Error message

  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).
  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).

You are here

בסוף אמזון עוד תציל את הקניונים


דרור מרמור
- עורך התוכן במרכז הנדל"ן
02.05.19

קניות
שאטרסטוק
קניות בקניון. האורבניות מחזירה את האנשים למסחר ברחובות

אף אחד לא אוהב מתחרה חדשה המגיעה לזירה, ודאי לא מתחרה עוצמתית וחזקה כמו אמזון, רשת הקמעונאות האינטרנטית, ששוויה בבורסה בארה"ב נושק לטריליון דולר – 1 ו-12 אפסים. אי לכך, הזעזוע במחירי המניות של חברות הקניונים ורשתות האופנה והאלקטרוניקה נראה לגמרי מובן ומתבקש, לאחר שאמזון פנתה השבוע למוכרים ישראלים ובישרה להם שאוטוטו היא מגיעה באופן רשמי לארץ, והם יוכלו להתחיל לשווק כאן מוצרים כ"שוק מקומי".

ועם כל זאת, מוכרחים לשים את הדברים בפרופורציה.

בהפוך על הפוך, חשוב להבין שהקניות באינטרנט כל כך מפתות אותנו בעיקר כי הן קניות מחו"ל. ובחו"ל באמת יותר זול מאשר בארץ. רק שכעת, כשמוכרים ישראלים יציעו לנו סחורה באמזון הישראלית (אפילו עם סיומת IL באתר האינטרנט), בתג מחיר שגם יכלול את תוספת המע"מ הישראלי (17%), נגלה לא פעם שכבר לא מדובר במציאה כזו גדולה בגיזרת המחיר. זה לא אומר שהקניונים לא צריכים לחשוש מתחרות על המחיר, אבל לא מדובר במתחרה ששוברת לגמרי את כל כללי המשחק.

אכשהו אנחנו אוהבים לשכוח את ההוצאות המטורפות האחרות שיש למסחר באינטרנט – הניהול האדיר של הלוגיסטיקה (לאמזון יש למעלה מחצי מיליון עובדים), המאמצים הגדולים שנדרשים כדי למכור מוצר בשלט רחוק, וכפועל יוצא גם מדיניות החזרות יקרה ומתסכלת במיוחד – כרבע ממוצרי הביגוד וההנעלה הנמכרים באינטרנט חוזרים לשולח, לעומת 4% החזרות בקנייה בחנות "אמיתית"

אבל רגע. הרי להבדיל מהקניון האמיתי, באינטרנט אין כמובן שכר דירה יקר למטר, אין הוצאות ארנונה מטורפות, אין תשלום משכורות למוכרות או למוכרים חביבים ועוד ועוד - מה שמוריד משמעותית את תג המחיר. כן, אבל. אכשהו אנחנו אוהבים לשכוח את ההוצאות המטורפות האחרות שיש למסחר באינטרנט – הניהול האדיר של הלוגיסטיקה (לאמזון יש למעלה מחצי מיליון עובדים), המאמצים הגדולים שנדרשים כדי למכור מוצר בשלט רחוק, וכפועל יוצא גם מדיניות החזרות יקרה ומתסכלת במיוחד – כרבע ממוצרי הביגוד וההנעלה הנמכרים באינטרנט חוזרים לשולח, שנתקע פעמים רבות עם סחורה "יד שנייה" וגם מימן לא פעם מכיסו הן את השליחה והן את ההחזרה, לעומת 4% החזרות בקנייה בחנות "אמיתית" (נתונים שהופיעו במחקר של חברת PWC).  

זה לא אומר שהקניונים צריכים להיות רגועים לקראת הבאות, אבל זו לא בהכרח אמזון שמטילה צל כבד על עתידם.

ראשית, אחרי עשור של צמיחה ושגשוג כלכלי בישראל ובעולם המערבי, ברחבי העולם כבר מדברים היום מפורשות על ההאטה ואפילו על מיתון. וכשתחושת העושר של הפרטים נפגעת, כשהביטחון התעסוקתי מתערער, אנחנו קונים פחות – מהקניונים ו/או מהאינטרנט.

מעבר לכך, תוסיפו למשוואה את מצוקת התחבורה בישראל, שרק תלך ותחריף בשנים הקרובות. ישראלים רבים מעדיפים כבר היום לעשות את הקניות ליד הבית, לעיתים ברגל או באופניים, או לבצע משלוח אינטרנטי (גם אם הוא יקר יותר!), רק כדי להימנע מעמידה בפקקים בדרך לרשת המוזלת בפאתי העיר וממנה בחזרה. צרפו לזה את תנועת האורבניות והחזרה הגדולה אל העיר – למגורים ולבילוי ברחובות הפתוחים בעיר, והנה לכם הסכנה הגדולה המרחפת מעל הקניונים הסגורים והמשעממים. לא בכדי, מרכזים מסחריים רבים מחזירים בשנים האחרונות את בתי הקולנוע ומחפשים עוד אטרקציות חוויתיות, במאמץ לשכנע את הישראלים להגיע לבילוי ולקניות.

בשורה התחתונה, אנחנו נמצאים היום בעיצומה של מהפכה טכנולוגית אדירה, שמטלטלת כל תחום – מסחר, תחבורה, תקשורת ועוד ועוד - והיא תטלטל כמובן גם את מרכזי המסחר בישראל ובעולם. אמזון? בסוף עוד יסתבר שהענקית מסיאטל דווקא עזרה למרכזים המסחריים שלנו לשרוד, בעזרת עוד ועוד מתחמים חדשים שיפתחו בקניונים ויציעו לנו למדוד, למשש ולחוות, לפני שאנחנו מזמינים את המוצר הנבחר אלינו הביתה מאמזון.  

לחדשות נדל"ן, עדכונים יומיומיים, דעות וניתוחים, הורידו את  אפליקציית מרכז הנדל"ן
אנשי נדל"ן, בואו לשמוע ולהשמיע את דעתכם. הצטרפו לקבוצת הפייסבוק רק נדל"ניסטים ותיחשפו לתכנים בלעדיים לתעשייה

 

 

אודות המחבר
דרור מרמור
עורך התוכן במרכז הנדל"ן. בעבר שימש עורך הנדל"ן של עיתון העסקים "גלובס" 

קורסים ואירועים קרובים


מרכז רבין, חיים לבנון 8 תל אביב
תאריך:
30.07.2019

מרכז רבין, חיים לבנון 8 תל אביב
תאריך:
30.07.2019

תאריך:
14.04.2019

נדל"ניוזלטר

מעוניינים לקבל עדכונים שוטפים על כל מה שחם בעולם הנדל"ן?

f
המרכז בפייסבוק