Error message

  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).
  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).

You are here

תרגיעו עם האיומים: יש פה הרבה יותר דירות ממשקי בית

יחד עם זאת, לא בטוח שמדובר בפער מספיק גדול ובארה"ב הפער בין דירות למשקי בית יותר מכפול

דרור מרמור
- עורך התוכן במרכז הנדל"ן
08.08.19

בנייה
שאטרסטוק
לא ממש ברור כמה דירות חסרות, אם בכלל

אפשר להחזיר את הנשק הכבד ואת התותחים למחסני החירום. "מצב החירום הנדל"ני", אותו פער מתוקשר ומוכר בין כמות הביקוש לדירות בישראל לבין כמות ההיצע הקיימת בשוק, אינו דרמטי כפי שהסבירו לנו לאורך כל העשור האחרון. אולי אפילו להפך.  

אחרי כל כך הרבה פעמים שבהן הזהירו אנשי נדל"ן אינטרנסטיים, יחד עם שרי ממשלה ופקידים בכירים, כי חסרות בישראל בין עשרות אלפים ואפילו מאות אלפים של דירות, הציגה בימים האחרונים הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פער חיובי, של יותר ממאה אלף דירות.

לפי נתוני הלמ"ס, ברחבי מדינת ישראל ישנן היום כ-2,623,000 דירות/יחידות דיור למגורים. בשנת 2018 לבדה נוספו בישראל עוד 55 אלף דירות נטו, רובן מבנייה חדשה ועוד כמה אלפי דירות כתוצאה מפיצולי דירות וכדומה. ב-7 השנים האחרונות, 2012-2018, נרשמה פה תוספת של 12% בכמות הדירות - 255,720 דירות ויחידות דיור בסה"כ.

ולפי אותה למ"ס, בישראל חיים כ-2,510,000 משקי בית, פער חיובי של 4.5% מול מספר הדירות, מה שגם אומר שישנן יותר מ-100 אלף דירות בישראל שעומדות כביכול ריקות. יתרה מכך, אפשר בהחלט להניח שלא מעט דירות "ברחו" מהנתון הרישמי שפירסמה המדינה. הלמ"ס – כבודה במקומה – לא באמת יודעת כמה יחידות דיור בדיוק יש בישראל. מילא זה שהיא כותבת שבעיריות ובמועצות מקומיות יש 2.4 מיליון דירות, אבל לומר שבמועצות האזוריות – הכוללות מאות מושבים ויישובים קטנים – יש בדיוק 221,900 דירות? מה עם אלפי פיצולים, יחידות דיור מתחת או ליד הבית, וקראוונים מאוכלסים על אדמות חקלאיות ובחלקות המגורים, שלא נספרים כמובן בשום מקום?

ויחד עם זאת, צריך להדגיש שהביקוש אינו מסתכם במעט יותר מ-2.5 מיליון משקי בית שגרים פה (נתון המעודכן לסוף 2017, מה שגם אומר שעד סוף 2018 קמו פה עוד כמה עשרות אלפי משקי בית חדשים). בישראל ישנם עוד 200 אלף עובדים זרים (כמחצית מהם חוקיים), שרבים מהם זקוקים לקורת גג מעל הראש, אם כי רבים מהם נדחסים לתוך דירות קטנטנות.

לא מעט ישראלים מחזיקים שתי דירות ויותר בבעלותם - לא בשביל להשכיר אותן למרבה במחיר ולפתור על הדרך את מצוקת הדיור. תחשבו למשל על הבית הריק של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקיסריה, נוסף לזה שברחוב עזה בירושלים וכמובן בית ראש הממשלה ברחוב בלפור

בנוסף, גם צד ההיצע פחות מרשים ומבטיח לאחר המבט הראשון: בכל רגע נתון ישנן לא מעט דירות שנמצאות בשלב כלשהו של שיפוץ או סתם דירות שלא ממש ראויות לאכלוס, מה שאומר שהן מחוץ למשוואת ההיצע והביקוש. לזה תוסיפו עוד אלפי ואולי עשרות אלפי דירות של יהודים מחו"ל שקנו פה דירה רק בשביל להגיע אליה מידי פעם בחגים ובקיץ או סתם למטרות ציונות. בנוסף, קחו בחשבון עוד כמות לא מבוטלת של דירות שמושכרות לתיירים - במודל אייר ביאנדבי וכיוצא בזה. 

מעבר לכך, לא מעט ישראלים מחזיקים שתי דירות ויותר בבעלותם - לא בשביל להשכיר אותן למרבה במחיר ולפתור על הדרך את מצוקת הדיור. תחשבו למשל על הבית הריק של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקיסריה (נוסף לזה שברחוב עזה בירושלים וכמובן בית ראש הממשלה ברחוב בלפור), או על הדירה בשכונת בבלי תל אביב, הבית במושב בצרה, והטריפלקס במגדל G  ברחוב השופטים בת"א של המיליארדרית שרי אריסון, דירות שכמובן אינן מושכרות ושהיא לא יכולה לגור בכולן בכל רגע נתון.  

כלכלני בנק הפועלים כתבו השבוע כי הנתונים שפירסמה הלמ"ס בעיקר מלמדים כי "מספר הדירות בישראל בשנת 2018 די דומה למספר משקי הבית, נתון שאפשר ללמוד ממנו שאין כמעט דירות ריקות בישראל". בבנק ציינו כי בארה"ב, לשם דוגמה, מספר מבני המגורים נאמד ב-139.5 מיליון, בעוד שמספר משקי הבית עומד על 128 מיליון - כלומר מספר הדירות גבוה בכ-9% ממספר משקי הבית". בישראל הפער מסתכם כאמור ב-4.5%.

בשורה התחתונה, כדאי שברשות מקרקעי ישראל ובמינהל התכנון לא יתבשמו מעודף דירות "על הנייר" וימשיכו לתכנן ולשווק כמה שיותר קרקעות לבנייה למגורים, בעיקר אגב היכן שאנשים באמת רוצים לגור ולעבוד.

ועם זאת, מותר בהחלט להרגיע עם הפאניקה ועם הכותרות על מחסור חמור של מאות אלפי דירות.

שריינו כבר עכשיו מקום באירוע המקצועי של ענף הנדל"ן ב-7 בנובמבר - 80 הרצאות, 100% פרקטיקה. להרשמה - http://bit.ly/2KkfFZA

 

 

אודות המחבר
דרור מרמור
עורך התוכן במרכז הנדל"ן. בעבר שימש עורך הנדל"ן של עיתון העסקים "גלובס" 

קורסים ואירועים קרובים


מכללת מרכז הנדל"ן - ב.ס.ר 1 , קומה 23 , רחוב בן גוריון 2 , רמת גן
תאריך:
05.11.2019

מלון דיוויד אינטרקונטיננטל תל אביב
תאריך:
07.11.2019

ב.ס.ר 1 , קומה 23 , רחוב בן גוריון 2 , רמת גן
תאריך:
27.10.2019

נדל"ניוזלטר

מעוניינים לקבל עדכונים שוטפים על כל מה שחם בעולם הנדל"ן?

f
המרכז בפייסבוק