Error message

  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).
  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).

You are here

2025: לא בדיוק עיר, לא בדיוק דירה


דרור מרמור
- עורך התוכן במרכז הנדל"ן
14.02.19

2025
קשת

2025, הריאליטי הכי שאפתני והכי יקר שהיה פה, יצא השבוע לדרך בשידורי קשת בטלוויזיה. ההפקה מתהדרת בהקמת "עיר חדשה" בעלות של עשרות מיליוני שקלים, והיא גם מבטיחה לזוכה פרס חסר תקדים – דירה לבחירה באחד ממתחמי ההתחדשות העירונית שתעניק חברת הכשרת היישוב, בשווי של 1.4 מיליון שקל.

אבל כמובן שהעיר איננה באמת עיר, וגם דירת הפרס עדיין רחוקה מלהיות דירה. הכשרת היישוב היא אמנם חברה מכובדת וותיקה, אבל היא רחוקה מלהיות אימפריה של בניייה למגורים בכלל ושל התחדשות עירונית בפרט. לכל היותר, לאחר דשדוש בשנים האחרונות, בחברה מקווים שתוכנית ריאליטי עמוסת רייטינג תמצב אותה כשווה בין שוות בתחום ותעזור לה להתניע סוף סוף את החלום. למרבה האבסורד, ייתכן מאוד שהחברה תאלץ בסופו של דבר להעניק לזוכה בתוכנית המתוקשרת מפתח לדירה שכלל לא היא יזמה או בנתה, פשוט בגלל שאין לה דירה כזו על המדף, או אפילו "על הנייר".  

במצגת האחרונה של החברה לשוק ההון, בספטמבר 2018, הציגה הכשרת הישוב התחדשות עירונית 18 פרויקטים עיקריים – אבל אף אחד מהם עוד לא יצא לדרך. מעבר לכך, חלק גדול מאותו פורטפוליו של הכשרת היישוב מילא אינו רלוונטי כפרס לזוכה, שכן מדובר בדירות בלב תל אביב (אם וכאשר), ששויין גבוה בהרבה מהבטחת הפרס.  

בפרויקט ברלב בתל אביב, למשל, החברה החתימה 80% מהדיירים, אבל היא בעצמה כותבת שהיא מחכה ל-100% חתימות, והיא כרגע "מקדמת תב"ע נקודתית ונמצאת בדיאלוג מול צוות התכנון לצורך גיבוש חלופות תכנון". בלסין תל אביב שיעור ההחתמות זהה, אבל שם לפחות החברה מציינת במפורש כי היא "לקראת הגשת בקשה להיתר בנייה" (לתוכנית שמשאירה בידיה בסה"כ 9 דירות).

בפלורנטין תל אביב החברה מנופפת ב-233 דירות פוטנציאליות (לעומת 105 היום), אבל היא כותבת שעד כה אספה 10% חתימות בלבד! בפוזננסקי תל אביב מדובר על 214 דירות מול 66 קיימות, אבל גם שם היא אספה רק 45% מהחתימות הנדרשות. בבלוך בתל אביב (21 דירות לעומת 11 קיימות) היא אספה 70% חתימות.

וכן הלאה: ברחוב הרצל בראשון לציון החברה מובילה תוכנית ל-150 דירות במקום 36 קיימות. עד כה היא אספה 60% מהחתימות, וגם פה היא מדגישה במפורש שהיא מחכה ל-100% (ומצרפת הערכת הנהלה לגבי הזמן הדרוש להגיע לשיעור ההסכמה הנדרש – 24 חודשים).

אבל גם חתימה אחת זה כנראה לא רע. המצגת המכובדת כוללת לא מעט פרויקטים עם 0% חתימות (ועם כוכבית שמדגישה ש"החברה נבחרה על ידי נציגויות דיירים במתחם כיזמית הפרויקט"). כך בנווה דוד בחיפה – 2,900 דירות (!) לעומת 571 היום, ברחוב אילת (960 דירות במקום 196 היום) וברחוב הרצל (180 במקום 45) בבת ים, בדה האז בתל אביב (43 במקום 23), במרכז העיר נס ציונה (66 במקום 12) ובקרית גיורא באור יהודה (96 במקום 24). בכל אלה 0% חתימות.

למעשה, הפרויקט היחיד שבו החברה מנופפת ב-100% החתמות של דיירים הוא ברחוב פתיה טרומן ברמת גן, שם היא אמורה להקים 2 בניינים ו-63 דירות בסה"כ, במקום 18 דירות קיימות. עם זאת, גם שם החברה מציינת כי לפי הסטטוס התכנוני נכון לספטמבר, "עיריית רמת גן מקדמת תוכנית כוללת לאזור".

בשורה התחתונה, למי שתהה למה קוראים לריאליטי החדש 2025, ייתכן שפשוט זו השנה הריאלית שבה ימסרו מפתחות כלשהם לדירה של הכשרת היישוב. או אולי זה המועד להגעה ל-100% חתימות, כדי לקדם תוכנית ולהציב מנוף על הקרקע. אם הזוכה יתעקש לקבל דירה במועד נראה לעין, הכשרת היישוב תהפוך לכל היותר לספונסרית שתרכוש אותה עבורו - מה שלכל היותר יוסיף לה קצת קרדיט בתור "נציגת הענף". 

ובמאמר מוסגר, כדאי גם לדעת שהענקת דירה לא בהכרח הופכת לבוננזה שיווקית, שמעיפה את החברה מעלה. בשנת 2005 העניק בועז יונה בשידור חי בערוץ 2 דירת פרס בריאליטי המתוקשר "רצים לדירה" בפרויקט "חופים" שהקימה חפציבה, החברה שבשליטתו, במערב חדרה. שנתיים לאחר מכן, בקיץ 2007, יונה ברח לאיטליה, לאחר שחברת חפציבה קרסה תחת חובות ענק. לא שיש כאן מקום להשוואה, אבל מדובר בתזכורת לכוחה המוגבל של הטלוויזיה ושל הבאזז.  

לחדשות נדל"ן, עדכונים יומיומיים, דעות וניתוחים, הורידו את  אפליקציית מרכז הנדל"ן
אנשי נדל"ן, בואו לשמוע ולהשמיע את דעתכם. הצטרפו לקבוצת הפייסבוק רק נדל"ניסטים ותיחשפו לתכנים בלעדיים לתעשייה

אודות המחבר
דרור מרמור
עורך התוכן במרכז הנדל"ן. בעבר שימש עורך הנדל"ן של עיתון העסקים "גלובס" 

קורסים ואירועים קרובים


מרכז רבין, חיים לבנון 8 תל אביב
תאריך:
27.05.2019

מרכז רבין, חיים לבנון 8 תל אביב
תאריך:
27.05.2019

מלון דיוויד אינטרקונטיננטל תל אביב
תאריך:
14.04.2019

נדל"ניוזלטר

מעוניינים לקבל עדכונים שוטפים על כל מה שחם בעולם הנדל"ן?

f
המרכז בפייסבוק