Error message

  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).
  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).

You are here

ספין ביטול התמ"א יסלול את הדרך לביטול ההקלות והרישוי העצמי

במינהל התכנון מעדיפים שנתמקד בספין ביטול התמ"א, שגם ככה מאבדת גובה, רק כדי שלא נפריע לה לסכם את הפרטים האחרונים בגיבוש שתי הרפורמות הגדולות שנמצאות בישורת האחרונה

דרור מרמור
- עורך התוכן במרכז הנדל"ן
11.07.19

בנייה
שאטרסטוק

הפצצה שזרק לפני שבוע מינהל התכנון – ההכרזה הדרמטית שתמ"א 38 תפקע ב-18 במאי 2020, 15 שנה לאחר שנכנסה לתוקף לחמש שנים (ומאז הוארכה פעמיים) – עשויה להתברר בסופו של דבר בעיקר כפצצת הסחה מתוחכמת. מעין "עז" שנכנסה אלינו הביתה ושכולם מתעסקים רק בה, על אף שידוע לכולם שמשקלו של מינהל התכנון אינו גבוה במיוחד במועצה הארצית לתכנון ובנייה (בה חברים בעיקר נציגי ממשלה ושלטון מקומי) וסביב שולחן הממשלה – שיצטרכו לאשר בעצמם את מותה של תמ"א. ההתנגדות לתמ"א 38 גם עוזרת למינהל התכנון להצטייר כמגן הרשויות המקומיות, שאף פעם לא אהבו את התמ"א (בגלל התכנון הנקודתי, בגלל הפטור מהיטל השבחה ועוד).

כל זה, רק כדי לרכך את הביקורת ולהסיט את תשומת הלב מההתעסקות בצעדים הגדולים עליהם עומלים כעת ואותם עומדים להכריז בקרוב במינהל התכנון. צעדים שאמורים לעשות פה מהפכה של ממש בתחום התכנון.

במינהל התכנון מעדיפים שנתמקד בספין ביטול התמ"א, שגם ככה הולכת ומאבדת גובה (ע"ע עיריית רמת גן וההחלטה על ביטול כמעט מלא של הפרויקטים), רק כדי שלא נפריע לה לסכם את הפרטים האחרונים בגיבוש שתי הרפורמות הגדולות שנמצאות בישורת האחרונה – ביטול ההקלות בתוכניות הבנייה והרישוי העצמי של התוכניות החדשות.

לכולם ברור ששעון החול הולך ואוזל. העבודה המשותפת והמוצלחת בין המשרדים השונים, ההישג הנדל"ני המשמעותי ביותר של הממשלה האחרונה לאורך ארבע השנים האחרונות, עלולה להתמסמס בקרוב, כאשר מטה הדיור – שהיה שותף מלא ברפורמות החדשות - יחדל להתקיים

תזכורת קצרה:

בקשה להקלות שישנו את תוכנית הבנייה המקורית הפכה לברירת מחדל בכל פרויקט נד"לני. יזם קנה קרקע ל-100 או 200 יח"ד, ומיד רץ לסחוט עוד כמה יח"ד. שבס, שבס-כחלון, עוד שטחים משותפים, שינוי קווי בניין, הגדלת מרפסות ועוד ועוד שינויים מהתשריט המקורי. על פניו, מדובר היה במיקסום זכויות ובהוצאת עוד כמה שקלים מכל פרויקט. אבל בדיעבד, מדובר כבר זמן רב ברעה חולה שהפכה את המסלול התכנוני לארוך ומתיש. למעשה, ההקלות כבר מתומחרות מראש במחירה של הקרקע בתחרות הקשה בין היזמים, למרות המרכיב העצום של אי הוודאות (בנוגע להיקף הזכויות ולזמן שייקח).  

כעת, מבקשים במינהל התכנון לבטל כליל את מסלול ההקלות. זה אמנם יכריח את גורמי התכנון להכניס מנעד רחב יותר של גמישות בכל תוכנית, אבל ההנחה היא שזה יקצר סוף סוף באופן משמעותי את זמן התכנון. זה מה יש, ורק צריך להוציא היתר בזריזות.

הרפורמה השנייה, המשמעותית לא פחות, מבטיחה לכונן פה מסלול לרישוי עצמי של תוכניות בנייה. זו כבר מהפכה של ממש: אדריכלים מוסמכים, בעלי ותק של חמש שנים לפחות, יוכלו להוציא בעצמם היתרי בנייה, במסלול אלטרנטיבי מקביל לזה שקיים בוועדות המקומיות. חשוב לזכור שהרפורמה הזו כרוכה ברפורמה לביטול ההקלות, מאחר וללא הקלות היזמים בסה"כ נדרשים לעמוד בדרישות ובהוראות התב"ע ואין שום סיבה שאדריכל פרטי לא יוכל לאשר להם את התוכניות. 

הבעיה היא, שהרשויות המקומיות לא אוהבות את המחשבה שידלגו בקרוב מעל ראשן. הן התאהבו בכוח, במקל ובגזר, שיש להן מול היזמים והקבלנים. לכן, אם תרצו, מינהל התכנון מוכן להוביל כעת עבורן את הקרב לביטול התמ"א, או לפחות לשאת בשבילן את הדגל בכלי התקשורת, כדי שהרשויות המקומיות יזרמו עם הרפורמה הגדולה שהיא מובילה עם מטה הדיור בהוצאת היתרי בנייה, החסם הכי משמעותי כיום בשוק הנדל"ן.

ונכון להיום, גורמי התכנון נזקקים למינימום הסחות דעת. לכולם ברור ששעון החול הולך ואוזל. העבודה המשותפת והמוצלחת בין המשרדים השונים, ההישג הנדל"ני המשמעותי ביותר של הממשלה האחרונה לאורך ארבע השנים האחרונות, עלולה להתמסמס בקרוב, כאשר מטה הדיור – שהיה שותף מלא ברפורמות החדשות - יחדל להתקיים (ההערכה היא כי לכל היותר הוא יזכה לעוד כמה חודשי חסד, בתום סיום פעילותו בדצמבר הקרוב).

החודשים הקרובים קריטיים עבור עתיד התכנון של מדינת ישראל, בלי קשר לשאלה אם נשאר או נפרד מתמ"א 38.

לחדשות נדל"ן, עדכונים יומיומיים, דעות וניתוחים, הורידו את  אפליקציית מרכז הנדל"ן
אנשי נדל"ן, בואו לשמוע ולהשמיע את דעתכם. הצטרפו לקבוצת הפייסבוק רק נדל"ניסטים ותיחשפו לתכנים בלעדיים לתעשייה
 

 

אודות המחבר
דרור מרמור
עורך התוכן במרכז הנדל"ן. בעבר שימש עורך הנדל"ן של עיתון העסקים "גלובס" 

קורסים ואירועים קרובים


מלון דיוויד אינטרקונטיננטל תל אביב
תאריך:
07.11.2019

ב.ס.ר 1 , קומה 23 , רחוב בן גוריון 2 , רמת גן
תאריך:
23.09.2019

ב.ס.ר 1 , קומה 23 , רחוב בן גוריון 2 , רמת גן
תאריך:
27.10.2019

נדל"ניוזלטר

מעוניינים לקבל עדכונים שוטפים על כל מה שחם בעולם הנדל"ן?

f
המרכז בפייסבוק