Error message

  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).
  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).

You are here

אסון רודף אסון: איך מצמצמים את כמות הנפגעים בענף הבנייה

ניתן לסכם את הסיבה לכמות ההרוגים הגדולה בענף בשלוש מילים: היעדר אכיפה אפקטיבית - לרשויות פשוט לא אכפת כנראה • כך אפשר להביא את השינוי

עורך דין רם גמליאל
- עורך-דין
20.05.19

תאונות בנייה
איחוד והצלה

20 בני אדם נהרגו ב-20 השבועות האחרונים בענף בנייה, האחרונים שבהם (בינתיים) הם ארבעת הפועלים שנהרגו אתמול בקריסת המנוף ביבנה. מספר הנפגעים בישראל ואחוז הפועלים שנפגעים באתרי בנייה חסרים כל הצדקה רציונאלית, כאשר הכמות דומה יותר למדינות עולם שלישי מאשר למדינה מתקדמת ומודרנית.

צריך לשים עובדה אחת על השולחן לפני הכל – בנייה לא אמורה להיות מקצוע עד כדי כך מסוכן. אביזרי בטיחות קיימים, מודעות קיימת, חוקים יש ואפילו תקנות ומפקחים ובתי משפט. אז למה בתחום הבנייה יש כל כך הרבה נפגעים בכלל, ונפגעים קשה והרוגים בפרט? את התשובה לכך ניתן לסכם בשלוש מילים: היעדר אכיפה אפקטיבית.

אם נסקור את הרוב המוחלט של התאונות באתרי בנייה, הרי שכמעט אף אחת מהן לא נגרמה בשל כוח עליון או חבלה מכוונת. רוב תאונות העבודה נגרמו בשל סיבה אחת פשוטה – אי קיום נהלי בטיחות בסיסיים. ולמה לא מקיימים נהלים (שכמעט תמיד קיימים וכתובים)? כי הסנקציה בשל אי קיומם זניחה. זה, בשילוב עם תרבות ה"סמוך" הכל-כך ישראלית, מביאים לאסון אחר אסון.

עובד בגובה לא אמור ליפול אם הוא קשור כמו שצריך. אבל להיקשר לוקח זמן (כמה שניות למען האמת) ומאמץ (לא רב אם צריך להודות) אבל כשמנהל העבודה שלו לא מעיר לו ולא מפטר אותו, ולעיתים אפילו מראה בעצמו זלזול בהוראות הבטיחות, אז לא נקשרים. ואז כשהעובד מועד, הוא נופל מגובה רב בלי שום דבר שיבלום את נפילתו.

כך גם לגבי ה"פיגומים" (אם כך ניתן לכנות במדינה מערבית ב-2019 את בליל הקרשים הממוחזרים שמחוזקים במסמרים ממוחזרים), כאשר נראה שאין תמריץ אמיתי לקבלנים להחליף אותם בפיגומים מודרניים ובטיחותיים יותר. כך גם לגבי המנופים, והמנופאים שנדרשו לעבוד בניגוד לתקנות פעמים רבות, עבודה עם כלים מסוכנים ועוד ועוד.

מדיניות הממשלה צריכה להעמיד הן את הפיקוח והן את הענישה לפי שיקולים כלכליים, כאשר הפרת הוראות הבטיחות בעבודה, גם כשאין נפגעים, תהיה משמעותית ויקרה בהרבה מקיום ופיקוח עצמי שלהן"

קביעת ואכיפת תקנים ברורים ומתקדמים בענף הפיגומים, כפי שדורשת ההסתדרות, אכן תגרום להוצאה חד-פעמית (פחות גבוהה מזו שמצוינת על-ידי בעלי עניין), אך תסלק מהתחום גורמים רשלניים ולא מקצועיים רבים ותגביר באופן משמעותי את הבטיחות באתרי בנייה ושיפוץ.

הבעיה, והפתרון, נמצאים באכיפה. במצב של היום כאשר הקנסות והעונשים זניחים, אפשר אפילו לכנות אותם  "מעודדי הפרה". למה להשקיע זמן וכסף בכנסי בטיחות, בריענון ציוד, בפיקוח ובענישת עובדים מפירי הוראות בטיחות ובתחקירים, כאשר הקנסות נמוכים מהשקעה בכל אחד מאלו בצורה משמעותית?

מדיניות הממשלה צריכה להעמיד הן את הפיקוח והן את הענישה לפי שיקולים כלכליים, כאשר הפרת הוראות הבטיחות בעבודה, גם כשאין נפגעים, תהיה משמעותית ויקרה בהרבה מקיום ופיקוח עצמי שלהן. בין צעדי העונשין הנוספים יש לכלול השבתת אתרי בנייה לתקופה של 30 יום ואפילו 90 יום (לאחר תיקון כל הליקויים), קנסות כבדים, כתבי אישום אישיים כנגד בעלי התפקידים באתרים, שלילת סיווג קבלני ועוד. כל הכלים האפקטיביים האלו כבר נמצאים בסל הכלים של השר הממונה ובקלות ניתן לשנות את המצב מהקצה אל הקצה.

מעת לעת אנחנו רואים תנועה קלה לכיוון מגמה זו ואין ספק שבסופו של דבר תגיע נקודת המפנה, כפי שהגיעה בתחומים מפוקחים רבים אחרים בהם הרגולטור ייקח אחריות ויאכוף באמצעות החוקים והתקנות הקיימים את הוראות הבטיחות בעבודה. ייתכן שהעובדה שעובדים בענף מגיעים ממגזרים מוחלשים בחברה (חלקם הגדול עולים חדשים, ערבים ופלסטינים), מסייעת לדחוק את הבעיה הזו לשוליים מאחר שאין מי שיצעק בשמם.

את ההבנה שהמצב צריך להשתנות, וצפוי להשתנות ללא התרעה, כבר מבינות חלק מהחברות בתחום ומכינות את עצמן למצב של "היום שאחרי". חברות שמובילות שינוי תפיסתי זה מיוזמתן כבר היום נהנות מהיכולת לעשות זאת בתנאים שלהן, בעלויות נמוכות משמעותית ותוך הפנמת תרבות בטיחות ואחריות טובה ויציבה יותר.

השינוי לא דורש משאבים רבים, לא כספיים ולא ברמת כוח האדם, אלא בעיקר שינוי חשיבה, תשומת לב ואכיפה פנימית אפקטיבית. שינוי דפוס הפעולה והמחשבה המקובע הנוכחי והחלפתו בשגרת בטיחות יצמצם משמעותית הן את כמות הנפגעים באתרי הבנייה והן את העלויות, הישירות והעקיפות, שנגרמות עקב כך לחברות.

לחדשות נדל"ן, עדכונים יומיומיים, דעות וניתוחים, הורידו את  אפליקציית מרכז הנדל"ן
אנשי נדל"ן, בואו לשמוע ולהשמיע את דעתכם. הצטרפו לקבוצת הפייסבוק רק נדל"ניסטים ותיחשפו לתכנים בלעדיים לתעשייה

אודות המחבר
עורך דין רם גמליאל
עורך-דין המתמחה בדיני עבודה ונדל"ן, יועץ לאסטרטגיה משפטית

קורסים ואירועים קרובים


מלון דיוויד אינטרקונטיננטל תל אביב
תאריך:
07.11.2019

ב.ס.ר 1 , קומה 23 , רחוב בן גוריון 2 , רמת גן
תאריך:
23.09.2019

ב.ס.ר 1 , קומה 23 , רחוב בן גוריון 2 , רמת גן
תאריך:
22.09.2019

נדל"ניוזלטר

מעוניינים לקבל עדכונים שוטפים על כל מה שחם בעולם הנדל"ן?

f
המרכז בפייסבוק