להורדת אפליקציה

ארבעה מגדלים בני 65 קומות מעל נתיבי איילון, 238 יח"ד ו-63,716 מ"ר לתעסוקה; הופקד מתחם טרה בת"א

החברה המרכזית לייצור משקאות קלים, זכיינית קוקה-קולה בישראל, היא היזמית בתוכנית • אישור ההפקדה ניתן כבר בנובמבר 2019, אך רק כעת מולאו התנאים להפקדה – המתייחסים בין היתר להקמת קו M1 של המטרו

הדמיית מתחם טרה בתל אביב (אבנר ישר אדריכלים)
הדמיית מתחם טרה בתל אביב (אבנר ישר אדריכלים)

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב הודיעה אתמול (ג') על הפקדת אחד הפרויקטים המסקרנים בתל אביב – מתחם טרה שאותו יוזמת, החברה המרכזית לייצור משקאות קלים, הזכיינית הבלעדית של קוקה-קולה בישראל. המתחם נמצא בנחלת יצחק, בין הרחובות יגאל אלון ומוזס יהודה ונח, ממזרח לנתיבי איילון וממש "מעליהם". הקמתו תוסיף לעיר עוד כמה גורדי שחקים מרשימים למדי.

מטרת התוכנית היא "פיתוח אזור התעסוקה ממזרח לדרך מספר 20 (נתיבי איילון), שיפור ושדרוג המרחב הציבורי על ידי יצירת מרחב מעורב שימושים, תוך מיצוי יתרונות המיקום בקרבה למערכות הסעת המונים וצירי תנועה ראשיים, כגון תחנת רכבת השלום ותחנות המטרו העתידיות.

בתחום התוכנית קיימים היום מבנים בשימוש משרדים, מלאכה, מוסכים ותעשייה, ובכלל זה מפעל גורדון גז. שטח התוכנית הינו כ-23 דונם, כולל שטחי הדרך בתחומה, והקרקע בשטחה נמצאת בידי בעלים פרטיים רבים. הליך התכנון הכולל נערך בתיאום עם רובם, ובהתאם נקבעו תאי שטח חדשים"

בתחום התוכנית קיימים היום מבנים בשימוש משרדים, מלאכה, מוסכים ותעשייה, ובכלל זה מפעל גורדון גז, וכלולים בה הרחובות בן שמן וגינוסר. שטח התוכנית הינו כ-23 דונם, כולל שטחי הדרך בתחומה, והקרקע בשטחה נמצאת בידי בעלים פרטיים רבים. הליך התכנון הכולל נערך בתיאום עם רובם, ובהתאם נקבעו תאי שטח חדשים: מתחם טרה בתא שטח 100, מתחם מוטורולה בתא שטח 101, מתחם בן שמן צפון בתא שטח 102 ומתחם בן שמן דרום בתא שטח 103, שהוא היחיד המוגדר מתחם איחוד וחלוקה ללא הסכמת בעלים. יתר המתחמים – בהסכמה".

כאמור, התוכנית מתעתדת להוסיף לעיר תל אביב כמה מגדלים מרשימים למדי. "על פי תוכנית הבינוי תתאפשר הקמה של ארבעה מגדלים בגובה של עד 65 קומות. שני מגדלים ממוקמים בדופן הפונה אל נתיבי איילון, ושניים בדופן רחוב יגאל אלון. העמדת המבנים מגדירה מרחב של שטחים פתוחים נגישים לכלל הציבור. 

לאורך רחוב יגאל אלון מתוכננת, נוסף על המגדלים, בנייה בגובה של עד שבע קומות, אשר תגדיר באופן ברור את החללים העירוניים. קומת הקרקע בכל המבנים תהיה קומה מסחרית לשימוש המועסקים במתחם וכלל הציבור, על מנת להבטיח מרחב עירוני תוסס ופעיל"

לאורך רחוב יגאל אלון מתוכננת, נוסף על המגדלים, בנייה בגובה של עד שבע קומות, אשר תגדיר באופן ברור את החללים העירוניים. קומת הקרקע בכל המבנים תהיה קומה מסחרית לשימוש המועסקים במתחם וכלל הציבור, על מנת להבטיח מרחב עירוני תוסס ופעיל. כל הדרכים לשירות המתחם (תפעול/חניה) תהיינה תת-קרקעיות. הבינוי נערך בהתאם לתפיסה עירונית כוללת של רחוב יגאל אלון, הקובעת בינוי מלווה דופן המגדיר את חלל הרחוב, חזיתות מסחריות לאורכו, הרחבת מדרכות ושבילי אופניים".

התוכנית מקצה מגרש בייעוד מבנים ומוסדות ציבור, בדופן רחוב יגאל אלון גם כן. נוסף על כך, יוקצו שטחים ציבוריים בנויים ביתר המבנים בתוכנית. התוכנית אף מאפשרת גישה תת-קרקעית למגרש חברת החשמל או לתחנות המטרו המתוכננות בקרבת המתחם, דרך מתחם טרה (תא שטח 100) והדרכים הגובלות בו.

על פי התכנון יציע המתחם עירוב שימושים בין מגורים, מסחר, תעסוקה, מבני ציבור ומלונאות. כך, מספר יחידות הדיור במתחם יהיה 238; 3,353 מ"ר יוקצו עבור שטחי מלונאות; 3,448 מ"ר עבור מבני ציבור; 13,414 מ"ר עבור שטחי מסחר; ו-63,716 מ"ר עבור שטחי תעסוקה.

על פי התכנון יציע המתחם עירוב שימושים בין מגורים, מסחר, תעסוקה, מבני ציבור ומלונאות. כך, מספר יחידות הדיור במתחם יהיה 238; 3,353 מ"ר יוקצו עבור שטחי מלונאות; 3,448 מ"ר עבור מבני ציבור; 13,414 מ"ר עבור שטחי מסחר; ו-63,716 מ"ר עבור שטחי תעסוקה

נציין כי התוכנית אושרה להפקדה כבר בנובמבר 2019, אך הופקדה רק כעת – לאחר מילוי התנאים ותיקון פרטים שונים בה. בין יתר השינויים בולטים שינויים הנוגעים לתתל/101/ב, היא תוכנית M1 של מטרו גוש דן. במסגרת שינויים אלו נקבע כי "באזור המיועד לתחנת מטרו יוסרו כל ההוראות המאפשרות בנייה מעל לקרקע ומתחתיה", וכי "באזור המסומן בייעוד על פי תוכנית מאושרת בתתל/101/ב תתאפשר בנייה מעל הקרקע בלבד".

לעיון בהחלטה המעדכנת את הוראות התוכנית לחצו כאן

כאמור, היזמית היא החברה המרכזית לייצור משקאות קלים, באמצעות חברת מילקו תעשיות – חברה בת שהקימה ב-2004. החברה אף הגישה את התוכנית, לצד הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב-יפו. העורך הראשי הוא אדריכל אבנר ישר ממשרד אבנר ישר אדריכלים; השמאים בתוכנית הם שמאי שאול רוזנברג, שמאי גיל קידר ממשרד גיל קידר שמאות מקרקעין ושמאי אריה קמיל ממשרד קמיל טרשנסקי שירותי נדל"ן. יועצת הנוף היא ליטל סמוק-פביאן ויועץ הסביבה הוא רון לשם.

לעיון במסמכי התוכנית לחצו כאן

קראו עוד במרכז הנדל"ן

כל ההרצאות, הדיונים והפאנלים של פסגת הנדל"ן 2021 מחכים לכם עכשיו באתר! לחצו כאן!

כתבות נוספות שיעניינו אותך
  • © כל הזכויות שמורות
search