יאפשר את פיתוח השטח לשימושי עורף נמל, לאחר פינוי המחנה ואישור תוכנית מפורטת.

בדברי ההסבר לתוכנית נכתב כי "נמל המפרץ יחולל תנופת פיתוח של פעילות סחר החוץ של ישראל במרחב חיפה והצפון, ורצוי לתכננו באופן מיטבי ומכוון. קיים מחסור בחטיבות קרקע גדולות ומתאימות לפיתוח פארק לוגיסטי בחיפה ובסביבתה, ומתחם זה הוא הזדמנות חד-פעמית לפיתוח מתחם גדול קיים".

התוכנית מקודמת במסגרת מסמך הבנות שנחתם באוקטובר 2017 בין רשות מקרקעי ישראל, עיריית חיפה, חברת נמלי ישראל, רשות שדות התעופה ומשרד האוצר. המסמך כולל העברת שטח בהיקף של 344 דונם לידיה של חברת נמלי ישראל, שיהוו חלופה ל-586 דונמים שבחכירת חברת נמלי ישראל בתחום פארק מורד נחל קישון. כמו כן, התוכנית מגדירה זכויות בינוי בהיקף של כ-480,000 מ"ר, וכן את השימושים שיותרו בשטח האחסנה, וקובעת הנחיות לתכנון מפורט לשטח זה. 

התוכנית תסייע ביישום תוכנית פארק מורד נחל קישון ומהווה צעד חשוב בהעברת הזכויות בקרקע בשטח תוכנית הפארק, אזור בעל חשיבות ציבורית וסביבתית רבה במפרץ חיפה"

מדובר בתכנון התואם את תכנית המתאר הארצית החלקית לפיתוח נמלי חיפה (תמ"א 13 ב1), שהגדירה את הצרכים לשטחים היבשתיים הנחוצים לתפקוד השרשרת הלוגיסטית של סחר החוץ של ישראל בסביבת נמלי הים, והגדירה בין היתר את המרחב הזה כמרחב מתאים לפיתוח עורף נמל. "לנמל המפרץ הנמצא בהקמה בימים אלה תהיה תרומה רבה בפיתוח פעילות סחר החוץ של ישראל במרחב חיפה והצפון", נכתב בהודעת המנהל.

מתכננת מחוז חיפה ליאת פלד ציינה כי "קידומה של התוכנית יבטיח את הקצאת השטחים לשימושים העירוניים התומכים בפעילות הנמלית המתרחבת במפרץ חיפה, לאור הקמתו של נמל המפרץ. כמו כן, התוכנית תסייע ביישום תוכנית פארק מורד נחל קישון ומהווה צעד חשוב בהעברת הזכויות בקרקע בשטח תוכנית הפארק, אזור בעל חשיבות ציבורית וסביבתית רבה במפרץ חיפה". 

ההחלטה החשובה הינה צעד נוסף מהותי להשלמת הרפורמה בנמלי הים, לטובת המשק הישראלי והציבור כולו. מהלך זה יביא לא רק להתייעלות ולמסחר תחרותי אלא גם להעלאת רמת השירות בנמלים ולצמיחת הכלכלה באזור"

מנכ"ל חברת נמלי ישראל, שלמה ברימן: "אנחנו מברכים על ההחלטה החשובה שהינה צעד נוסף מהותי להשלמת הרפורמה בנמלי הים, לטובת המשק הישראלי והציבור כולו. מהלך זה יביא לא רק להתייעלות ולמסחר תחרותי אלא גם להעלאת רמת השירות בנמלים ולצמיחת הכלכלה באזור".

קראו עוד במרכז הנדל"ן

האירוע המקצועי של הענף חוזר! פסגת הנדל"ן 2021, עם עשרות הרצאות מקצועיות מפי בכירי ענף הנדל"ן הישראלי –  על הנושאים החשובים והבוערים ביותר! לחצו כאן לפרטים נוספים

כתבות נוספות שיעניינו אותך
  • © כל הזכויות שמורות
search