Error message

  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).
  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).

You are here

ברלין וניו יורק מטלטלות את עולם הנדל"ן

מוקדם לדעת מה יהיו התוצאות של החרפת המגבלות על גובה שכר הדירה בברלין ובניו יורק, אבל מדובר בתזכורת מצוינת להשפעה הדרמטית של השלטון על שוק הנדל"ן

דרור מרמור
- עורך התוכן במרכז הנדל"ן
20.06.19

ברלין
שאטרסטוק
ברלין. מחירי השכירות יקפאו, ההיצע עלול לקטון

מחירי השכירות מזנקים. בתגובה, הממשלה אוסרת על בעלי הבתים להמשיך להעלות מחירים ומגנה על השוכרים החלשים.

מה שנראה לרבים כמו תרחיש דמיוני במדינות קפיטליסטיות, מה שכל כך הרבה ישראלים רוצים שיקרה פה אצלנו ("חוק שכירות הוגנת", שאושר בכנסת ב-2017, כלל בסופו של דבר בעיקר הגדרות לדירה ולחוזה חוקיים, ולא התערב בקביעת המחירים), קרה בימים האחרונים בשתי ערים "זניחות" כמו ברלין ובניו יורק.

הסנאט בברלין החליט השבוע לאשר את הצעת החוק שיזמה קואליציית השמאל השולטת בעירייה, האוסרת להעלות את שכר הדירה בחמש השנים הקרובות. כמה ימים קודם לכן עבר במדינת ניו יורק "חוק הגנת הדיור והדיירים", שתיקן את החוק שאיפשר עד כה, במצבים מסוימים – בהתאם למשכורתו של השוכר ולגובה שכר הדירה - להעלות את שכר דירה על הדירות המפוקחות.     

אבל הלוואי שהחיים היו כל כך פשוטים. מה שנראה כמו דוגמא מובהקת להגנה על החלשים, כבר התברר בדיעבד יותר מפעם אחת כהתערבות גסה והרסנית בשוק עדין, שמורכב מיותר מדי גורמים. בלא מעט פעמים התברר שבסופה של אותה התערבות פופלארית דווקא החלשים היו הנפגעים העיקריים. גם הפעם, אינטרסנטים יותר או פחות בברלין או בניו יורק הזהירו בשבועות האחרונים – נוכח החקיקות המסתמנות - מקיטון דרמטי בכמות הדירות המושכרות (הרבה פחות שוכרים יעזבו את דירותיהם לטובת שוכרים חדשים, הרבה פחות קבלנים יבנו דירות חדשות), וכן מהזנחת הדירות הקיימות – אם ממילא המחיר כל כך נמוך, אז למה שבעל הבית יטרח להרחיף מדי פעם את המטבח או הריצוף.

מוקדם לדעת מה יהיה וכל צד יכול להיתלות באילנות גבוהים של כלכלנים ושלל מומחים נוספים. ועם זאת, לא צריך ללכת יותר מדי רחוק כדי להיבהל מהתערבות ממשלתית: מכרזי מחיר למשתכן, שהבטיחו דירה מוזלת ומסובסדת לכל מחוסר דירה, עזרו אמנם לכמה עשרות אלפי רוכשים, אולם הורידו את היקפי הבנייה וצמצמו את היצע הדירות בכל השוק, מה שהעלה את מחירי הדירות – גם עבור הזוגות הצעירים שלא קנו דירה באותן הגרלות, שהלכו והתכווצו.

הלוואי שהחיים היו כל כך פשוטים. מה שנראה כמו דוגמא מובהקת להגנה על החלשים, כבר התברר בדיעבד יותר מפעם אחת כהתערבות גסה והרסנית בשוק עדין, שמורכב מיותר מדי גורמים

גם למלחמה המתוקשרת של שר האוצר במשקיעים יש לפחות שני צדדים, ודאי אם נזכור שמרבית המשקיעים הופכים למעשה מיד לאחר הרכישה למשכירי דירות – ומגדילים את ההיצע בשוק השכירות. רק השבוע פורסמה סקירת האוצר, ולפיה מאז החל לרדת "מלאי" הדירות הנמצאות בידי משקיעים ברבעון השני של 2016 נגרעו ממנו עד היום כ-16 אלף דירות. לשם השוואה, ציינו באוצר, באחד עשר הרבעונים שקדמו להיפוך המגמה התווספו למלאי הדירות שמחזיקים משקיעים 20 אלף דירות.

מצד אחד, פחות היצע עלול להחריף את עליות מחירי השכירות (שעלו בשנה האחרונה לפי הלמ"ס ביותר מ-2%, בזמן שבשוק הדיור המכירה המחירים דשדשו). מצד שני, מחוסרי הדירות ומשפרי הדיור כבר לא נלחמים על כל דירה מול משקיעים רעבים, מה גם שרבות מהדירות שמוכרים המשקיעים נרכשות על ידי מחוסרי דירות, שיוקדים ממצבת הביקוש לשכירות.

בסופו של דבר, מבלי להיכנס לוויכוח הלא נגמר בנוגע לגבולות ההתערבות של הרשויות על השוק החופשי ולהשפעתן המועילה או ההרסנית, ברלין וניו יורק מאותתות לנו בעיקר על כוחן של ממשלות וכוחו של הרגולטור בשוק הנדל"ן בכלל ובשוק הדיור בפרט.

כמעט בהינף יד יכולה ממשלה לערבב את כל הקלפים – לשנות את חוקי התכנון, המיסוי, התמחור ועוד ועוד – ולטלטל את ענף הנדל"ן.    

אודות המחבר
דרור מרמור
עורך התוכן במרכז הנדל"ן. בעבר שימש עורך הנדל"ן של עיתון העסקים "גלובס" 

קורסים ואירועים קרובים


מלון דיוויד אינטרקונטיננטל תל אביב
תאריך:
07.11.2019

ב.ס.ר 1 , קומה 23 , רחוב בן גוריון 2 , רמת גן
תאריך:
23.09.2019

ב.ס.ר 1 , קומה 23 , רחוב בן גוריון 2 , רמת גן
תאריך:
27.10.2019

נדל"ניוזלטר

מעוניינים לקבל עדכונים שוטפים על כל מה שחם בעולם הנדל"ן?

f
המרכז בפייסבוק