Error message

  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).
  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).

You are here

הבטחת ההתחדשות העירונית יכולה להתממש רק על ידי רפורמה שתוביל המדינה

שישה מרכיבים לרפורמה - שאם המדינה תיישם, יתממש פוטנציאל ל-900 אלף דירות חדשות בהתחדשות עירונית ברחבי הארץ • נשיא התאחדות בוני הארץ ראול סרוגו בטור מיוחד

ראול סרוגו
- נשיא התאחדות בוני הארץ
06.05.19

התחדשות עירונית
מרכז הנדל"ן

"התחדשות עירונית" הפכה כבר מזמן למטבע לשון שמקפלת בתוכה עולם שלם של מושגים וכלים שיכולים וצריכים לשפר את חיי תושבי ערי ישראל מצפון ועד הנגב. התחדשות עירונית עונה על שלושה צרכים מרכזיים בחיים של כולנו: הגנה על חיי אדם, תוספת משמעותית להיצע הדירות שכל כך חסרות כאן ושיפור תנאי החיים של אוכלוסיות מוחלשות. 

אבל כגודל ההבטחה כך גדול האכזבה שמחכה למי שמצפה שאנחנו, היזמים והקבלנים, "נעיר את העיר" או את השכונה שבה הוא חי, על ידי שיפוץ ותוספת או הריסה ובנייה מחדש של הבתים המטים ליפול במרכזי הערים. 

אגף הכלכלה של התאחדות בוני הארץ, שבראשה אני עומד, התבקש על ידי הנהלת ההתאחדות לבדוק את הפוטנציאל שמתחבא תחת ההגדרה "התחדשות עירונית" בישראל. הנתונים לא פחות ממדהימים. יש כיום באזורי הביקוש, בתכניות קיימות ובמתחמים שהבנייה המחדשת בהם לא מצריכה חקיקה או שינוי תקנונים, פוטנציאל לתוספת של כ-900 אלף יחידות דיור חדשות.

לצד פוטנציאל זה, קיים צורך דחוף בהתחדשות עירונית להכנת הבתים הישנים לרעידת אדמה בערי הפריפריה ובראשן היישובים שלאורך השבר הסורי-אפריקאי. איזורים שבהם אין כדאיות כלכלית לבצע התחדשות עירונית משום סוג ואם תתרחש בהם רעידת אדמה – ייהרגו בהם עשרות אלפי בני אדם, ובהמשך עלות הטיפול בנזק למדינה תגיע לעשרות מיליארדי שקלים. 

כדי לנצל את פוטנציאל ההתחדשות במרכז ולטפל בדחיפות הנדרשת בהגנה על בתים בפריפריה, פועלת התאחדות בוני הארץ בראשותי לקדם רפורמה בתחום ההתחדשות, שהיא חלק מתוכנית מקיפה לטיפול במשבר הדיור במשק. 

הרפורמה הזו כוללת שישה חלקים: 

1. המדינה צריכה לפעול לגיוס ראשי הרשויות המקומיות על ידי תמיכה ממשלתית רחבה, תוך יצירת כללים ברורים שלא יותירו ספק אצלם לגבי היקף התקצוב. את זאת ניתן להשיג בהסכמי גג או הסכמים כלל מערכתיים אחרים שיתנו מענה לצורך בתמיכה תשתיתית ברשות על ידי המדינה בכל מעגלי החיים - תשתית פיזית, בנייה ציבורית, בריאות, חינוך ותרבות. 

2. המדינה חייבת לשנות את שיטת הארנונה - כך שהיא תיקבע בהתאמה לשווי הנכס ולא לשטחו. שיטה זו תתמרץ עיריות לשפר את שירותיהן כדי להעלות את קרנן ובכך להעלות את שווי הנכסים בהן. 

3. על המדינה לתקן תקנות ולקבוע כללי ענישה, שיבטיחו כי בתוך זמן מינימלי יפורסמו תכניות מפורטות להתחדשות עירונית של מרכזי ערים ושכונות ותיקות על ידי כל רשות מקומית ברחבי הארץ. התכניות ייצרו בהירות תכנונית שתאפשר ליזמים לקבוע את הכדאיות ולתכנן את הפרויקטים בצורה מושכלת שתמנע סחבת והפתעות. 

4. יש לאשר מסלול תימרוץ יזמים שיאפשר ביטול של היטל ההשבחה בפרויקטים שאותם הרשות תרצה לקדם לצד הגדלת ההכנסה לקופתה. 

5. כדי לטפל בפריפריה יש לייצר שני מסלולים: ראשון של פטור ממס – TAX CREDIT, שבו משתמשות עיריות בעולם המערבי כדי לתמרץ בנייה ברת השגה. במסלול זה מקבלת החברה היזמית פטור ממסים בפרויקטים שהיא בונה באיזורי ביקוש, בתמורה לחיזוק ותוספת בנייה בפריפריה. השני הוא מסלול ניוד זכויות בנייה מפרויקטים בפריפריה לפרויקטים באיזורי הביקוש. 

6. על המדינה להשלים את החקיקה שתקבע כללים ישימים לטיפול בהתנגדות תושבים סחטנים המונעים יציאה לדרך של פרויקטים של התחדשות עירונית. תחום זה טופל חלקית בלבד  עד כה על ידי הכנסת והממשלה. 

לסיכום, על הכנסת והממשלה חלה חובה לייצר תנאים שיבטיחו שותפות ורווח לשלושת השותפים בכל פרויקט התחדשות עירונית – מדינה, רשות מקומית, דיירים ויזמים. 

לחדשות נדל"ן, עדכונים יומיומיים, דעות וניתוחים, הורידו את  אפליקציית מרכז הנדל"ן
אנשי נדל"ן, בואו לשמוע ולהשמיע את דעתכם. הצטרפו לקבוצת הפייסבוק רק נדל"ניסטים ותיחשפו לתכנים בלעדיים לתעשייה

קורסים ואירועים קרובים


מכללת מרכז הנדל"ן - ב.ס.ר 1, בן גוריון 2 רמת גן, קומה 23
תאריך:
02.02.2020

דיויד אינטרקונטיננטל, תל אביב-יפו
תאריך:
26.03.2020

ואל טורנס, צרפת
תאריך:
14.03.2019

נדל"ניוזלטר

מעוניינים לקבל עדכונים שוטפים על כל מה שחם בעולם הנדל"ן?

f
המרכז בפייסבוק