Error message

  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).
  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).

You are here

בוננזה או בועה שתתפוצץ? מה ליזמי הנדל"ן הישראלים ולעסקי הקנאביס


דרור מרמור
- עורך התוכן במרכז הנדל"ן
16.05.19

קנאביס
שאטרסטוק
גידול קנאביס. מומחיות במשיכה בחוטים ופתיחת דלתות

כיצד התגלגלו בשבועות האחרונים שמות של נדל"ניסטים ישראלים מוכרים, כמו עמוס לוזון, ברק רוזן ועידו חג'ג', להשקעות של מיליוני שקלים בקנאביס (חברות הרודיום, פנאקסיה ויוניבו, בהתאמה), שאמנם גדל על הקרקע, אבל הוא זר למדי לאפיקי הנדל"ן שהיו מוכרים לנו, וכנראה גם לאותם אנשי נדל"ן עד ממש לא מזמן?

לפני הכל, צריך להודות לעסקי הקנאביס שמבהירים כעת לכולנו עד כמה גם היזמות הנדל"נית "הקלאסית" מלאה וגדושה באי ודאות ובסיכונים.

ההשקעה של נדל"ניסטים בקנאביס מחדדת עוד יותר את הקושי הגדול של יזמים ישראלים – שמוכרחים להתגלגל מעסקה לעסקה - לאתר ולסגור כיום עסקאות בשוק הנדל"ן "הקלאסי"

העובדה שיזמי נדל"ן מכניסים לתוך מניפת הסיכוי-סיכון שלהם גם את תחום הקנאביס, שכמובן מלא עדיין ברגולציה ובאי ודאות, חייבת לאותת לכולנו גם על הסיכונים הנדל"ניים שנוטלים אותם יזמים בהשקעות שנראות לנו לגמרי "רגילות וסולידיות". כשעמוס לוזון קנה למשל את פעילות הביצוע המדממת של חברת א. דורי, כשברק רוזן קנה את מפעל אלקו התעשייתי ברמת השרון כדי להפוך אותו לפרויקט דירות, כשעידו חג'ג' קנה את מתחם סומייל עתיר הפולשים והבעיות כדי להקים במקומו מגדל דירות, הם קנו כמובן סחורה לוהטת והמון פוטנציאל, אבל גם כזו שהתחבאו בה המון סכנות, למרות שהיה מדובר בהשקעה ב"ארבעה קירות".

מעבר לכך, ההשקעה של נדל"ניסטים בקנאביס מחדדת עוד יותר את הקושי הגדול של יזמים ישראלים – שמוכרחים להתגלגל מעסקה לעסקה - לאתר ולסגור כיום עסקאות בשוק הנדל"ן "הקלאסי", מה שמכריח אותם לחפש השקעות מחוץ למעגל המוכר והבטוח יחסית (לפחות, כאמור, למראית עין).

כל מי שמסתובב בשוק יודע שכמות עיסקאות הנדל"ן הנמצאות על המדף נמצאת היום בשפל. כשהשמיים קודרים ואי הוודאות בשיא, גם בעלי נכסים וקרקעות מעדיפים לא פעם להישאר באותה פוזיציה, לפחות עד שיתבהרו מעט פני הדברים. מה גם שלרכוש כיום קרקע להקמת מתחם משרדים או מסחר – בשעה שהעולם נכנס להאטה אחרי עשור של חגיגות, וכשהמהפכה הטכנולוגית משנה את כל מה שידענו על הביקוש למשרדים או לקניונים, ואף אחד לא יודע כיצד תראה סביבת העבודה והקניות של מחר (ע"ע השפעות אמזון או ווי וורק, למשל) – לא בהכרח מסוכן פחות מאשר לרכוש כמה חוות קנאביס.

יתרה מכך, בדומה לנדל"ן הקלאסי, גם תחום הקנאביס עתיר הרגולציה זקוק בעיקר לקשרים וליכולת לפתוח דלתות. לא בכדי, בחודשים האחרונים מונו "ידוענים" כמו ראש הממשלה והרמטכ"ל לשעבר אהוד ברק ליו"ר חברת הקנאביס אינטקיור, מפקד חיל האוויר האלוף במיל עדו נחושתן מונה ליו"ר חברת הקנאביס קנאשור ומפכ"ל המשטרה לשעבר יוחנן דנינו מונה ליו"ר חברת הקנאביס טוגדר. לא בקיאותם של השלושה בביולוגיה הביאה אותם לתפקיד, ואפילו לא ניסיונם הניהולי, אלא בעיקר היכולת שלהם לקדם עניינים, למשוך בחוטים הנכונים ולהניב במהרה אישורים לייצוא ולגידול קנאביס. ומי יותר מיזמי נדל"ן יודע למנף קשרים, למשוך בחוטים ולהשתמש במרפקים כדי לסגור עסקאות, בין אם מדובר בשינוי יעוד של קרקע, בהשגת עוד קומה לבניין, או בהשגת חותמת כשרות לייצוא הקנאביס.

בסופו של דבר, בשורה התחתונה, מי הם יזמי הנדל"ן המוצלחים שלנו, אם לא אלה שידעו תמיד לזהות טרנד חם, ולפעמים אפילו להמציא את הטרנד הבא. ואחרי ש-19 חברות קנאביס הצטרפו בתוך חודשים ספורים לבורסה של תל אביב, אפשר בהחלט להמר שבאזז הקנאביס (או באזז הבלוקצ'יין והביטקוין שרץ איתו במקביל) הוא בסה"כ חיקוי והעתק לתנופת התמ"א 38 של אתמול או לטרנד קבוצת הרכישה של שלשום.

ואין יותר מתאים מלסיים באזהרה ששיגרה השבוע ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך, שאמרה כי "חברות הקנאביס עלולות להפוך להשקעה בועתית". במילים אחרות, גם את האזהרות הגדולות מפני התפוצצות הבועה העברנו מתחום הנדל"ן המתקרר ללהיט החדש.

לחדשות נדל"ן, עדכונים יומיומיים, דעות וניתוחים, הורידו את  אפליקציית מרכז הנדל"ן
אנשי נדל"ן, בואו לשמוע ולהשמיע את דעתכם. הצטרפו לקבוצת הפייסבוק רק נדל"ניסטים ותיחשפו לתכנים בלעדיים לתעשייה 

אודות המחבר
דרור מרמור
עורך התוכן במרכז הנדל"ן. בעבר שימש עורך הנדל"ן של עיתון העסקים "גלובס" 

קורסים ואירועים קרובים


מרכז רבין, חיים לבנון 8 תל אביב
תאריך:
30.07.2019

מרכז רבין, חיים לבנון 8 תל אביב
תאריך:
30.07.2019

תאריך:
14.04.2019

נדל"ניוזלטר

מעוניינים לקבל עדכונים שוטפים על כל מה שחם בעולם הנדל"ן?

f
המרכז בפייסבוק