search

הופקדה תוכנית לשכונה חדשה בתל שבע

התוכנית משתרעת על פני כ-659 דונם, בבינוי עד שש קומות לכל היותר, ותכלול גם כ-9,765 מ"ר מסחר • בגבולות התוכנית נמצא אתר הטמנת פסולת שיפונה וישוקם

מתכנן מחוז דרום, תומר גוטהלף (יח"צ)
מתכנן מחוז דרום, תומר גוטהלף (יח"צ)

בימים האחרונים עלה שמו של היישוב תל שבע – ולמעשה של יישובים בדואים רבים בדרום – בהקשרים שליליים בעיקר. כעת, לשם שינוי, עולה שמו בהקשרים חיוביים יותר, שאולי אף יתרמו בעתיד לשינוי המצב הקיים היום בנגב, מבחינה כלכלית וחברתית: הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז הדרום הודעה לאחרונה על הפקדת תוכנית חשובה לתל שבע, לטובת הקמת שכונת מגורים חדשה שתמנה כ-1,710 יחידות דיור.

בשנת 2011 אושרה תוכנית מתאר חדשה לתל שבע, שמטרתה בין היתר "שינוי מופע הבינוי הכפרי של תל שבע במצב הקיים, בהתאם לתחזית האוכלוסייה ולצרכיה, במטרה להתגבש לכלל בינוי עירוני", כך לדון התוכנית. שטח התוכנית הוא כ-659 דונם, והיא מצויה מדרום וממזרח לשטח הבנוי כיום. יחידות הדיור בשכונה החדשה מוצעות בכמה דגמי מגורים: בתים חד משפחתיים ודו-משפחתיים, ובניינים משותפים בני 6-4 קומות. התוכנית תאפשר אף בניית דירות קטנות, בשטח של 30 עד 80 מ"ר.

תל שבע הוא יישוב הקבע הראשון שהוקם עבור החברה הבדואית בנגב, ולכן יש לתוכנית זו תפקיד חברתי ותכנוני חשוב מאוד, אף יותר מהרחבת היישוב בפני עצמה. משמעותה של התוכנית מתבטאת היטב בהיקף הגדול של שטחים המתוכננים עבור מבני ציבור בשכונה, 101,920 מ"ר בסך הכול – רבים מהם לטובת הקמת מוסדות חינוך. אליהם מצטרפים עוד כ-9,765 מ"ר של שטחי מסחר. מגישת התוכנית היא הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, והיזמית – רשות מקרקעי ישראל. העורך הראשי הוא אדריכל עמוס ברנדייס ממשרד עמוס ברנדייס אדריכלות ותכנון עירוני ואזורי.

מבנני המגורים מורכבים ככל האפשר מרחובות ללא מוצא, המעניקים יחידת שייכות למשפחה המורחבת. בסוף רחובות אלו מתוכנן שביל או שצ"פ המאפשר קישוריות עבור הולכי הרגל"

"מגרשי המגורים מתוכננים כך שהמגרשים בעלי צפיפות נמוכה יהיו במרכז השטח, והמגרשים בבנייה רוויה ימוקמו בהיקף השטח", נכתב בדברי ההסבר. "נוסף על כך, בתוכנית ישנן הוראות המאפשרות מתן היתר למבני מגורים זמניים. מבנני המגורים מורכבים ככל האפשר מרחובות ללא מוצא, המעניקים יחידת שייכות למשפחה המורחבת. בסוף רחובות אלו מתוכנן שביל או שצ"פ המאפשר קישוריות עבור הולכי הרגל.

התוכנית כוללת הקמת שדרה מרכזית, אשר לאורכה מתוכננים רוב המגרשים הציבוריים, בתי הספר, גני הילדים והשצ"פים המוצעים בה. במרכז המתחם צומת מרכזי, על השדרה, וציר רוחב שמסביבו מרוכזים מוסדות ציבור, מסחר ושטחים ציבוריים פתוחים, לרבות פארק ברמה רובעית, אשר ממוקם במרכז השכונה. מדרום לציר הראשי, בשולי השטח המתארי של היישוב, ממוקמים שטחי ציבור למוסדות עירוניים ושטחים לפארק עירוני".

עוד מצוין בדברי ההסבר כי חלק משטח התוכנית חופף לאתר הטמנת פסולת יבשה – אתר פעיל אשר משפיע גם על אפשרויות הבנייה, בשכונה החדשה ובתוכנית המתאר הכוללת ליישוב. התוכנית קובעת כי האתר יפונה ושטחו ישוקם, ובמטרה לפתחו כשצ"פ. בהתאם לתוכנית לפינוי האתר ייקבעו מגבלות בנייה ביחס לפיתוח המגורים, עד לסיום עבודות השיקום. התוכנית כוללת גם הוראות להעתקת קו חשמל קיים אשר נמצא בחלקה הדרומי של השכונה החדשה.

קראו עוד במרכז הנדל"ן

רוצים לדעת יותר על תוכניות העתיד של תל אביב? להבין לעומק את עולם ההזדמנויות הנדל"ני שהעיר המרתקת הזו מציעה לאנשי נדל"ן, וללמוד עוד על הפוטנציאל הגלום בה, ואר טרם התממש?
הירשמו כאן ליום עיון בנושא תוכניות העתיד של תל אביב יפו, לאנשי נדל"ן!
מתי? שני, 28.6.2021, בין 13:30 ל-18:30
אל תפספסו!

כתבות נוספות שיעניינו אותך
  • © כל הזכויות שמורות
search