Error message

  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).
  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).

You are here

מוכרחים לעצור את מחיר למשתכן!

בעוד מספר שבועות יתקיימו בישראל הבחירות לכנסת ולראשות הממשלה - זמן טוב להסיק מסקנות מהמהלכים של הממשלה היוצאת בתחום הדיור, ולראות מה נדרש לשפר בקדנציה הבאה

יהודה כתב
- יו"ר ארגון הקבלנים והבונים בתל-אביב-יפו-בת-ים
25.03.19

משה כחלון ויפעת שאשא ביטון
דוברות כולנו

בעוד מספר שבועות יתקיימו בישראל הבחירות לכנסת ולראשות הממשלה, זהו זמן טוב להסיק מסקנות מהמהלכים של הממשלה היוצאת בתחום הדיור, ולראות מה נדרש לשפר בקדנציה הבאה. 

שרי האוצר והבינוי והשיכון הבאים, ועדות הכנסת השונות, הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ושאר המשרדים אשר בידם הסמכויות בתחום הדיור, חייבים להתרכז במתן פתרונות אמת לטיפול במשבר הדיור. הן צריכות להיערך לכך שבשנת 2040 יהיה צורך בעוד כ-2.5 מיליון יחידות דיור חדשות בהתאם לגידול האוכלוסיה בישראל ולהבין כי נדרש מכלול של פתרונות.

ראשית, נתחיל ונאמר כי תוכנית הדגל של משרד האוצר - מחיר למשתכן - לא הוכיחה את עצמה וכדאי להפסיק אותה. היא יצרה מחסור בקרקעות זמינות לבנייה למגורים; רוב הפרויקטים בה לא יוצאים לדרך בזמן; הזוגות הצעירים נאלצים לרכוש דירות במקומות שהם לא מעוניינים כלל לגור בהם; הדירות לא מתאימות לקהל היעד; שכונות מחיר למשתכן סובלות מסטיגמה שלילית והתפיסה היא כי הן נבנות בסטנדרט פחות איכותי; התוכנית יצרה בפריפריה שכונות רפאים שאף אחד לא רוצה לגור בהן, ועוד.

על הממשלה הבאה לשחרר מיידית קרקעות לבנייה למגורים והפעם לכלל הציבור. אם היא רוצה לעזור לזוגות הצעירים, ניתן לעשות זאת בדרכים אחרות כמו למשל מתן סכום קבוע לעזרה בדיור, אבל רק למי שירצה לגור בפריפריה, כי הרי אין סיבה שהמדינה תסבסד את מי שמתעקש לגור במרכז ששם המחירים יקרים יותר. 

במקביל לשחרור הקרקעות, יש להוריד את המיסוי שעומד כיום על קרוב ל-50% ממחיר דירה, וזאת עוד לפני חישוב של רכיב הקרקע - מס שבח, מס רכישה, מע"מ, היטלי פיתוח, אגרות, מסי קניה, מס מעסיקים ועוד.

בנוסף, הממשלה הבאה חייבת להבין כי ההתחדשות העירונית היא הפתרון העיקרי למשבר הדיור, בעיקר מסוג פינוי-בינוי, ולהגביר משמעותית את קידום התחום הזה. היא צריכה להשקיע ולתמרץ פרויקטים של התחדשות עירונית בפריפריה, באזורים שזקוקים להתחדשות הן מבחינה כלכלית וחברתית והן מבחינה ביטחונית, ודווקא שם לא מקודמים מספיק פרויקטים כיוון שערכי הקרקע בהם נמוכים ואין בהם כדאיות כלכלית ליזמים.

על מנת לקדם פרויקטים כאלה, יש ליצור ודאות תכנונית, כזו שתבטיח הן לבעלי הדירות והן ליזמים ולקבלנים כי יש אחידות במדיניות הממשלתית כמו גם המקומית. במסגרת המשאל שקיימנו בארגון הקבלנים ת"א-יפו-בת-ים, העידו 56.6% מהקבלנים כי הם חשים שהרשויות המקומיות מערימות קשיים על קידום תוכניות. הממשלה הבאה צריכה לקחת את העניינים לידיה ולהתגבר על ההתנגדויות של הרשויות המקומיות, וכן לסייע להן כלכלית במימון תשתיות ומבני ציבור. 

עוד סיוע לרשויות המקומיות ולהתחדשות העירונית יכול וצריך להגיע ע"י תגבור כוח האדם המקצועי ברשויות ובוועדות התכנון, על מנת לזרז הליכי רישוי והוצאה לפועל של פרויקטים. כידוע, פרויקטים רבים תקועים בוועדות מספר שנים בין השאר בשל המחסור בכוח אדם, דבר שגורר עלויות כלכליות רבות ומייאש גם את הדיירים וגם את היזמים ללא סיבה מהותית. 66.6% מהקבלנים מעידים כי הבעיה הקשה ביותר עימה הם התמודדו בשנה החולפת היא הבירוקרטיה בוועדות התכנון. 

הממשלה הבאה חייבת גם לדאוג להכשרה מקצועית של עובדים ישראלים מכל המגזרים לעבודות בנייה 'רטובות', על מנת להכניס כוח עבודה חדש ומקצועי לענף, כמו גם לדאוג להדרכה והכשרה בנושא בטיחות באתרי בנייה. 40% מהקבלנים מעידים במשאל שקיימנו כי המחסור בעובדים מקצועיים הינו אחד הקשיים איתם הם מתמודדים.

גם אני וגם 63.3% מהקבלנים חברי הארגון, צופים כי מחירי הדיור ימשיכו לעלות בשנת 2019, לאור העובדה כי הביקוש לדירות קיים והוא רק יגדל, ובמקביל ההיצע הולך ומצטמצם. אנחנו, הקבלנים שואפים ליציבות וודאות, רוצים לרכוש קרקעות במחיר הגיוני ולמכור דירות במחירים סבירים ומהר. אני מקווה שהממשלה תפעל לפתור את המשבר ולייצב את השוק.

לחדשות נדל"ן, עדכונים יומיומיים, דעות וניתוחים, הורידו את  אפליקציית מרכז הנדל"ן
אנשי נדל"ן, בואו לשמוע ולהשמיע את דעתכם. הצטרפו לקבוצת הפייסבוק רק נדל"ניסטים ותיחשפו לתכנים בלעדיים לתעשייה

אודות המחבר
יהודה כתב
יו"ר ארגון הקבלנים והבונים בתל-אביב-יפו-בת-ים, ובעלי חברת הנדל"ן היזמית קבוצת כתב

קורסים ואירועים קרובים


מכללת מרכז הנדל"ן - ב.ס.ר 1 , קומה 23 , רחוב בן גוריון 2 , רמת גן
תאריך:
05.11.2019

מלון דיוויד אינטרקונטיננטל תל אביב
תאריך:
07.11.2019

ב.ס.ר 1 , קומה 23 , רחוב בן גוריון 2 , רמת גן
תאריך:
27.10.2019

נדל"ניוזלטר

מעוניינים לקבל עדכונים שוטפים על כל מה שחם בעולם הנדל"ן?

f
המרכז בפייסבוק