Error message

  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).
  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).

You are here

תאונות הבנייה: יותר ענישה, יותר אכיפה

בשנת 2019, אכיפה באתרי בנייה היא עניין פשוט, זול וזמין; ואולי גם הגיע הזמן לנהל את הסיכונים שלנו

דרור מרמור
- עורך התוכן במרכז הנדל"ן
23.05.19

בנייה
איחוד והצלה
תאונות בנייה. לא גזירת גורל

זו לא גזירת גורל ואפילו לא ממש מסובך לטפל בכמות הבלתי סבירה של תאונות הבנייה בישראל, שכבר גבו 20 קורבנות באתרי בנייה מתחילת השנה, לעומת 14 הרוגים בתקופה המקבילה אשתקד. עד כמה הענף הזה נעדר פיקוח, הרתאה והסדרה אפשר היה לראות היום בבוקר, כשלמרות ההכרזות על השבתת כל אתרי הבנייה בין עשר בבוקר לשתיים בצהריים עליה הודיע הארגון היציג - התאחדות בוני הארץ, ולמרות ההודעות שהוציאה ההסתדרות, אפשר היה לראות לא מעט אתרי בנייה שוקקים ועובדים.  

ענישה ואכיפה יצמצמו את תאונות הבנייה למינימום, ובשאיפה גם יאפסו אותן לחלוטין. במפעלים שמקימה חברת אינטל בקרית גת, למשל, קבלני המשנה יודעים שעבירות בטיחות זניחות יגרמו להשבתת עבודתם לשעות או לימים, והם מיישרים קו במהירות ובאפס נפגעים (טפו טפו). עד שאותם קבלנים עוברים לפרויקט ב"ישראל הרגילה", וחוזרים לקודים ולמנהגים הישראלים הרעים והמוכרים. 

יתרה מכך. בשנת 2019, אכיפה היא עניין פשוט יחסית. מצלמות בכל אתר, שערי כניסה אוטומטיים ורשיונות עבודה דגיטיליים הם רק שלושה דוגמאות זולות וזמינות, ומי שמכיר את אתרי הבנייה שלנו יודע עד כמה זה רחוק ממה שקורה כרגע בשטח. הרי אפילו להכרזה של התאחדות בוני הארץ כי כל אתרי הבנייה יושבתו היום בין עשר בבוקר לשתיים בצהריים לא באמת היה איזה תוקף מחייב, ודאי אם לוקחים בחשבון את כוחם של מנהלי העבודה והקבלנים באתרים ואת חולשתם של הפועלים הקטנים בשטח (ע"ע ההשבתה חסרת השיניים היום).  

הגיע הזמן שנפנים שאתרי בנייה בטוחים הם צו השעה ודאגה לכלל אזרחי ישראל – שעוברים יום יום מתחת וליד אותם מנופים ואתרים

החשש הגדול שנשמע בעיקר בחדרי חדרים הוא שיותר בטיחות שווה בהכרח גם העלאת מחירים. שרי הממשלה מנופפים אמנם בחשיבות השמירה על חיי האדם, אבל מסביב לשולחן קבינט הדיור הם חרדים מכל מהלך שיעיק ויכביד על המחירים שהם הבטיחו להוריד, בנתיים ללא הצלחה מרובה. וברור לגמרי שפיגומים יקרים יותר, תוספת מפקחי בטיחות בכל אתר וכד', משמעותם הוצאות גבוהות יותר שיתגלגלו, לפחות בחלקם, על קוני הדירות.

מדובר כמובן בחששות לא רלוונטיים. ראשית, כי מחיר חיי הפועלים קודם כמובן לכל שיקול אחר. בנוסף, מאחר ושיעור ניכר מהבנייה בשנים הקרובות תתבצע בתוככי הערים, בפרויקטים של התחדשות עירונית (כבר היום אחת מכל שבע דירות שנמכרות ברחבי ישראל נמצאת בפרויקטים של התחדשות עירונית), הגיע הזמן שנפנים שאתרי בנייה בטוחים הם צו השעה ודאגה לכלל אזרחי ישראל – שעוברים יום יום מתחת וליד אותם מנופים ואתרים.

ואולי גם הגיע הזמן לנהל את הסיכונים שלנו. פיקוד העורף למשל, דורש מכל דירה חדשה להתקין בחדרי הממד "מערכת סינון אב"כ", מחשש לטילים הכימיים שינחתו על ישראל. מדובר בעלות של כ-7,000 שקל לכל דירה, מה שאומר למעלה מ-200 אלף שקל לפרויקט ממוצע שכולל 30 דירות. רק שעם כל הכבוד לחשש מהטילים הכימיים, בואו נסכים שעדיף לקחת את הכסף הזה כדי להוסיף רשת ומעקה לכל בניין, כדי לטפל בדאגה מוחשית ומאיימת פי כמה. ואגב, מי שרוצה שיתקין וולונטרית ועל חשבונו את מערכת הסינון בממד, מה גם שעצם העובדה שלא מחייבים את כולנו להתקין את המערכת גם בדירות הישנות מעידה שהסיכון כנראה בעצימות די נמוכה.

לחדשות נדל"ן, עדכונים יומיומיים, דעות וניתוחים, הורידו את  אפליקציית מרכז הנדל"ן
אנשי נדל"ן, בואו לשמוע ולהשמיע את דעתכם. הצטרפו לקבוצת הפייסבוק רק נדל"ניסטים ותיחשפו לתכנים בלעדיים לתעשייה

אודות המחבר
דרור מרמור
עורך התוכן במרכז הנדל"ן. בעבר שימש עורך הנדל"ן של עיתון העסקים "גלובס" 

קורסים ואירועים קרובים


מכללת מרכז הנדל"ן - ב.ס.ר 1 , קומה 23 , רחוב בן גוריון 2 , רמת גן
תאריך:
05.11.2019

מלון דיוויד אינטרקונטיננטל תל אביב
תאריך:
07.11.2019

ב.ס.ר 1 , קומה 23 , רחוב בן גוריון 2 , רמת גן
תאריך:
27.10.2019

נדל"ניוזלטר

מעוניינים לקבל עדכונים שוטפים על כל מה שחם בעולם הנדל"ן?

f
המרכז בפייסבוק