Error message

  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).
  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).

You are here

יש הסכם אין גג: גם עיריית ר"ג יודעת שאין תוקף מחייב להסכם גג

ראש עיריית ר"ג שמח להצטרף השבוע להסכמי הגג הגרנדיוזיים שמוביל משרד האוצר, אחרי שכולם כבר הבינו שהמספרים שכתובים בהם לא מחייבים אף אחד

דרור מרמור
- עורך התוכן במרכז הנדל"ן
02.01.20

הסכם גג
רמ"י
מנהל רמ"י, שר האוצר, ראש עיריית ר"ג ושרת השיכון חוגגים השבוע את הסכם הגג

בחודש נובמבר 2017 הודיעו משרד האוצר ומשרד השיכון כי עד סוף שנת 2019, זו שהסתיימה השבוע, תשווק המדינה קרקעות להקמת 5,674 דירות במגדל העמק. בפועל, קשה להיות מופתעים מתוצאות הספירה שעשיתי הבוקר, שמגלה שבשנתיים הללו שווקו במגדל העמק קרקעות ל-1,270 דירות, כמות מרשימה בפני עצמה, אז כזו שרחוקה 80% מהכמות שהובטחה.

מדובר בסה"כ בעוד תזכורת לפארסה שנקראת הסכמי הגג. הסכמים שנחתמים בין המדינה לרשות המקומית, וכוללים העברת מאות מיליוני שקלים ולפעמים מיליארדים לרשות המקומית, על מנת להוציא לפועל את התוכניות היקרות להקמת אלפי דירות חדשות בכל עיר. כדי להצדיק את אותה חגיגה תקציבית, הוסיפה הממשלה כבר לפני כ-7 שנים תנאי סף שקבע, כי היקף התוכניות באותה רשות שתזכה להסכם גג יעמוד על 5,000 דירות לפחות, מה שיכול כמובן להסביר את הכמות המופרכת שהובטחה למשל לפני כשנתיים בלבד במגדל העמק. אותה ממשלה גם קבעה במקור כי מדובר בתוכניות "אשר ניתן להוציא מכוחן היתר בנייה או צפויות להיות מאושרות במוסדות התכנון תוך לא יותר מ-18 חודשים".

בנובמבר 2017 הודיעה הממשלה כי עד סוף שנת 2019 תשווק המדינה קרקעות להקמת 5,674 דירות במגדל העמק. בפועל, בשנתיים הללו שווקו במגדל העמק קרקעות ל-1,270 דירות, כמות מרשימה בפני עצמה, אז כזו שרחוקה 80% מהכמות שהובטחה

אז קבעה. בפועל, ויעידו על כך למעלה מ-30 הסכמים, לבנייה של כ-400 אלף דירות ברחבי הארץ, אין שום קשר בין מספרים לבין מעשים. ואח"כ יתהו רבים למה אין אמון מינימלי בין האזרחים לבין הממשלה.

ההקדמה הזו חייבת להכניס לפרופורציות נכונות גם את הסכם הגג הטרי אותו חגגה הממשלה השבוע, להקמת כ-9,000 דירות ברמת גן עד 2030. לא שמדובר ביעד כל כך יומרני – 9,000 דירות בתוך עשור בעיר מרכזית כמו רמת גן בעיקר מגחיכות את היעד ההוא במגדל העמק ובעוד אינספור ערי פריפריה אחרות – אלא שאין למעשה כמעט שום ודאות ושום שיניים לאכיפה של אותה החלטה. ירצו יבנו, לא ירצו לא יבנו.

מבחינת רמת גן, והעומד בראשה כרמל שאמה, הוא בעיקר קיבל הבטחה לתקציב של 1.4 מיליארד שקל, מתוכו 551 מיליון שקל כ"תקציב ייעודי לתשתיות על חדשות שיושקעו בעיר". מה זה אומר למשל "תשתיות על"? שלושה גשרים חדשים, לא פחות, מעל כביש 4 (אחד לרכבים והולכי רגל ושניים להולכי רגל ורוכבי אופניים). ומי שרואה כמה קשה למדינה כבר שנה שלמה להניח גשרון פשוט (שמונח מוכן) בשדרות יהודית בתל אביב, לחיבור בין מזרח למערב, יכול להבין כמה פשוט יהיה להוסיף עוד שלושה גשרים מעל כביש גהה.

מבחינת רמת גן, והעומד בראשה כרמל שאמה, הוא בעיקר קיבל הבטחה לתקציב של 1.4 מיליארד שקל, מתוכו 551 מיליון שקל כ"תקציב ייעודי לתשתיות על חדשות שיושקעו בעיר". מה זה אומר למשל "תשתיות על"? שלושה גשרים חדשים, לא פחות, מעל כביש 4

ראש עיריית רמת גן בעיקר הצדיק את הטענות על "המסחרה" בין המדינה לבין הרשויות המקומיות בקביעת היעדים והתמורות בהסכמי הגג. זו שגרמה לראשי העיר הראשונים שחתמו על הסכמי גג, של ראש העין וקרית גת, לחזור בהם מאוחר יותר מאותם הסכמים נוכח תמורות משופרות בהרבה שקיבלו ראשי עירייה חזקים יותר (להסכם הגג שנחתם על עיריית באר שבע באקטובר 2015 כבר קראו באוצר "הסכם כניעה", וכמובן שגם הוא רחוק מאוד מלממש את יעדיו). שאמה אמר השבוע בטקסט החגיגי כי "עברנו דרך ארוכה מהטיוטות שהוכנו לחתימה על ידי השלטון הקודם, ולאחר שנה של מו"מ שיפרנו את ההסכם במאות מיליונים והתאמנו אותו לצרכים והאתגרים האמיתיים של העיר, לרבות החלקים הוותיקים והירוקים".

שאמא הדגיש כי "הביקורת על הסכמי הגג וחלק מהכישלונות לא מטרידים אותנו. הסכם גג הוא כמו בניין שעמידתו תלויה לא ביופיו, אלא בתכנון היסודות שלו וכל קומותיו לעמוד בעומסים הצפויים לו". מבחינת שאמה, אם נמשיך רגע את משל הבניין שלו, מדובר בסך הכל בשלב הצגת ההדמיות לפרויקט שיקום על קרקע שאפילו עוד לא נרכשה.

אם האמנתם למה שאתם רואים שם, זו בעיה שלכם.

 

לחדשות נדל"ן, עדכונים יומיומיים, דעות וניתוחים, הורידו את אפליקציית מרכז הנדל"ן
אנשי נדל"ן, בואו לשמוע ולהשמיע את דעתכם. הצטרפו לקבוצת הפייסבוק רק נדל"ניסטים ותיחשפו לתכנים בלעדיים לתעשייה

אודות המחבר
דרור מרמור
עורך התוכן במרכז הנדל"ן. בעבר שימש עורך הנדל"ן של עיתון העסקים "גלובס" 

קורסים ואירועים קרובים


מכללת מרכז הנדל"ן - ב.ס.ר 1, בן גוריון 2 רמת גן, קומה 23
תאריך:
02.02.2020

דיויד אינטרקונטיננטל, תל אביב-יפו
תאריך:
26.03.2020

ואל טורנס, צרפת
תאריך:
14.03.2019

נדל"ניוזלטר

מעוניינים לקבל עדכונים שוטפים על כל מה שחם בעולם הנדל"ן?

f
המרכז בפייסבוק