Error message

  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).
  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).

You are here

חיסול תמ"א 38: גם ישראל רוצה צ'רנוביל משלה?

השאננות של מינהל התכנון שמכריז על סיומה הקרוב של תמ"א 38 מזכיר את השאננות בצ'רנוביל טרום התאונה בכור מספר 4

עדנה מור
- אדריכלית
07.07.19

בנייה
שאטרסטוק
מרכז העיר רמת גן. לא לחסל בשיטת "זבנג וגמרנו"

לפני 33 שנה, ב-26 באפריל 1986, התרחש אסון צ'רנוביל. התאונה, שבעקבותיה התרחש האסון, קרתה בגלל השילוב הקטלני של אי עמידה בנהלים, תכנון שגוי וחוסר הבנת מצב נתון על ידי המפעילים. בסדרת הטלוויזיה הפופולארית מבית HBO ו-SKY שהגיעה לישראל, ניתן לעקוב בחלחלה צעד אחר צעד אחרי האחראים לאסון ולדמוע יחד עם קורבנותיו הישירים והעקיפים. עשרות אלפי בני אדם נפטרו כתוצאה מהאסון, מעל 300 אלף איש פונו מבתיהם ו-600 אלף איש הועסקו כלובשי מדים או בכפייה בניקוי ובפינוי האזורים הנגועים בקרינה.

אני לא יכולה להימנע מהאסוציאציה בין אסון זה לבין האסון אשר חלילה יכול להתרחש על תושבי מדינת ישראל בגלל רעידת אדמה. הדינמיקה ההיא, בצ'רנוביל, בהחלט מזכירה את הדינמיקה שמתרחשת בימים אלה בארצנו שלנו.

בישראל במהלך 2,000 השנים האחרונות התרחשה רעידת אדמה חזקה אחת ל-80 עד 100 שנה בממוצע, ועל פי המכון הגיאולוגי בישראל אין לדעת את מועד רעידת האדמה הבאה ואת עוצמתה.

השבוע פורסם באתר מרכז הנדל"ן (ולאחר מכן ברחבי המדיה) כי מינהל התכנון החליט כי מבחינתו לא תהיה הארכה שלישית לתוקפה של התמ"א. התאריך הצפוי לחיסולה הסופי של תמ"א 38 הוא-18.5.20.

לאחר שנים ארוכות שבהן ניסתה התמ"א להתרומם, רק היום סוף סוף היא מתחזקת וממריאה. זאת, לא רק באזורי הביקוש הלוהטים אלא גם בפריפריה, בערים כמו חיפה, לוד, קריית גת ורחובות

תמ"א 38 נולדה באפריל 2005 ביוזמת המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, במטרה להתכונן לרעידת האדמה הבאה ולהגן על תושביה. הפתרון המוצע בדמות תמ"א 38 גלגל את היוזמה, ההתארגנות (איגוד הדיירים וגיוס אנשי המקצוע), המימון והיישום אל השוק הפרטי. קרי: החובה הלאומית הונחה אחר כבוד על מפתנן של חברות הנדל"ן הפרטיות.

תמ"א 38 ידעה סרבנים קשים והתנגדויות עוקצניות, ידעה שינויי מדיניות עירונית תכופים, ידעה 3 עדכונים, הקימה על תילם מאות ספורות של בניינים מחוזקים וחדשים, וכעת עומדת לפני עריפת ראשה על בימת הגיליוטינה.

לאחר שנים ארוכות שבהן ניסתה התמ"א להתרומם, רק היום סוף-סוף היא מתחזקת וממריאה. זאת, לא רק באזורי הביקוש הלוהטים אלא גם בפריפריה. נכון להיום ניתן למצוא מיזמי נדל"ן גם בערים כמו חיפה, לוד, קריית גת ורחובות, בנוסף על ערים כמו ת"א, ר"ג, גבעתיים והרצליה.

בשעת חירום קשה זו אי אפשר להתעלם בין ההשוואה לרגעים טרום התאונה בכור מספר 4 בתחנת הכוח הגרעינית בצ'רנוביל לבין הרגעים, שבהם ניצבים היום תושבי מדינת ישראל חלילה טרום רעידת אדמה או מתקפת טילים.

חשש כבד אופף אותי, את חבריי למקצוע ואת הקולגות שלי מתחומים משיקים, והמכנה המשותף לכולנו הוא, שאנו מכירים היטב ויסודית את הקשור לתמ"א 38 על כל רזיה ועל כל קשייה מחד גיסא, ואת מכלול הצלחותיה מאידך גיסא.

החשש הכבד הוא, שאם חלילה יתרחש עלינו אסון, ולא נהיה מוכנים לקראתו, הרי שהנזק הפיזי והנפשי שיחוו תושבי אזור האסון והנזק ברכושם יהיו רחבי היקף, וכל אשר ייוותר בידינו תהיה ועדת חקירה שתופעל על מקבלי ההחלטות ועל מחזיקי המשרות האשמים בעצירת המוכנות. הכול יודעים היטב, שלא די בחלוקת חוברות הדרכה שמחלק פיקוד העורף, שתדגמנה באיורים ססגוניים תחת איזה משקוף לשבת, ואיזה שולחן אוכל או שולחן עבודה יבלום את קריסת התקרה על יושבי הבית, או על עובדי החברה, או על תלמידי בית הספר.

אין ספק, שההתחדשות העירונית כוללת סדרת כלים מגוונת ליישומה: תמ"א 38 (בשני המסלולים : הריסה ובנייה מחדש ועיבוי-בינוי), מתחמי פינוי-בינוי רחבי היקף ושימור מבנים עם או בלי תוספת.

הראייה חייבת להיות כוללת וקפדנית ומחויבת לאפשר את השילוב בין כל הכלים הללו. חובה לציידה בתמריצים מעודדים, בכוח אדם ובתקנים של בודקי תוכניות ברשויות המקומיות, שיאיצו את קבלת היתרי הבנייה עבור הבניינים שיאמצו אותה. בנוסף יש לציידה בארגז כלים שישדרג אותה ויתאים אותה גם לצרכי הרשויות המקומיות, לצד צרכי הדיירים וצרכי היזמים.

ובשורה התחתונה, לא יעלה הדעת לחסל את תמ"א 38 ב"זבנג וגמרנו", בלי לספק חלופות הולמות ובלי לאפשר מימוש מיזמים שבהם הושקעו משאבים בהחתמת הדיירים ו/או בהכנת תוכניות ו/או באישורן ע"י הגורמים המוסמכים.

לחדשות נדל"ן, עדכונים יומיומיים, דעות וניתוחים, הורידו את  אפליקציית מרכז הנדל"ן
אנשי נדל"ן, בואו לשמוע ולהשמיע את דעתכם. הצטרפו לקבוצת הפייסבוק רק נדל"ניסטים ותיחשפו לתכנים בלעדיים לתעשייה

אודות המחבר
עדנה מור
יו"ר איגוד האדריכלים העצמאיים בישראל

קורסים ואירועים קרובים


מלון דיוויד אינטרקונטיננטל תל אביב
תאריך:
07.11.2019

ב.ס.ר 1 , קומה 23 , רחוב בן גוריון 2 , רמת גן
תאריך:
23.09.2019

ב.ס.ר 1 , קומה 23 , רחוב בן גוריון 2 , רמת גן
תאריך:
22.09.2019

נדל"ניוזלטר

מעוניינים לקבל עדכונים שוטפים על כל מה שחם בעולם הנדל"ן?

f
המרכז בפייסבוק