Error message

  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).
  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).

You are here

לדאוג לכדור הארץ דרך שינוי בענף הבנייה: על כלכלה מעגלית

איך מלך האריות מבשר על המהפכה הכלכלית-סביבתית החשובה ביותר מאז הלחם הפרוס? • אדריכל רוני דניאל, המנהל המקצועי של המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, מסביר

אדר' רוני דניאל, המנהל המקצועי של של המועצה הישראלית לבנייה ירוקה
-  המנהל המקצועי של של המועצה הישראלית לבנייה ירוקה
08.09.19

משקל פסולת הבניין בישראל - פי שלושה מהפסולת הביתית. אילוסטרציה
שאטרסטוק
משקל פסולת הבניין בישראל - פי שלושה מהפסולת הביתית. אילוסטרציה

השנה חזר לאקרנים הסרט מלך האריות. זוהי אומנם דוגמא טובה למִחזור חומר, אבל הייתי שמח להפנות אתכם לשיר הנושא: circle of life, שמדבר על כך שלכל חיה יש תפקיד. חלק מהחיות הן ארוחת הצהריים, אפילו הארוחה עצמה, אבל הטבע לא נותן לדבר ללכת לאיבוד. במעגל החיים לכל חומר יש תפקיד. פסולת היא המצאה אנושית, תעשייתית ותרבותית. הטבע חכם מספיק בשביל לדעת שהרעיון הזה לא מוצלח.

גם קהלת רומז לנו בפרק א: "מַה-שֶּׁהָיָה, הוּא שֶׁיִּהְיֶה, וּמַה-שֶּׁנַּעֲשָׂה, הוּא שֶׁיֵּעָשֶׂה; וְאֵין כָּל-חָדָשׁ, תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ". ומהי הצהרה זו אם לא כלכלה מעגלית במיטבה? החומר קיים תחת השמש, והוא יתגלגל וינוע, ישנה את צורתו ותמיד יהיה לו תפקיד.

כלכלה המעגלית הינה מודל כלכלי (אם זה לא משתלם, זה לא יקרה)  שמטרתו להגדיל את היעילות שבה נעשה שימוש במשאבים (חומרי גלם, אנרגיה) בתהליך הייצור והצריכה של מוצרים ולאורך כל שרשרת ההספקה. המודל המעגלי יוצא מתוך נקודת הנחה שהמודל הלינארי של הכלכלה, המבוסס על ייצור, צריכה ויצירת כמות הולכת וגדלה של אשפה, אינו מסוגל להתקיים לאורך זמן בגלל כמות המשאבים המוגבלת על פני כדור הארץ וההשפעות הסביבתיות ההרסניות"


אנחנו, בתור חברה הייפר צרכנית וקצרת רואי, לא מקשיבים לקהלת וגם לא לאלטון ג'ון. אם נמשיך בקצב ייצור הפסולת הנוכחי שלנו עד שנת 2050, האוקיינוסים בעולם יכילו יותר פלסטיק מדגים. האם זה העתיד שאנחנו בונים עבור הילדים שלנו?

אם התשובה היא כן - אז בהחלט חבל, כי יש אלטרנטיבות. הכלכלה המעגלית הינה מודל כלכלי (אם זה לא משתלם, זה לא יקרה)  שמטרתו להגדיל את היעילות שבה נעשה שימוש במשאבים (חומרי גלם, אנרגיה) בתהליך הייצור והצריכה של מוצרים ולאורך כל שרשרת ההספקה. המודל המעגלי יוצא מתוך נקודת הנחה שהמודל הלינארי של הכלכלה, המבוסס על ייצור, צריכה ויצירת כמות הולכת וגדלה של אשפה, אינו מסוגל להתקיים לאורך זמן בגלל כמות המשאבים המוגבלת על פני כדור הארץ וההשפעות הסביבתיות ההרסניות.  אז איך זה יכול לקרות בפועל? הינה כמה רעיונות:

  1. שינויים בעיצוב המוצר: בכלכלה מעגלית, השאיפה היא שהמוצרים יעוצבו מלכתחילה בצורה שתאפשר שימוש חוזר במוצר או ברכיביו ושתנסה להימנע מפסולת, או להמעיט בה בתום השימוש במוצר. כך למשל חברות עברו לעצב מוצרים באופן מודולרי כך שיהיה ניתן לפרק ולחדש אותם בתום השימוש. דמיינו בניין שניתן לפרק את מרכיביו (חלונות, פרופילים, קירות) ולהשתמש בהם שוב. מהיר, נקי, משתלם.
  2. יצירת שיתופי פעולה: לכל חברה יצרנית ישנם 3 זרמי חומר. מה שנכנס, מה שיוצא כמוצר ומה שיוצא כפסולת. אבל הפסולת של אחד היא כמובן הזהב (המטאפורי) של האחר. כבר היום ישנם אזורי תעשייה (קאלנברג בדנמרק למשל) שמחייבים כל חברה להציג את זרמי הפסולת שלה, וחברה אחרת יכולה לרכוש או לקבל אותם. המרכיב הסודי לקסם הזה הוא שיתוף פעולה חוצה מגזרים וסקטורים. למה שתעשיית המזון לא תדבר עם תעשיית הדבקים? למה שתעשיית האופנה לא תדבר עם תעשיית הרכב? תם עידן ההסתרה. שיתפת? הרווחת.
  3. להגיע אל המוצר בסוף חייו: על מנת לנצל את המוצר בסוף חייו ולהחזירו לכלכלה המעגלית יש להגיע אליו. הוא הרי לא יגיע אלינו בעצמו.  אם בעבר הדגש הלוגיסטי היה בכיוון אחד (העברת המוצר מהיצרן ללקוח) הרי שבמצב בו המוצר יכול לשמש שימוש חוזר או חומר גלם למוצר הבא, נדרשת גם חשיבה לוגיסטית על הבאתו בחזרה – אל היצרן או אל הלקוח הבא. נדרש לפתח מודל לוגיסטי הלוקח בחשבון תכנון ועיצוב מתאים של המוצר, יכולת ניטור ופיקוח לאורך שרשרת האספקה במהלך שלב השימוש ובתום השימוש, ניהול מלאי, שיחזור המוצר או הפרדת המוצר למרכיבים שימושיים, החזרת המוצר או מרכיביו לשרשרת הייצור, ושיווק מחדש בשוק.

בתעשיית הבנייה במיוחד ההזדמנות קורצת. המספרים צועקים:

בכל שנה משקלה של פסולת בניין בישראל הוא פי שלושה מסך כל הפסולת הביתית. תוציאו מחשבון ותקבלי את המספרים הלא שפויים בנוגע לכמות המטורפת של חומרי הגלם שנזרקים להם, חוקית או פיראטית, ומה שניתן היה לעשות איתה. וכמות הפסולת רק תלך ותגדל, כי בישראל, מלכת הריבוי הטבעי, צורכי הבינוי מכתיבים שעד שנת 2035 יצטרפו כ-1,120,000 יחידות דיור חדשות. מספר זה מהווה מחצית מכלל יח"ד הקיימות כיום. במילים אחרות, כמות הבינוי בישראל תגדל בכ-50% בתוך פחות משני עשורים. אם לא נבנה מעגלית וחכם, כמות הפלסטיק בים תהיה הבעיה האחרונה שלנו.

חברות מובילות, בארץ ובעולם, כבר שם. מהפכת הכלכלה המעגלית בתחילתה והיא רק תגדל. משרד הכלכלה החל השנה תכנית של סימביוזה תעשייתית שמייצרת חיבורים בין שחקנים, חברת נשר, עם המועצה לבנייה ירוקה, מקימות בימים אלו בית ספר לכלכלה מעגלית, חברת בני וצביקה האוספת פסולת בניין והופך אותו לחומרי גלם, תפיסות כמו cradle to cradle מהוות תנ"ך לפיתוח מוצרים בחברות המתקדמות ביותר, ועוד"

דווקא בתעשיית הבנייה, המסורתית, הכבדה, האפשרות לשינוי היא עצומה. משקלו של הענף בכלכלה הישראלית הוא כ-10% מהתמ"ג. דמיינו איזו קפיצה מופלאה יכול לעשות המשק הישראלי וכמה תועלות יכולות לצמוח מכך.

נשמע לכם מופרך? חבל, כי חברות מובילות, בארץ ובעולם, כבר שם. מהפכת הכלכלה המעגלית בתחילתה והיא רק תגדל. משרד הכלכלה החל השנה תכנית של סימביוזה תעשייתית שמייצרת חיבורים בין שחקנים, חברת נשר, עם המועצה לבנייה ירוקה, מקימות בימים אלו בית ספר לכלכלה מעגלית, חברת בני וצביקה האוספת פסולת בניין והופך אותו לחומרי גלם, תפיסות כמו cradle to cradle מהוות תנ"ך לפיתוח מוצרים בחברות המתקדמות ביותר, ועוד.
אז טוסט לא יהפוך חזרה ללחם. אבל הוא גם לא צריך. הכלכלה המעגלית תמצא לו מקום ותפקיד והחומר ימשיך לזרום במעגל החיים.

הנושא כלכלה מעגלית יהיה אחד הנושאים שיידונו בכנס השנתי של המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, שיתקיים ביום ג', 10.9, באוניברסיטת תל אביב.

112 הרצאות, 80 דוברים, 3 אולמות ו-1,500 משתתפים. 100% פרקטיקה, 100% חומר מעשי.
שריינו כבר עכשיו מקום באירוע המקצועי של ענף הנדל"ן ב-7 בנובמבר - פסגת הנדל"ן 2019. להרשמה - https://bit.ly/2TKCUiA

אודות המחבר
אדר' רוני דניאל, המנהל המקצועי של של המועצה הישראלית לבנייה ירוקה
 המנהל המקצועי של של המועצה הישראלית לבנייה ירוקה

קורסים ואירועים קרובים


מכללת מרכז הנדל"ן - ב.ס.ר 1 קומה 23, רחוב בן גוריון 2 רמת גן
תאריך:
27.11.2019

מכללת מרכז הנדל"ן - ב.ס.ר 1 , קומה 23 , רחוב בן גוריון 2 , רמת גן
תאריך:
19.11.2019

מלון דיוויד אינטרקונטיננטל תל אביב
תאריך:
07.11.2019

נדל"ניוזלטר

מעוניינים לקבל עדכונים שוטפים על כל מה שחם בעולם הנדל"ן?

f
המרכז בפייסבוק