Error message

  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).
  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).

You are here

יזמים עם מלאי דירות גדול בפריפריה? מכרו אותן ואל תרכשו חדשות

על רקע חוסר הוודאות במשק כבר חודשים ארוכים, גם ענף הנדל"ן מלא בסימני שאלה • מה מומלץ שיעשה יזם הפועל בפריפריה, ומה כדאי שיעשה יזם באזורי הביקוש?

ליאור ברדוגו, מנכ"ל ובעלי חברת ברדוגו גרופ. צילום: יובל אסף
- מנכ"ל ובעלי חברת ברדוגו גרופ
10.09.19

מלאי דירות גדול בפריפריה? היפטרו ממנו
תמונת ליאור ברדוגו: יובל אסף; תמונת רקע: שאטרסטוק
מלאי דירות גדול בפריפריה? היפטרו ממנו. אילוסטרציה

פחות מחודש לפני הבחירות החוזרות בישראל, היזמים, הקבלנים ורוכשי הדירות מוצאים עצמם עובדי עצות בשוק שעתידו לוט בערפל. מכרזי מחיר למשתכן נדחו בגלל הבחירות, שר האוצר מסמן כי התוכנית לא תמשיך, המכירות מתנהלות לאיטן ובינתיים המחירים ממשיכים לעלות. לכולם ברור כי אי-הודאות סופה להתבהר, אבל אז, את המחיר ישלם כמו תמיד הציבור.

נתוני הלמ"ס שהתפרסמו לאחרונה מאוששים אף הם את תמונת המצב ומצביעים על ירידה משמעותית בהתחלות הבנייה ביחס לתקופה המקבילה אשתקד, כמעט בכל הארץ. בתחום ההתחדשות העירונית יש סיבה לאופטימיות, אך מדובר באלפים בודדים של יחידות דיור, שאין ביכולתם כדי להביא לפתרון המחסור הגדול בדירות באזורי ביקוש.

לשבת על הגדר? לא הפעם

הפתרון למצב כה מורכב שמאפיין בדרך כלל תקופת אי וודאות בשוק - "ישיבה על הגדר", אינו בא בחשבון. לא עבור קהל רוכשי הדירות ובטח שלא עבור היזמים, שכן כל הסימנים מראים כי שינוי מגמה לא יהיה, מחירי הדירות לא ירדו ובטח שלא באזורי הביקוש - לאור מחסור בקרקעות זמינות אשר נמצאות בבעלות המדינה. 

בשנה האחרונה בלבד שווקו לשוק החופשי יותר מ-12,000 יח"ד בפריפריה בלבד, במסגרת מחיר למשתכן ומכרזי רשות מקרקעי ישראל, לעומת כ-6,500 יח"ד במרכז ובאזורי הביקוש - כמעט כפול וללא הלימה בין גודל האוכלוסייה ורמת הביקושים. לאור זאת, אין סיבה שהמדיניות הממשלתית הרואה ב-150,000 יח"ד ששווקו במחיר למשתכן עד כה הצלחה גדולה, לא תמשיך"

בדרום הארץ ובצפונה, שם המדינה מחזיקה עתודות קרקע גדולות, יהיה בכוחה וביכולתה בעתיד הקרוב להמשיך לנסות להוזיל את ערך הקרקע ליזם ואת מחיר הדירה הסופי לצרכן, גם אם באופן כפוי, באמצעות מכרזים שהיא תיזום - כפי שעשתה בשנים האחרונות, במהלכים כדוגמת מכרזי מחיר למשתכן. 

לראיה, בשנה האחרונה בלבד שווקו לשוק החופשי יותר מ-12,000 יח"ד בפריפריה בלבד, במסגרת מחיר למשתכן ומכרזי רשות מקרקעי ישראל, לעומת כ-6,500 יח"ד במרכז ובאזורי הביקוש - כמעט כפול וללא הלימה בין גודל האוכלוסייה ורמת הביקושים. לאור זאת, אין סיבה שהמדיניות הממשלתית הרואה ב-150,000 יח"ד ששווקו במחיר למשתכן עד כה הצלחה גדולה, לא תמשיך, כל עוד היא פותרת לכאורה את בעיית ההיצע.

הפתרון: להיפטר מהמלאי, ומהר

אז רגע לפני הצפה אפשרית נוספת של יחידות קרקע (כפי שעומד להתרחש כנראה בבאר שבע, לדוגמה) וריבוי מכרזי מדינה שעלולים להוריד משמעותית את ערכי הקרקעות בפריפריה, אני ממליץ לעמיתיי היזמים והקבלנים שמחזיקים במלאי דירות באזורים שאינם מוגדרים "אזורי ביקוש", לנסות ולהיפטר ממנו עד כמה שניתן ולא להיכנס לרכישות חדשות של מקרקעין באזורים אלו. הדרך לעשות זאת היא באמצעות שיווק אגרסיבי וחזרה לקליינטורה שהתעניינה בעבר בפרויקט, כמו גם חתירה למיצוי וסגירה של עסקאות.

ומה בנוגע לנבחרי הציבור ערב הבחירות? הישועה לפתרון משבר הדיור לא תגיע מצידם, לא מכיוון שאינם רוצים להביא לשינוי, אלא מאחר שהם אינם אנשי מקצוע. היזמים והקבלנים הם אלו אשר צריכים כעת להרים את הכפפה ולקרוא להקמת לובי סביב הנושא, לקחת חלק בקבלת ההחלטות, ליזום ולא רק להגיב, לייעץ ברמה האסטרטגית והתכנונית – עשור או שניים קדימה"


ליזמים הפועלים במרכז הארץ ובאזורי הביקוש מומלץ להמשיך ולחפש קרקעות זמינות לבנייה ולהשקעה, וזאת מהסיבה שהמחירים ימשיכו לטפס ועתודות קרקע חדשות כנראה לא יהיו. 

ומה בנוגע לנבחרי הציבור ערב הבחירות? הישועה לפתרון משבר הדיור לא תגיע מצידם, לא מכיוון שאינם רוצים להביא לשינוי, אלא מאחר שהם אינם אנשי מקצוע. היזמים והקבלנים הם אלו אשר צריכים כעת להרים את הכפפה ולקרוא להקמת לובי סביב הנושא, לקחת חלק בקבלת ההחלטות, ליזום ולא רק להגיב, לייעץ ברמה האסטרטגית והתכנונית – עשור או שניים קדימה. 

בהקשר הזה מתבקשת תוכנית ארוכת טווח, ולא עוד ניסיונות להורדת מחירים במרכז הארץ ובאזורי ביקוש, ובמילים אחרות: הקמת ערים חדשות, פריפריאליות אומנם, אך אטרקטיביות עבור משפחות צעירות ובתחילת דרכן. ערים אלו יתבססו על מערכת חינוך איכותית ותשתיות תחבורתיות מגוונות, בתוספת חיים ברווחה וקהילתיות.

112 הרצאות, 80 דוברים, 3 אולמות ו-1,500 משתתפים. 100% פרקטיקה, 100% חומר מעשי.
שריינו כבר עכשיו מקום באירוע המקצועי של ענף הנדל"ן ב-7 בנובמבר - פסגת הנדל"ן 2019. להרשמה - https://bit.ly/2TKCUiA

אודות המחבר
ליאור ברדוגו, מנכ"ל ובעלי חברת ברדוגו גרופ. צילום: יובל אסף
מנכ"ל ובעלי חברת ברדוגו גרופ

קורסים ואירועים קרובים


מכללת מרכז הנדל"ן - ב.ס.ר 1 קומה 23, רחוב בן גוריון 2 רמת גן
תאריך:
27.11.2019

מכללת מרכז הנדל"ן - ב.ס.ר 1 , קומה 23 , רחוב בן גוריון 2 , רמת גן
תאריך:
19.11.2019

מלון דיוויד אינטרקונטיננטל תל אביב
תאריך:
07.11.2019

נדל"ניוזלטר

מעוניינים לקבל עדכונים שוטפים על כל מה שחם בעולם הנדל"ן?

f
המרכז בפייסבוק