התחדשות עירונית בקריית נורדאו בנתניה

התוכנית כוללת הוראות מפורטות להתחדשות, שיבטיחו שימור עקרונות התכנון גם לאחר תפוגתה של תוכנית המתאר הארצית.

הדמיית תוכנית ההתחדשות העירונית בקריית נורדאו בנתניה (פרופסור אירית צרף)
הדמיית תוכנית ההתחדשות העירונית בקריית נורדאו בנתניה (פרופסור אירית צרף)

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז מרכז החליטה לאחרונה להפקיד תוכנית מתאר להתחדשות עירונית בקריית נורדאו שבדרום העיר נתניה. התוכנית כוללת תוספת של 4,900 יחידות דיור, כ-124 דונם עבור מבני ציבור, כ-30,000 מ"ר עבור שטחי מסחר, כ-10,000 מ"ר עבור שטחי תעסוקה וכ-107 דונם של שטחים פתוחים.

התוכנית כוללת הנחיות להכנת תוכניות מפורטות למתחמים בתוכנית, כך שמכוחה ניתן לממש מבני ציבור מבלי צורך בהגשת תוכנית, וכן כלים מגוונים לטובת התחדשות עירונית בשכונה, בהם הריסה ובנייה מחדש, עיבוי ותוספת זכויות בנייה וכן חיזוק מבנים. החידוש בתוכנית הוא שבהתאם להוראות המעבר שנקבעו בתמ"א 38, היא כוללת הוראות מפורטות להתחדשות, כך שבמתחמים אלה ימשיכו לחול אותם עקרונות גם לאחר סיום תמ"א 38 באוקטובר 2022. ממנהל התכנון נמסר כי לכל מתחם נקבעו עקרונות תכנון לשיקום ולהתחדשות בהתאם למאפייני השכונה, ובהתאם למדיניות העירייה ולישימות הכלכלית.

התוכנית מציעה ראייה תכנונית ארוכת טווח וכוללת שלל פתרונות להתחדשות, זאת על מנת לשדרג את תנאי הדיור בשכונה, תוך מענה הולם למרחב הציבורי כולו"

התוכנית מציעה בינוי המשלב בנייה נמוכה (מרקמית) של 9-4 קומות, ובינוי גבוה יותר של 36-18 קומות. מתוך כלל יחידות הדיור, 980 יחידות דיור יוקצו עבור דירות קטנות. עיקר הבנייה הגבוהה בתוכנית מתוכנן לאורך הרחובות המרכזיים במתחם - יצחק לבון, זלמן שניאור, בן גוריון, בר יהודה ורוטנברג. בכמה ממבני המגורים תוקם חזית מסחרית וישולבו שטחים לצורכי ציבור לטובת חינוך, דת, קהילה, תרבות, בריאות ורווחה, "ליצירת עירוניות טובה ומתפקדת", לשון ההודעה.

נוסף על כך, התוכנית כוללת כ-30,000 מ''ר שטחי מסחר, כ-10,000 מ''ר שטחי תעסוקה וכ-124 דונם עבור מבני ציבור. כמו כן, הושם בה דגש על המרחבים הציבוריים, והיא מציעה בסה"כ כ-107 דונם של שטחים פתוחים, בהם רשת ירוקה להולכי רגל ושבילי אופניים. התוכנית הוגשה על ידי הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית וקודמה בשיתוף לשכת התכנון המחוזית ועיריית נתניה.

שכונת קריית נורדאו הוקמה בשנות ה-50, והיא אחת מהשכונות הוותיקות והגדולות בעיר נתניה. השכונה הדרומית מוקפת בשכונות חדשות: מצפון שכונת אגמים ופארק שלולית החורף, מדרום שכונות עיר ימים ופולג, ממזרח כביש 2 ואזור התעשייה ספיר וממערב שכונת האירוסים. שטח התוכנית הינו כ-1,000 דונם, ובה כ-6,320 יחידות דיור קיימות ומאושרות שבהן מתגוררים כ-19 אלף תושבים.

יו''ר הוועדה המחוזית מרכז, שירה ברנד: "מדובר בתוכנית בעלת חשיבות לשכונת קריית נורדאו ולעיר נתניה כולה. התוכנית מציעה ראייה תכנונית ארוכת טווח וכוללת שלל פתרונות להתחדשות, זאת על מנת לשדרג את תנאי הדיור בשכונה, תוך מענה הולם למרחב הציבורי כולו. התכנון המוצע שם דגש ביצירת שכונה פעילה עם חזיתות מסחר ותעסוקה, ומאפשר פעילות קהילתית ועירוניות".

דובר בתוכנית כוללת אשר בחנה את התשתיות, את מערכת התחבורה, את שטחי הציבור ואת היקפי הפיתוח הנדרשים. התוכנית מייצרת התחדשות עירונית איכותית ותמהיל דירות מגוון"

מתכנן מחוז מרכז במנהל התכנון, גיא קפלן: "מדובר בתוכנית כוללת אשר בחנה את התשתיות, את מערכת התחבורה, את שטחי הציבור ואת היקפי הפיתוח הנדרשים. התוכנית מייצרת התחדשות עירונית איכותית ותמהיל דירות מגוון, זאת תוך מתן דגש על מערך שבילי הולכי רגל ושבילי אופניים לטובת מרחב ציבורי, לרווחת תושבי השכונה החדשה". 

יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטן: "תוכנית המתאר לנתניה מהווה מסגרת להתחדשות של 16 מתחמים בתוכניות מפורטות, תוך שילוב צורות שונות של התחדשות עירונית. התוכנית, שבה הושקעו 2.3 מיליון שקל בשיתוף עיריית נתניה, תאפשר את בנייתן של אלפי יחידות דיור חדשות, תוך מתן דגש על המרחבים הציבוריים, צירי התנועה, שטחים פתוחים ועוד. אני מברך את ראשת העיר, את המהנדס ואת ראש המנהלת העירונית שלנו על ההישג החשוב, שיאפשר בנייה מאסיבית במסגרת התחדשות עירונית בעיר".

קראו עוד במרכז הנדל"ן

כתבות נוספות שיעניינו אותך
  • © כל הזכויות שמורות
search