להורדת אפליקציה

הטורבינות מגיעות לעמק חרוד

הוועדה המחוזית במחוז צפון אישרה את התוכנית – שתאפשר לייצר עד 55 מגה-ואט • שטח שתי התוכניות הוא כ-700 דונם, אשר נלקחים משטחי המשבצת של שני היישובים

חוות הטורבינות בגלבוע, הסמוכה לשני האתרים המיועדים בעמק חרוד (חוות הרוח בגלבוע, windfarm)
חוות הטורבינות בגלבוע, הסמוכה לשני האתרים המיועדים בעמק חרוד (חוות הרוח בגלבוע, windfarm)

הפקת חשמל מאנרגיית רוח ירוקה – בקרוב גם בעמק חרוד שבצפון? הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה 
אישרו לאחרונה שתי תוכנית מתאר מקומיות להקמת שתי חוות טורבינות רוח, האחת בסמוך לקיבוץ עין חרוד והשנייה בסמוך למושב כפר יחזקאל – שניהם בעמק חרוד, מרחק קילומטרים בודדים האחד מהשני, לא רחוק מבית שאן. בדברי ההסבר לשתי התוכניות נכתב כי "מטרת הפרויקט הינה ייצור חשמל באמצעות אנרגיית הרוח, כחלק מייעדי הממשלה לייצור חשמל ממקורות מתחדשים כפי שאלה נקבעו בהחלטת ממשלה".

התוכנית להקמת הטורבינות בסמוך לעין חרוד מאפשרת הקמה של עד חמש טורבינות רוח, שיאפשרו ייצור חשמל בהספק של עד 25 מגה-ואט. בדברי ההסבר לתוכנית נכתב כי השטח שבו יוקמו הטורבינות הוא שטח משבצת חקלאית של עין חרוד, המצוי צפון-מערבית לקיבוץ עין חרוד.

לתוכנית יתרונות רבים, ובהם הקטנת התלות בדלקים פוסיליים, שיפור הביטחון האנרגטי, גיוון מקורות הייצור, עלות נמוכה של הפקת אנרגיה, ייצור חשמל ללא זיהום וללא צריכת מים ותפיסת שטח קטנה המאפשרת שימוש כפול בקרקע"

התוכנית בסמוך לכפר יחזקאל מאפשרת הקמה של עד שש טורבינות רוח, שיפיקו עד 30 מגה-ואט חשמל. השטח שאותר עבור התוכנית הוא שטח משבצת חקלאית של כפר יחזקאל, המצוי צפונית ליישוב כפר יחזקאל.

"לתוכנית, שתכליתה ייצור חשמל באמצעות טורבינות רוח, יש יתרונות רבים ובהם הקטנת התלות בדלקים פוסיליים, שיפור הביטחון האנרגטי, גיוון מקורות הייצור, עלות נמוכה של הפקת אנרגיית רוח בהשוואה לאנרגיות חלופיות אחרות, ייצור חשמל ללא זיהום וללא צריכת מים וכן תפיסת שטח קטנה המאפשרת שימוש כפול בקרקע", נמסר בדברי ההסבר לשתי התוכניות, ה"תאומות" כמעט.

"התחנה תחובר בהתאם לתוכנית זו לרשת חלוקת החשמל לקו מתח גבוה. לחלופין, על פי צורכי יזם התוכנית ובכפוף לאישור תוכנית מפורטת ונפרדת להקמת תחנת משנה, תחובר התחנה לקו מתח עליון וזאת בשילוב עם טורבינות נוספות, שהקמתן תאושר מכוח תוכנית מפורטת נפרדת".

סביב התוכנית הסמוכה לעין חרוד הוגשו 76 התנגדויות שונות, וסביב התוכנית הסמוכה לכפר יחזקאל הוגשו 77 התנגדויות. ועדת המשנה לעררים במועצה הארצית אף הורתה על דיון חוזר בתוכניות באוגוסט 2019, אך נראה שכעת נסללה הדרך להקמת שתיהן

נציין כי בעבר קמה התנגדות רבה לתוכניות מצד תושבי הסביבה: סביב התוכנית הסמוכה לעין חרוד הוגשו 76 התנגדויות שונות, וסביב התוכנית הסמוכה לכפר יחזקאל הוגשו 77 התנגדויות. ועדת המשנה לעררים במועצה הארצית לתכנון ובנייה אף הורתה על דיון חוזר בתוכניות באוגוסט 2019, אך נראה שכעת נסללה הדרך להקמת שתיהן.

עו"ד רונן ירדני, שותף מוביל ומנהל משותף של מחלקת התכנון והבנייה במשרד המבורגר עברון ושות', הוא מאנשי המקצוע המלווים את אחת התוכניות הללו כבר כמה שנים, מהיבט התכנון והבנייה. בריאיון מיוחד במסגרת פרויקט "המובילים בתכנון ובנייה" של מרכז הנדל"ן הוא ציין כי "יש מורכבות והבנה לגבי צורכי התושבים – אך מדובר באחד הפרויקטים הכי נכונים וטובים שהיו במדינת ישראל". צפו בריאיון המלא:

קראו עוד במרכז הנדל"ן

כל ההרצאות, הדיונים והפאנלים של פסגת הנדל"ן 2021 מחכים לכם עכשיו באתר! לחצו כאן!

כתבות נוספות שיעניינו אותך
  • © כל הזכויות שמורות
search