Error message

  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).
  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).

You are here

אין ניהול, אין שיטה, אין משמעת - בעיות השורש של הענף


- בעל חברת Just Manage. לשעבר מנכ"ל תדהר בניה
05.05.19

לוגו
שאטרסטוק

לרובנו יש חלום על הארגון שלנו - שיהיה כמו "מכונה" לניהול פרויקטים, כזו המשתפרת כל הזמן ומייצרת פרויקטים מוצלחים - מרוויחים, עומדים בזמנים, בנויים באיכות, עם עובדים בטוחים, עם חווית שרות נהדרת ועם לקוחות מרוצים. הארגון הזה יכול להיות הפרויקט שאני מקים כמנהל פרויקט, הפרויקטים שלי כמנהל אזור, או הפרויקטים של החברה כולה.

אבל המציאות היא כמעט החלום ושברו - קשה ורחוקה מהחלום הוורוד. המצב השכיח הוא שלא עומדים בלוחות הזמנים, חורגים מתקציבים, מתעוררות בעיות איכות בביצוע, חוסר סדר, יותר מדי מריבות. אין שקט, ומרבית היום עסוקים בניהול המשברים, משריפה לשריפה. אם נרצה להיות יותר עדינים ומדויקים, נאמר שמרחב ההשתפרות שלנו גדול מאוד מאוד.

זוהי מציאות מטרידה. קודם כל כי אנו פוגעים באיכות חיינו. אחר כך כי נפגעות התוצאות העסקיות שלנו. על אף שאנו רוצים בטוב, למרות שקיימות חברות טובות ואנשים טובים בענף - יוצא לנו פחות מדי טוב. זה מלמד כי ישנה בעיית שורש, שאנו לא מצליחים לפתור.

בשטח עובדים וקבלנים מתחלפים בתדירות גבוהה, בסוג של תחנת רכבת. מגיע עובד חדש - לומד את הפרויקט - עוזב את הפרויקט. כל עובד כזה לוקח עמו ידע רב שלא שמור בשום מקום. העובד החדש לא נחפף כהלכה, לא עובר תהליכי טרום ביצוע חוזרים, וכך התקלות חוגגות

לתפיסתי, הבעיה נחלקת לשלושה נושאים עיקריים:

1. בעיית ניהול: חסרה תרבות של ניהול, של תכנון, של בקרה, של למידה. חסרה תרבות של תקשורת ותיאום, של כבוד אחד לשני. זו כמעט הבעיה כולה, כיוון שהכל מתחיל ונגמר בניהול.

2. בעיית שיטה ומשמעת: אין שיטה, ואם היא קיימת, אז לא מיישמים אותה כי אין משמעת. בפועל, התנועה בתוך תהליך הפרויקט נעשית בצורה לא סדורה, אמנם כמיטב יכולתם, אבל כאשר הדרך לא חדה וברורה, משאבים ואנרגיה הולכים לאיבוד. במקום שכולם ינועו בתהליך חד וברור, פעם אחת טובה וגמרנו, אנו מבצעים מספר פעמים עד שהתהליך מצליח. זה עולה הרבה כסף וזמן.

3. בעיית ידע ומקצועיות: צריך לדעת לבנות בניין, זה מקצוע. המידע שמועבר בעל פה בכל פרויקט הוא עצום. בשטח עובדים וקבלנים מתחלפים בתדירות גבוהה, בסוג של תחנת רכבת. מגיע עובד חדש - לומד את הפרויקט - עוזב את הפרויקט. כל עובד כזה לוקח עמו ידע רב שלא שמור בשום מקום. העובד החדש לא נחפף כהלכה, לא עובר תהליכי טרום ביצוע חוזרים, וכך התקלות חוגגות. המציאות הזו של תחלופה שוחקת ומחלישה אותנו. אנו עוסקים בכיבוי שריפות ומטפלים בתקלות כל הזמן, העומס עולה ואנו חיים במעגל שלילי אשר מזין את עצמו ומעצים את בעיות השורש - חוסר בשיטה, ידע וניהול.

את חלל הסדר והארגון תופס העומס, אי הסדר ותקלות. אפשר להגדיר את הבעיה באופן נוסף, אשר מבטא את אותם דברים רק במילים אחרות - היעדר אינטימיות ואינטנסיביות ניהולית.

אינטימיות - הכרת הפרטים הקטנים כדי שההחלטות יהיו נכונות.

אינטנסיביות - לגרום לדברים לקרות, כלומר דחיפה קדימה, בדיקה, תיאום.

אנו לא מחזיקים את הביצוע מספיק חזק, לא יודעים בדיוק מה קורה היכן, בטח בפרויקטים גדולים. לא מצליחים לייצר אינטנסיביות ניהולית שגורמת לדברים לקרות. השחיקה מביאה לא אחת למצב בו המציאות מנהלת אותנו במקום שאנו ננהל אותה.

איך שלא נתאר זאת, כל אחד יתחבר למילותיו, הבנת שורש הבעיה הוא תנאי הכרחי לפתרונה. כאמור, בעיית השורש הינה חוסר בשיטה, ידע וניהול.

אז מדוע אנו לא מצליחים לפתורה ופשוט לייצר שיטה ידע וניהול?

אם נשאל שאלה זו את מנהלי החברות, ננחש שנקבל את התשובות הבאות:

  • כי אין לנו את הידע כיצד לעשות זאת והיכן ניתן להשיגו;
  • כי לא באמת ניסינו לייצר שיטה;
  • כי נדרשת משמעת ועבודה קשה לייצר שיטה ואף לקיימה;
  • כי האנשים מתחלפים כל הזמן והתעייפנו מלחנך מחדש;
  • כי קיים עומס ובעיות שוטפות ואין זמן לבנות שיטה וארגון;
  • כי יישום שיטה הינו מורכב וקשה;
  • כי אנחנו אנשי בניין, יש לנו בעיות קשב וריכוז, אנחנו לא יכולים לעבוד אחרת;
  • כי אני לא מאמין בניהול, תכנון, תהליכים, תוכנות. אני נמצא בשטח שולט בדברים והכל טוב;

כן, חלק חושבים שהכל טוב, הרווח מספק, והם לא רוצים לעשות מאמץ כדי להרוויח הרבה יותר. לגיטימי לחלוטין. אלו סיבות נכונות המעצבות את המציאות בפרויקטים, רק שאנחנו צריכים להפנים את משמעותן. 

לחדשות נדל"ן, עדכונים יומיומיים, דעות וניתוחים, הורידו את  אפליקציית מרכז הנדל"ן
אנשי נדל"ן, בואו לשמוע ולהשמיע את דעתכם. הצטרפו לקבוצת הפייסבוק רק נדל"ניסטים ותיחשפו לתכנים בלעדיים לתעשייה

אודות המחבר
הכותב בעלים של חברת הסטארט-אפ Just Manage. בעבר כיהן כמנכ"ל תדהר בניה

קורסים ואירועים קרובים


מרכז רבין, חיים לבנון 8 תל אביב
תאריך:
30.07.2019

מרכז רבין, חיים לבנון 8 תל אביב
תאריך:
30.07.2019

תאריך:
14.04.2019

נדל"ניוזלטר

מעוניינים לקבל עדכונים שוטפים על כל מה שחם בעולם הנדל"ן?

f
המרכז בפייסבוק