Error message

  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).
  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).

You are here

"דירות כלואות" עם כיוון אוויר אחד? יש ויתורים שחייבים לעשות

אם אנחנו רוצים עדיין להתגורר במרכז, ומבינים שהגדלת הצפיפות הכרחית, עלינו לקבל גם את קיומן של דירות כלואות • בשאר העולם הן חלק בלתי נפרד מתמהיל הדירות

יואב אומן. צילום: יורי גרשברג
- משרד טיטו-אומן אדריכלים
08.01.20

דירה עם כיוון אוויר אחד. דווקא יש לדירות אלו יתרונות
שאטרסטוק
דירה עם כיוון אוויר אחד. דווקא יש לדירות אלו יתרונות

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה באוגוסט האחרון את יוזמת מנהל התכנון להגדלת הצפיפות בערי ישראל. בבסיס ההחלטה - השוואה של הצפיפות הנמוכה של הבנייה בערים הגדולות בישראל לעומת הערים הגדולות בעולם.

כאשר בוחנים את השיטות להגדלת הצפיפות, מדברים לרוב על תב"עות חדשות ועל בנייה לגובה, אולם במרבית הפרויקטים כיום, ובפרויקטים העתידיים, הגדלת הצפיפות נוצרת גם כתוצאה מתכנון של יותר יחידות דיור בקומה, הן במגדלים והן בבנייה מרקמית. בשנים האחרונות מתאפשר הציפוף של תוספת הדירות בקומות גם במסגרת הקלות בהיתר באמצעות תקנת שבס-כחלון, שהוארכה לאחרונה בכמה חודשים.

נושא התכנון הצפוף יותר, בדגש על כמות יחידות הדיור בכל קומה, עלה לכותרות בהקשרים שליליים כאשר זוכי מחיר למשתכן התרעמו על התכנון של דירות עם כיוון אוויר אחד - דירות שזכו לכינוי "דירות כלואות". העניין הגיע אף לפתחו של בית המשפט, שהחליט לדחות את טענות הדיירים לתכנון לקוי.

דירה עם כיוון אוויר אחד היא לא בהכרח חיסרון

כאמור, מדיניות התכנון מובילה כיום לציפוף המגורים במטרה לנצל טוב יותר את הקרקעות לבנייה, הן במסגרת פרויקטים חדשים והן במסגרת התחדשות עירונית במרכזי ערים. כפועל יוצא, בהרבה פרויקטים חדשים יש יותר מארבע דירות בקומה. המדיניות מובילה גם לניצול נכון של בנייה לגובה, והתוצאה היא שבבניינים בעלי יותר מארבע דירות בקומה, אחת מהן בהכרח תהיה "דירה כלואה": כאשר אנו מתכננים ארבע דירות בקומה, כל דירה מקבלת שני כיווני אוויר; כל דירה מעבר למספר זה שתתוכנן בקומה, תזכה לכיוון אוויר אחד בלבד.

ככל שנצופף יותר וככל שיגדל הביקוש לדירות קטנות, כך נצטרך להסתגל לדירות בעלות כיוון אוויר אחד, שהן חלק בלתי נפרד מתמהיל הדירות בשאר העולם. כאשר הבחירה לגור במרכז עיר הינה השיקול המרכזי, ישנם ויתורים אשר חייבים להילקח בחשבון, כמו ויתור על רכב פרטי לטובת תחבורה ציבורית וכמו ויתור על כיוון אוויר לטובת ציפוף וניצול הקרקע.

היום כמעט אף דירה חדשה אינה מתאכלסת לפני התקנת מזגנים, כך שבאמת אין משמעות לכיווני אוויר כאשר כל החלונות סגורים. עוד חשוב להדגיש כי בדירות עם כיוון אוויר אחד אין המשמעות לדירות עם פחות חלונות: התכנון חייב לעמוד בכל החוקים והתקנות והמשמעות היא, אם כן, שכל החלונות יפנו לאותו כיוון

בניגוד למה שמקובל לחשוב, אין הכרח שבדירה יהיה יותר מכיוון אוויר אחד. יותר מזה: מי שיבחר לגור בדירה קטנה במרכז העיר כנראה יבין כך או אחרת שדירה עם כוון אוויר אחד אינה בהכרח חיסרון: ניתן לבחור את הכיוון המועדף על פי שיקולי התאורה, ניתן ליהנות מדירה קטנה עם מעט פרוזדורים, ומתכנון יעיל ומאוורור מכאני בחדרים הרטובים. 

באזור האקלים שבו אנו חיים, כאשר רוב השנה חם ולח, נראה כי הביקוש למקסימום כיווני אוויר הינו תולדה של הרגל אשר השתרש מהתקופה שעדיין לא היו אמצעים מכניים לקירור ולחימום בהישג יד. בכל מקרה, היום כמעט אף דירה חדשה אינה מתאכלסת לפני התקנת מזגנים, כך שבאמת אין משמעות לכיווני אוויר כאשר כל החלונות סגורים. עוד חשוב להדגיש כי בדירות עם כיוון אוויר אחד אין המשמעות לדירות עם פחות חלונות: התכנון חייב לעמוד בכל החוקים והתקנות והמשמעות היא, אם כן, שכל החלונות יפנו לאותו כיוון.

להכניס לפרופורציות את נושא כיווני האוויר בדירות

לדירות עם כיוון אוויר אחד יש גם יתרונות, כמו חזית מינימלית המונעת איבוד אנרגיה, אפשרות ליצירת חזיתות נעימות יותר ללא מסתורי כביסה וחלונות שירותים ועוד. אומנם קשה מאוד לשכנע את הישראלים לוותר על אוורור טבעי בשירותים, אך אם נחשוב על זה לעומק - אוורור באמצעים מכאניים כגון ונטה יעיל הרבה יותר מחלון סגור בקיץ, בגלל החום, ובחורף, בגלל הקור. החלון מאפשר אולי תאורה טבעית, אבל כאשר הוא סגור אין פתרון לאוורור, דבר היוצר לעיתים קרובות בעיות של עובש ופטריות בחדרים הרטובים. ברוב המוחלט של בתי המלון אוורור השירותים יהיה באמצעות ונטה וללא חלון, וזו הסיבה שבמלונות אין הצטברות של אדים, עובש וריחות לא נעימים.

אוורור באמצעים מכאניים כגון ונטה יעיל הרבה יותר מחלון סגור בקיץ, בגלל החום, ובחורף, בגלל הקור. החלון מאפשר אולי תאורה טבעית, אבל כאשר הוא סגור אין פתרון לאוורור, דבר היוצר לעיתים קרובות בעיות של עובש ופטריות בחדרים הרטובים

תכנון דומה אפשר למצוא בבנייני משרדים מודרניים, שבהם אין שום משמעות לכיווני אוויר. המגדלים החדשים מתוכננים ללא אפשרות לפתיחת חלונות כלל, למעט חלונות מילוט בשעת חירום. השיקול המרכזי כאן הינו קיימות ומניעת בזבוז אנרגיה.

אם כן, השיקולים בבחירת דירה למגורים צריכים להתרכז בנושאים של התאמה אישית ללקוח - מקום הפרויקט, גודל הדירה, שיקולי קיימות, קרבה לתחבורה ציבורית וקרבה למוסדות ציבור. החשיבות המוענקת לכיווני אוויר צריכה להיכנס לפרופורציות, שכן יש כאמור פרמטרים משמעותיים יותר כאשר מדובר על בחירת דירה.

האירוע המקצועי של הענף חוזר – פסגת ההתחדשות העירונית 2020, עם הרצאות מקצועיות והשקת מדד ההתחדשות העירונית הרביעי! שריינו כבר עכשיו מקום באירוע הגדול של הענף, ב-26 במרץ:
https://pisga2020.nadlancenter.co.il/?utm_source=%3FLink%3D1005

אודות המחבר
יואב אומן. צילום: יורי גרשברג
אדריכל יואב אומן, בעלים ושותף במשרד טיטו-אומן אדריכלים

קורסים ואירועים קרובים


מכללת מרכז הנדל"ן - ב.ס.ר 1, בן גוריון 2 רמת גן, קומה 23
תאריך:
02.02.2020

דיויד אינטרקונטיננטל, תל אביב-יפו
תאריך:
26.03.2020

ואל טורנס, צרפת
תאריך:
14.03.2019

נדל"ניוזלטר

מעוניינים לקבל עדכונים שוטפים על כל מה שחם בעולם הנדל"ן?

f
המרכז בפייסבוק