מחירי הדירות ממשיכים לרדת, הפעם ב-0.3%

עליית הריבית וההאטה בביקוש ממשיכים לדחוף כלפי מטה את המחירים, וזהו החודש השני ברציפות בו מדד מחירי הדירות של הלמ"ס מראה על ירידה. לעומת זאת מחירי השכירות לא עוצרים, ובדירות בהן התחלף שוכר זינק שכר הדירה בכמעט 10%

שיתוף הכתבה
בנייה בירושלים (שאטרסטוק)בנייה בירושלים (שאטרסטוק)

על רקע עליית הריבית וההאטה בשוק הדירות, חלה ירידה קלה נוספת במחירי הדירות. מהשוואת מחירי העסקאות שבוצעו בחודשים אפריל-מאי 2023 לעומת מחירי העסקאות שבוצעו בחודשים מרץ-אפריל 2023, עולה כי מחירן ירד ב-0.3%. כך עולה ממדד מחירי הדירות שפרסמה היום (ו') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). זהו החודש השני ברציפות שבו נרשמת ירידת מחירים, לאחר שמדד החודש הקודם הראה על ירידה של 0.3% גם כן.

גם שיעור התייקרות הדירות השנתי ממשיך להצטמק במהירות. בהשוואה שנתית של מחירי העסקאות שבוצעו בחודשים אפריל-מאי 2023 לעומת מחירי העסקאות שבוצעו בחודשים אפריל-מאי 2022 עולה כי מדד מחירי הדירות השנתי עלה ב-7.6%. זאת כחצי שנה בלבד לאחר ששיעור ההתייקרות השנתי חצה את רף ה-20%.

בפילוח לפי מחוזות נרשמו שינויי המחירים הבאים ברמה החודשית: במחוז ירושלים חלה התייקרות של 0.3%, במחוז הדרום חלה התייקרות של 0.5%, במחוז תל אביב חלה ירידה חדה של 1.1%, ובמחוז מרכז ירידה מינורית של 0.1%. מחוזות צפון וחיפה ללא שינוי במחירים.

ברמה השנתית, נרשמו עליות המחירים הבאות: במחוז הצפון חלה ההתייקרות החדה ביותר -11.4%, ואחריו מחוזות חיפה (11.0%),ירושלים (9.1%),דרום (6.8%),מרכז (6.6%) ותל אביב (5.9%).

מדד מחירי הדירות החדשות השנתי ירד ב-0.1% ברמה החודשית, ועלה ב-8.8% ברמה השנתית. בלמ"ס ציינו כי מכלל העסקאות של דירות חדשות, שיעור העסקאות במסגרת תמיכה ממשלתית ירד מ- 25.3% בתקופה הקודמת (מרץ – אפריל 2023) ל-19.1% בתקופה הנוכחית. "מבדיקה שערכנו עולה כי מדד מחירי הדירות החדשות בניכוי עסקאות בתמיכה ממשלתית ירד ב.0.1%", הוסיפו.

שכר הדירה מוסיף לעלות בחדות

שכר הדירה מוסיף לעלות בחדות, כאשר סעיף שכר דירה ללא שכירות ציבורית עלה ב-0.5%. עם זאת, עבור השוכרים אשר חידשו חוזה נרשמה עלייה של 3.9% ואילו בדירות שבהן התחלף שוכר חל זינוק של 9.8% ברמת שכר הדירה.

מדד מחירי תשומות בבנייה למגורים עלה ב-0.3% בחודש יוני 2023. ב-12 החודשים האחרונים (יוני 2023 לעומת יוני 2022) עלה מדד מחירי תשומה בבנייה למגורים ב-2.2% בעיקר בשל העליה במחירי חומרים ומוצרים ב-3.8% ובמחירי שכר העבודה ב-1.5%.


כל יום בשעה 17:00- חמש הכתבות החשובות ביותר בתחום הנדל"ן מכל האתרים אצלכם בנייד!
לחצו כאן להצטרפות לתקציר המנהלים של מרכז הנדל"ן!

תגובות

הוספת תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.message }}
{{ comment.writer }}{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.writer }}{{ reply.date_parsed }}
הראה עוד
תגיות:הלשכה המרכזית לסטטיסטיקהמחירי השכירותמדד מחירי הדירותשוק הדיורמדד תשומות הבנייה
הכתבות הנצפות ביותר

 
מחפש...