להורדת אפליקציה

הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מציעה לרשויות בפריפריה סיוע של עד 140 מיליון שקל

הרשות יצאה בקול קורא לרשויות המקומיות בנגב ובגליל להציע מתחמי פינוי בינוי שאין להם ייתכנות כלכלית ובסיכון מוגבר ●הרשות תעניק השלמה כספית ליזמים ומימון לליווי מקצועי לדיירים

מאת - כתב תוכן
עו"ד אלעזר במברגר, מנכ"ל הרשות להתחדשות עירונית, בפסגת הנדל"ן 2021 (מרכז הנדל"ן)
עו"ד אלעזר במברגר, מנכ"ל הרשות להתחדשות עירונית, בפסגת הנדל"ן 2021 (מרכז הנדל"ן)

הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית קוראת לרשויות המקומיות להציע מתחמי פינוי בינוי שיזכו לסיוע ממשלתי כך שביצועם יתאפשר.  הקול הקורא הוא יוזמה ממשלתית ראשונה לקידום התחדשות עירונית בפריפריה, בהובלת שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין, ובניהול הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, במהלך שיושקע בו תקציב בהיקף של 110 מיליון שקל מטעם הרשות להתחדשות עירונית. לצד זאת, תגייס התוכנית תקציבים נוספים ממשרד הביטחון, בתנאי שיבוצעו פרויקטים ביישובים הזכאים למימון מטעם המשרד לפי תכנית 'מיגון הצפון' (תוכנית לבניית ממ"דים ביישובים הצמודים לגדר),כך שהיקף התוכנית צפוי להגיע לכ- 140 מיליון שקל בסך הכול.

לדברי הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, התקציב הממשלתי יסייע למימוש פרויקטים של פינוי בינוי במתחמים בשטחן של עיריות או מועצות מקומיות בנגב או בגליל, ואשר אין היתכנות כלכלית למימושם, בשל ערכי הקרקע הנמוכים באזורים אלה. לכן תעניק הרשות להתחדשות עירונית השלמה כספית ליזמים להשגת הכדאיות הכלכלית הנדרשת.

הסיוע מטעם הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית כולל קידום תכניות פינוי בינוי במתחמים שייבחרו, בתיאום עם הרשות המקומית, תשלום ליזם שייבחר על ידי בעלי הדירות לביצוע המיזם, בסכום של עד 35 מיליון שקל לפרויקט יחיד, ומתן מימון לרשות המקומית לטובת ליווי מקצועי של בעלי הדירות במתחם שייבחר, כדי לסייע להם במיצוי זכויותיהם בתהליך.

הקול הקורא מיועד למתחמים המצויים בתחומן של עיריות או מועצות מקומיות בנגב או בגליל, אשר קיים בהם סיכון סייסמי או ביטחוני מוגבר, ושיש בהם שיעור משמעותי של בניינים ישנים הבנויים בבנייה רוויה. לאחר בחירת המתחמים ותכנונם על ידי הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, ייבחרו היזמים שיבצעו בהם פרויקט פינוי בינוי, ויהיו זכאים לקבלת המימון.

התחדשות עירונית אינה בגדר מותרות, אלא צורך בסיסי של כל עיר שהוקמה לפני עשרות שנים. תהליכי ההתחדשות, לא רק שמחזקים בניינים שהתיישנו, אלא גם מאפשרים התאמה של הבניינים במרחב העירוני לסטנדרטים של איכות חיים ובטיחות המודרניים ביותר

פעילות זאת מתבצעת לצד השלמת הדיונים בצוות הבין משרדי שמינה השר זאב אלקין במהלך חודש פברואר 2022, לצורך בחינת הצעדים הנדרשים לקידום מסיבי של התחדשות עירונית בערי הפריפריה. הצוות שמונה, בראשות מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, אלעזר במברגר, ומנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, אביעד פרידמן, בחן כלי מדיניות שונים בהקשר זה, והוא צפוי להציג את מסקנותיו בדבר הכלים הכלכליים והאחרים הנדרשים לקידום התחדשות העירונית בפריפריה, במהלך החודש הקרוב.

לדברי זאב אלקין, שר הבינוי והשיכון: "אחרי שנים שבהן לא התקיימה כלל פעילות של התחדשות עירונית בפריפריה, לראשונה הבאנו תקציב לייצר אותה. התחדשות עירונית אינה בגדר מותרות, אלא צורך בסיסי של כל עיר שהוקמה לפני עשרות שנים. תהליכי ההתחדשות, לא רק שמחזקים בניינים שהתיישנו, אלא גם מאפשרים התאמה של הבניינים במרחב העירוני לסטנדרטים של איכות חיים ובטיחות המודרניים ביותר. נוודא כי ניצנים אלו של התחדשות עירונית בפריפריה יביאו לפריחת התחדשות בתנופה מלאה."

אלעזר במברגר, מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, הוסיף: "הצורך לחדש את המרקם הוותיק בערים, להגדיל את היצע הדירות ולשמור על שטחים פתוחים על ידי הימנעות מבנייה על שטחים אלו, קיים בכל רחבי הארץ, והיום עם פרסום הקול הקורא הוא מקבל לראשונה מענה גם בערים שאינם באזורי הביקוש. זהו צעד ראשון, כאשר במקביל לו אנו שוקדים על כלי מדיניות שישנו את המציאות הקיימת, ויאפשרו כדאיות כלכלית לקידום התחדשות עירונית, של בניינים בודדים ומתחמים שלמים, גם באזורים שבהם ערכי קרקע נמוכים. כלים אלה יאפשרו פעילות מסיבית של התחדשות עירונית גם בערים אלה, על ידי כוחות השוק החופשי, כפי שקורה היום, בהצלחה רבה, במרכז הארץ".

אביעד פרידמן, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, סיכם: "למרות גודלה של מדינת ישראל עדיין קיימת בה ההבחנה בין מרכז לפריפריה, קידום ההתחדשות העירונית היא עוד צעד לצמצום הפער בין כל חלקי הארץ. יצירה של סביבות מגורים איכותיות, אפשרות להגירה של תושבים חדשים וצמיחה של המשפחות הגרות כבר ביישובים אלו יחזקו את הערים לטובת תושבי האזור בפרט, אך גם לטובת כל תושבי המדינה."

'פסגת הנדל"ן אילת'- ועידת בכירי הנדל"ן יוצאת לדרך!
לפרטים והרשמה: לחצו כאן

כתבות נוספות שיעניינו אותך
  • © כל הזכויות שמורות
search