תל אביב

שלום רב.
עיריית תל אביב-יפו מובילה תהליכים רבים של התחדשות עירונית, הנגזרים מתפיסת-עולם כוללת שרואה בהתחדשות דרך ליישום צדק חברתי. בניהול נכון, התחדשות עירונית מובילה לשיפור באיכות החיים של התושבים, להגדלת מנעד השירותים הניתנים לשכונה, ולשימור מרקמים קהילתיים תוך חידוש פניהן של השכונות ומשיכת תושבים נוספים. לצד קידום תכניות, ארגון, ליווי ותמיכה לתושבים בעשרות פרויקטי פינוי-בינוי ותמ"א 38, המקודמים בימים אלו, תופסת עיריית תל אביב-יפו את ההתחדשות העירונית במובנה הרחב. אבקש להרחיב על שתי דוגמאות, המהוות פריצת דרך ברמה הלאומית.

התהליך הראשון הוא הרה-פרצלציה בשכונת התקווה: השנה יצאה עיריית תל אביב-יפו למהלך חדשני של צדק חברתי וחלוקתי שבמסגרתו נסדיר את רישום קרקעות השכונה הוותיקה. במסגרת מהלך זה, שעלותו 50 מליון שקלים מקופת העירייה וששותפה לו רשות מקרקעי ישראל, נאשר שורה של תוכניות איחוד וחלוקה המתפרשות על פני מאות דונמים. מהלך זה יביא לסופו של רישום בשיטת ה"מושע", שגרם לתושבי השכונה קשיים רבים בביצוע פעולות בסיסיות כגון רישום בעלות, נטילת משכנתא או הוצאת היתרים. על פי הערכות, מהלך זה צפוי להוביל לגל של התחדשות עירונית ברחבי השכונה, להגדלת היצע המגורים בה, ולשגשוג חיי המסחר והעסקים. ובעיקר – המהלך ישביח את ערך הנכסים לאלפי משפחות בשכונת התקווה, לאחר עשרות שנים של סטטוס קנייני מאתגר.

התהליך השני הוא יצירת פתרונות של דיור בר-השגה ברחבי העיר. עיריית תל אביב-יפו היתה הרשות המקומית הראשונה בארץ שיצרה פרויקט כזה כבר לפני כעשור בשכונת שפירא, כאשר הנגישה לעשרות משפחות דירות לשכירות ברמה גבוהה ובמחירים נמוכים משמעותית ממחירי השוק, תוך יצירת קהילה חזקה וחיזוק המרקם השכונתי. אנחנו ממשיכים להוביל את המגמה עם מיזמים נוספים שמשווקים בימים אלה ממש מתוך מטרה לאפשר לבני מעמד הביניים להישאר בעיר למרות מחירי השכירות שממשיכים להאמיר: "בית המורה" – דיור איכותי לעובדות ולעובדי מערכת החינוך באזור שוק העלייה; ו"מגדל הצעירים" ו"מידטאון" – פרויקטים המיועדים לזוגות ומשפחות סמוך לרכבת מרכז. המשותף לכלל המיזמים הללו הוא שילובם במרקמים עירוניים מתחדשים, תוך השגת תרומה כפולה: אורבנית וחברתית.

לצד מיזמים אלו, עיריית תל אביב-יפו תמשיך גם בשנים הקרובות לקדם פרוייקטים שונים של התחדשות עירונית חדשנית ופורצת-דרך, התורמת הן לחידוש פניהן של שכונות ישנות ואזורים מתפתחים, והן לשימור הגיוון האנושי והקהילתי שעליו גאוות העיר.
       
רון חולדאי
ראש עיריית תל אביב-יפו

 

כל הזכויות שמורות למדד התחדשות עירונית 2020 בניית אתרים בניית אתרים